Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rycerz Kolumba Sławomir Korczyński IV KofC kandydatem do Nagrody Miasta Sosnowca

Serwis sosnowiecfakty.pl zgłosił kandydaturę Sławomira Korczyńskiego do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury za całokształt działalności!

Sławomir Korczyński urodził się 27 maja 1953 r. w Sosnowcu, w rodzinie artystycznej. Jego ojciec, Alfred Jarosz - Korczyński, był śpiewakiem opery i operetki, występował także na deskach dramatu i estrady. Jeden z braci ojca był artystą malarzem, drugi organistą. Od najmłodszych lat związany ze sztuką i śpiewem. Jako trzy letnie dziecko wychowuje się w Operze Wrocławskiej, scenę traktuje jak „alejki parkowe, czy piaskownicę…”.Później, wraz z rodziną powraca do Sosnowca. Jego drugim domem staje się wtedy...Operetka Gliwicka. Zaczyna interesować się poezją i tworzyć ją. Wiernie towarzysząc tacie, zaznajamia się z Operą Bytomską. Już w wieku piętnastu lat wie, że połknął bakcyla i ucząc się w liceum, podejmuje współpracę artystyczną z kierowanym przez jego ojca Kabaretem – Operetką. Staje się adeptem sztuki teatralnej. Pod kierunkiem ojca, znakomitego barytona zaczyna śpiewać. Jego ulubionym akompaniatorem był znany pianista Karol Koch. Następnie szkoli głos u boku znakomitego sosnowieckiego tenora Jerzego Nowińskiego. Lekcji impostacji udziela mu także Halina Radecka. Niestety stan zdrowia nie pozwala mu na wykonywanie zawodu. Jednak nadal wierny ideałom pracuje jako konferansjer. Organizuje „Koncerty Maryjne”, z których cały dochód przeznaczany jest na potrzeby Kościoła. Przystępuje do Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki.

Od 1970 roku, jest członkiem Polskiej Federacji Jazzowej. Podejmuje pracę w Wojewódzkie Agencji Imprez Artystycznych. Współpracuje z wieloma Domami Kultury. Rozpoczyna pracę w Teatrze Śląskim, gdzie zostaje nagrodzony za organizację Festiwalu Dramaturgii Rosyjskiej i Radzieckiej. Za krzewienie i propagowanie kultury, trzykrotnie otrzymuje odznaczenia „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”. Następnie zostaje zaangażowany w Miejskim Ośrodku Organizacji Imprez Artystycznych „ORIM” w Katowicach. Ze względów finansowych, opuszcza na kilka lat instytucje kulturalne i zatrudnia się w przemyśle węglowym. Jednak stale organizuje imprezy artystyczne, pisząc jednocześnie wiersze i teksty piosenek. Adaptuje na potrzeby sceny balet „Oblubienica bogów” oraz pisze streszczenie historyczne „Dzieje i Kult Cudownego Obrazu” Znów daje znać o sobie choroba i zmuszony jest przejść na rentę inwalidzką. Po rehabilitacji powraca do teatru, tym razem katowickiego „Ateneum”. Jest tam inspicjentem i znów zaczyna grać na scenie. Napisał scenariusz do bajki „Wierny Paź i Sprytny Kot”, Wkrótce powstają „Jasełka Polskie” i kolejna bajka „Dobry Duszek i Kopciuszek”.
Choroba ponownie daje się we znaki i całkowicie pozbawia go zdolności do pracy oraz możliwości tworzenia. Walczy nie tylko o zdrowie, ale o życie. Dzięki woli Bożej i fachowej opiece medycznej, po kilku latach wraca do zdrowia. Znów zaczyna pisać. Popełnia notę biograficzną „Życie i Działalność Błogosławionego Wincentego Kadłubka”. Jego wiersze przepełnione są romantyzmem; głównie o tematyce miłosnej, religijnej, ale i o pięknie przyrody, a także o wszystkim, co na uwagę autora zasługuje. Potrafi pisać na zamówienie. Wraz z upływającym czasem i mnogością przeżyć utwory literackie stają się coraz bardziej dojrzałe. Myśli o wydaniu tomiku swojej poezji.
Od 2000 roku, należy do Grona Przyjaciół Sosnowieckiego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie otrzymał medal św. Benedykta. W roku 2002 podejmuje współpracę z Fundacją im. Jana Kiepury w Sosnowcu, która zleca mu opracowanie kolejnej książki, dotyczącej biografii artystów śpiewaków sosnowieckich. Jest jednym z inicjatorów budowy Sali Koncertowej, przy Szkole Muzycznej im. J.Kiepury w Sosnowcu. W 2003 roku przystępuje do Stowarzyszenia Przyjaciół Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, gdzie zostaje wice przewodniczącym. W 2004 roku współtworzy Sosnowiecki Klub Literacki. Jest pomysłodawcą wydania antologii o tematyce religijnej i wraz ze Zdzisławą Gwiazdą w 2004r, dokonuje wyboru wierszy, wśród których są i jego utwory. Książka nosi tytuł „Światło Odkupienia”. Na prośbę Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego, pisze wiersze o Janie Kiepurze, które zostają zamieszczone w almanachu, wydanym z okazji odsłonięcia pomnika tego wielkiego śpiewaka w Krynicy w 2004 roku. Tam też poznaje Bogusława Kaczyńskiego, wybitnego redaktora, menadżera, Ambasadora Kultury Polskiej, twórcę Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury, z którym kontakty utrzymuje do chwili obecnej.
Od tego też roku bierze czynny udział w rajdzie krynickim „Śladami Jana Kiepury. Prowadzi tam koncert, poświęcony temu wielkiemu śpiewakowi. Przybliżając i przypominając jego sylwetkę i talent. Jest związany z wszelkimi formami kultury i sztuki naszego regionu i nie tylko. Od 2001r. czynił starania, by w Kołobrzegu wyremontowano salę po kinie „Kalmar” i przeznaczono ją na cele estradowe i teatr letni (pomysł już jest zrealizowany). Myśli o zorganizowaniu w tym mieście festiwalu. Wstępuje w 2004 roku do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. W 2006r, wydaje książkę pt. ”Okruchy Wiary”, w tym też roku za wiersz ”Pontyfikat Cierpienia”- poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - otrzymuje złotą różę. W 2007 roku zostaje przyjęty przez Kardynała Stanisława Dziwisza w Krakowie. W tym samym roku z rąk Biskupa Sosnowieckiego dr Adama Śmigielskiego, otrzymuje medal „Za Zasługi dla Kościoła” - w piętnastą rocznicę powstania Diecezji Sosnowieckiej. Wspomniane wcześniej miasto Kołobrzeg jest jego drugim miastem po Sosnowcu, które dodaje mu weny twórczej. Tam właśnie w roku 2007 pisze scenariusz „Męki Pańskiej” oraz „Brewiarz z Janem Pawłem II”. Marzy o napisaniu operetki, lecz póki co jest wierny swojej poezji, którą nieustannie tworzy

Od 13 grudnia 2009 roku należy do Zakonu Rycerzy Kolumba. W dniu 23 marca 2011 roku zostaje wybrany Wielkim Rycerzem Rady Sosnowieckiej i pełni tę funkcję przez dwie kolejne kadencje. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem pobytu w Sosnowcu w latach 2011 - 2013r. dzieci polskich z Starego Skałatu i Kołomyji na Ukrainie. Obecnie przygotowuje się do wydania kolejnych tomików wierszy pt. „Okruchy Życia, czyli Kompletny Galimatias” oraz o tematyce religijnej „Miłość przyszła przez Krzyż”. A także biografii Jana i Władysława Kiepurów.

opracował: Piotr DudałaAutor: Redakcja | 18/10/2013
Komentarze
#1 | PAWLO dnia 22.10.2013 22:10
No, jakże, to tak ? Księża, wysłannicy BOGA, a pedofilami sa , prowadza życie w przepychu ?! I to u nich NORMALNE ?!
#2 | @Pawlo dnia 21.10.2013 05:41
są specjaliści od pedofili w kościele, którzy potrafią "podkręcić" temat, nie ma sensu, żeby Dudała ich wyręczał!
#3 | PAWLO dnia 20.10.2013 21:53
A, może by tak napisał coś o pedofilii w kościele, o wyzysku ?!A, nie tak, w samych superlatywach o "czarnych"?! Trochę samokrytyki, o tej sekcie !!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney