Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Stawiają na turystykę religijną !

Kraków i Małopolska posiadają olbrzymi potencjał oraz zaplecze do rozwoju turystyki religijnej. Co w szczególności przemawia za tą tezą? Na pewno fakt, że w granicach województwa małopolskiego znajduje się ok. 120 sanktuariów o różnej sile oddziaływania – a to dopiero początek listy.Rangę międzynarodową mają: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Katedra Wawelska, Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile, Sanktuarium Pasyjno–Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowice, Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach; rangę krajową i ponadregionalną posiadają: sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz sanktuarium na Wiktorówkach w Zakopanem, sanktuaria w Ludźmierzu, Jamnej, Limanowej, Tuchowie.

W samym Krakowie jest 20 kościołów z grobami 9 świętych, 7 błogosławionych i 8 kandydatów na ołtarze, 12 słynących łaskami wizerunków Matki Boskiej, ponad 100 klasztorów, muzea i instytucje o charakterze muzealnym. Inwentaryzacja i analiza zasobów Krakowa i Małopolski potwierdziły ich olbrzymią potencjalną rangę w światowych migracjach związanych z turystyką religijną.

Do krakowskich Łagiewnik przybywają goście z blisko 100 krajów: dominują przyjezdni z Europy (78%), a następnie z Ameryki Północnej (16%). Zasięg przestrzenny oddziaływania sanktuarium w Łagiewnikach jest obecnie największy na świecie (Jasna Góra ponad 80, Lourdes i Fatima ponad 70 krajów). Łagiewniki znajdują się już w ofercie najważniejszych agencji turystycznych świata (ok. 500 tys. pielgrzymów z zagranicy rocznie). Stanowią oni blisko 25% ogółu odwiedzających, co na tak młody ośrodek, z pewnością jest wartością znaczącą. Jest to równocześnie najwyższy odsetek w Polsce i jeden z najwyższych w Europie (np. Lourdes ma 15%, Jasna Góra – ok. 10%, San Giovanni Rotondo - ponad 5%). Każdego roku około 30% pątników przybywa do sanktuarium po raz pierwszy, ale równocześnie taki sam odsetek przyjeżdża tu wielokrotnie, a blisko 20% odwiedza sanktuarium każdego roku.

Za Krakowem i Małopolską przemawia fakt, że posiadają szereg obiektów kultu, które stanowią podstawę do intensywnego rozwoju turystyki religijnej. Jest centrum światowym kultu Bożego Miłosierdzia i kultu św. Siostry Faustyny. Wreszcie jest to miasto i region bł. Jana Pawła II, który wkrótce zostanie ogłoszony świętym.

Od wieków Kraków i Małopolska skupiają różne środowiska narodowe, kulturowe i religijne. Prawosławni posiadają cerkiew pw. Zaśnięcia Marii Panny przy ul. Szpitalnej, grekokatolicy – kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (św. Norberta) przy ul. Wiślnej, Ormianie-unici – kościół Bożego Miłosierdzia przy ul. Felicjanek, a wyznawcy kościoła ewangelicko augsburskiego (luteranie) - kościół św. Marcina przy ul. Grodzkiej. Cerkwie greckokatolickie oraz prawosławne na terenie Małopolski zachowały się głównie na Łemkowszczyźnie, a większość z nich wpisana jest na Małopolski Szlak Architektury.

Małopolskę przecina sieć szlaków tematycznych, w tym 5 krakowskich szlaków religijnych, Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II, Szlak św. Jakuba Apostoła, Szlak św. Szymona w Lipnicy Murowanej oraz unikalny w skali Europy – Szlak Architektury Drewnianej (136 kościołów katolickich, 49 cerkwi), a na nim obiekty wpisane na Listę UNESCO. Województwo Małopolskie posiada również wystarczającą bazę noclegową do przyjęcia zwiększonej liczby turystów oraz wykwalifikowaną kadrę przewodnicką do ich obsługi (ponad 10 tys. uprawnień, ponad 7 tys. przewodników).


źródło: www.krakow.plAutor: Redakcja | 10/10/2013
Komentarze
#1 | glopturysta dnia 14.10.2013 11:26
Skoro to ta firma promuję.
To wolę Pustynie Błędowską.
Mam dość "klechów"
Tyle mamy pięknych świątyń.
W wiernych nul.
#2 | Ola dnia 11.10.2013 11:05
~w amłopolskim jest 120 sanktuariów, a u nas jest tylko 13 i martwimy się, że to za dużo Grin
#3 | Leszek dnia 10.10.2013 18:18
a dlaczego nie u nas? mamy tyle pięknych świątyń!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney