Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Skarby kościoła Świętej Trójcy w Będzinie

Jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Powiatu Będzińskiego jest kościół pw. Świętej Trójcy w Będzinie, położony na Wzgórzu Zamkowym. Jego początki sięgają XIII wieku. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego wzniesiono w Będzinie murowany zamek. Rozebrano wówczas drewniany kościółek, a na jego miejscu około 1365 roku powstał nowy, murowany kościół, pod wezwaniem Świętej Trójcy. Kościół był prostokątny, jednonawowy, w stylu gotyckim. Później był wielokrotnie przebudowywany. Kryje on wiele sekretów i tajemnic, które powoli wychodzą na światło dzienne. W kościele tym znajdują się bezcenne relikwie wielu znanych świętych oraz najcenniejsze, relikwie Krzyża świętego!Kult relikwii wywodzi się z czci, jaką od początku chrześcijanie otaczali groby świętych. Rozwinął się on szczególnie w średniowieczu. Najcenniejsze były zawsze relikwie Krzyża, na którym umęczono Chrystusa, a także Apostołów. Relikwie były umieszczane w specjalnych naczyniach - relikwiarzach lub wmurowywano je w ołtarz kościoła. W kościele pw. św. Trójcy znajduje się wiele cennych relikwiarzy. Lista ich jest naprawdę długa: na pierwszym miejscu należy wymienić relikwiarz z relikwiami Krzyża świętego, dalej mamy relikwie św. Izydora, św. Franciszka, św. Katarzyny Sieneńskiej oraz św. Stanisława Kostki. Do bardziej współczesnych należy zaliczyć relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej, św. Brata Alberta Chmielowskiego, błogosławionej Anieli Salawy oraz „najmłodsze” relikwie św. Jana Pawła II, sprowadzone przez proboszcza parafii, ks. kan. Andrzeja Stępnia. One również umieszczone są ozdobnych relikwiarzach.

Ale to jeszcze nie wszystkie skarby tego kościoła. W ołtarzu głównym kościoła znajdują się relikwie św. Floriana - patrona strażaków i hutników oraz św. Januarego - patrona Neapolu. Nie wiadomo, w jaki sposób trafiły one do kościoła św. Trójcy. Wiadomo natomiast, że relikwie obu świętych umieszczono w mensie ołtarza głównego 28 września 1972 roku, po trzydniowej, uroczystej adoracji.

Poszczególne relikwiarze wystawiane są w kościele podczas nabożeństw związanych ze świętymi. Na co dzień przechowywane są natomiast w specjalnie zabezpieczonej, pancernej skrzyni w monitorowanym miejscu. Relikwie św. Jana Pawła II są wystawione na widok publiczny w specjalnym relikwiarzu w bocznym ołtarzu w nawie głównej.

Zapraszamy do kościoła św. Trójcy!

Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 03/06/2015
Komentarze
#1 | Zagłębianin dnia 03.06.2015 14:58
Abp Jan Cieplak został ochrzczony w Kościele św. Trójcy w Będzinie. Urodził się 17 sierpnia 1857 w Dąbrowie Górniczej. Jego dziadek jest z Goląszy koło Siemoni i Sączowa.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney