Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Arcybiskup Jan Cieplak (Arkivyskupas Jonas Ciepliakas) w Wilnie, 13 kwietnia 1924r.Autor: Redakcja | 27/04/2015
Komentarze
#1 | Zygmunt dnia 01.05.2015 23:39
Powrót arcybiskupa Cieplaka do Polski.
Przyjazd do Warszawy nastąpił wczoraj 13 kwietnia 1924r. o godzinie 9.30.
W WILNIE.
Polska Agencja Telegraficzna. Wilno, 13 kwietnia.
Dnia 12 kwietnia 1924r., arcybiskup Cieplak w drodze z Rygi do Warszawy przejechał przez Turmont, Nowo-Świenciany i Wilno wszędzie entuzjastycznie witany przez przedstawicieli władz, delegacje organizacji ludności i tłumy publiczności. W Wilnie na spotkanie ks. Arcybiskupa przybyły ogromne tłumy ludności, przedstawiciele władz, duchowieństwo, organizacje społeczne, delegacje stowarzyszeń ze sztandarami, korporacje akademickie, młodzież szkolna, orkiestra kolejowa i gimnazjalna. Ks. Arcybiskup w otoczeniu duchowieństwa i władz lokalnych przeszedł obok delegacji, witany z niebywałym entuzjazmem. Zgromadzone panie wręczyły arcybiskupowi kwiaty. Na placu przed dworcem ks. Arcybiskup wygłosił przemówienie, w którym dziękował w gorących słowach za powitanie, jakiego doznał na ziemiach polskich. Zaznaczył przy tym, iż witany jest jako bohater, gdy tymczasem spełnił tylko obowiązek , jaki ciążył na nim, jako na kapłanie i duszpasterzu mas polskich, rozrzuconych po Rosji. Tę gorącą manifestację, - mówił ks. Arcybiskup – należy uważać za dowód przywiązania ludności do wiary katolickiej, co dodaje otuchy na przyszłość. W zakończeniu swego przemówienia ks. Arcybiskup wyraził, głęboko wzruszony, podziękowanie dla ludności za przyjęcie, które pozostanie w jego sercu i pamięci na całe życie, po czym udzielił zebranym błogosławieństwa pasterskiego, a żegnany okrzykami „Niech żyje” i przy dźwiękach orkiestry, grającej pieśni narodowe, wrócił do swego wagonu.
W Warszawie. Polska Agencja Telegraficzna. Warszawa, 13 kwietnia 1924r.
Dziś, w niedzielę, o godzinie 9.30 przybył pociągiem pośpiesznym z Wilna arcybiskup Cieplak, któremu towarzyszyli m.in. minister kolei Tyszka i sekretarz księdza Arcybiskupa Kakowskiego, ks. Berkowski. Na dworcu oczekiwali : Ks. Kardynał Kakowski, monsignore Lauri, ks.prałat Około-Kułak, arcybiskup Ropp, Adam Zamojski oraz liczni przedstawiciele byłych organizacji polskich w Moskwie i Pertersburgu. Ks. Arcybiskup Cieplak, powitany z nieopisanym entuzjazmem, udał się do Sali przyjęć na dworcu, gdzie powitalne przemówienie wygłosił prezes rady miejskiej, p. Baliński. Następnie arcybiskup Cieplak wsiadł do karety, z której tłum wyprzęgł konie. Tłumnie zgromadzona na ulicach publiczność entuzjastycznymi okrzykami witała przejeżdżającego arcybiskupa, który udał się do kościoła Karmelitów, gdzie odprawił mszę św., a następnie udał się do przygotowanych dla siebie apartamentów w pałacu arcybiskupim.
Wizyta P. Grabskiego. Polska Agencja Telegraficzna. Warszawa, 13 kwietnia 1924r.
Dziś, o godzinie 12.30 pan prezes rady ministrów, Władysław Grabski wraz z małżonką złożył wizytę ks. Arcybiskupowi Cieplakowi w jego apartamentach w pałacu arcybiskupim.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney