Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kiedy Sosnowiec uczci pamięć Nadkomisarza Konstantego Leona Strzeleckiego?

Na tzw. liście białoruskiej znajduje się sosnowiczanin Konstanty Leon Strzelecki, nadkomisarz policji państwowej, w czasie okupacji hitlerowskiej dowódca obrony cywilnej Sosnowca. Po aresztowaniu w 1940r. przez Rosjan w Białymstoku, zostaje zamordowany w Mińsku na Białorusi (Kuropaty). Od ponad trzech lat walczę o to, żeby nowa ulica obok b. KWK "Sosnowiec" nosiła jego imię. Rodzina Strzeleckich przed wojną mieszkała w pobliżu, na ul. św. Barbary na Sielcu. Mój wniosek popiera Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939. Wniosek w tej sprawie przesłałem 6 kwietnia 2010r. mailem na adres Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego. Kilka miesięcy temu dowiedziałem się od Przewodniczącego RM Arkadiusza Chęcińskiego (obecnie Prezydenta Miasta Sosnowca), że wniosek został negatywnie zaopiniowany przez Kolegium Kierownictwa sosnowieckiego Urzędu, ponieważ Konstanty Leon Strzelecki został uznany za... antysemitę. Uważam, że całkowicie niesłusznie. Najwyższy czas wrócić do sprawy i spojrzeć na nią bardziej wnikliwie jeszcze jeden raz, tym bardziej, że w tej sprawie... nie otrzymałem jeszcze oficjalnej odpowiedzi?Jak to jest możliwe? Otóż, w biografii Konstantego Leona Strzeleckiego opracowanej przez jego wnuka Krzysztofa Konstantego Strzeleckego na podstawie wspomnień swojego ojca, zmarłego niedawno Jana Strzeleckiego znajduje się fragment o żartach, które lubił robić., który zaczyna się tak; "Był służbistą a będąc człowiekiem z natury bardzo wesołym lubił robić różne kawały i psikusy". Dalej opisano m.in scenkę, w której śmiał się w pociągu z pewnego Żyda, z jego ubioru i wyglądu. Działo się to na trasie z Sosnowca do Katowic... Żyd pobiegł w Szopienicach na Policję, krzycząc to jest rozbój. Po chwili zjawił się posterunkowy, który wylegitymował... Nadkomisarza Policji w cywilu w osobie Konstantego Strzeleckiego w towarzystwie Prezydenta Sosnowca Artura Michaela i Starosty Będzińskiego Czesława Kowalskiego. Policjant przeprosił i odszedł. "Sąd w Sosnowcu" w osobach członków Kolegium Kierownictwa sosnowieckiego Urzędu orzekł pośmiertnie, że Strzelecki jest antysemitą i w Sosnowcu ulicy ten męczennik sowieckich kaźni mieć nie powinien! No cóż, jak widać nie wszyscy znają się na żartach.

W Polsce można śmiać się z Prezydenta, z Premiera, ale nie z anonimowego przedstawiciela Narodu Wybranego, bo grozi to tym, że nawet osoba zasłużona po prawie stu latach poniesie za to surową karę. Pytanie, czy zasłużoną? Obawiam się, że nie. Sprawę znam z przekazu Przewodniczącego RM Arkadiusza Chęcińskiego. Jestem nią zbulwersowany, ale i zasmucony, ponieważ to ja, jako wnioskodawca, przekazałem ten rodzinny materiał na temat Konstantego Strzeleckiego. Nie muszę chyba dodawać - nie widząc w opisanych tam trzech "psikusach" nic złego. Nigdy bym nie przypuszczał, że ten dokument może być w ten sposób odczytany! No cóż, nie jestem osobą, którą obecne władze miasta lubią.

Pani Anna Strzelecka, wnuczka Konstantego Leona Strzeleckiego, rozmawiała w sprawie tej jakże krzywdzącej opinii z Prezydentem Górskim. Niestety po tej rozmowie nie zmienił on zdania.Piotr Dudała, 6 czerwca 2011r.Konstanty Strzelecki przed II wojną światową był znany m.in. z tego, że aresztował sowieckiego agenta, przyszłego Prezydenta Polski Bolesława Bieruta oraz Aleksandra Zawadzkiego, przyszłego Przewodniczącego Rady Państwa.
Strzelecki Leon Konstanty (1886 - 1940)

Nadkomisarz PP Konstanty Leon Strzelecki - ur. 10.03.1886 r. w Kawęczynie pow. konecki. Uczył się w Pińczowie i dalej w Piotrkowie Trybunalskim. Podjął studia w Wyższej Szkole Leśnej we Lwowie, które w 1907 roku przerwał. Następnie zamieszkał w Sosnowcu.

W 1914 roku wstąpił do tworzącej się Straży Obywatelskiej. W grudniu 1918 roku został komendantem Milicji Miejskiej, a następnie Policji Komunalnej miasta Sosnowca.

W 1919 r w stopniu kapitana przeszedł do służby w Straży Kolejowej. Po włączeniu Straży Kolejowej w struktury Policji Państwowej, został kierownikiem komisariatu Granicznego w Sosnowcu oraz I komisariatu PP w Sosnowcu. Był kolejno mianowany 01 lutego 1920 roku komisarzem, a następnie 01 czerwca 1929 roku nadkomisarzem Policji Państwowej. W 1922 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Główną Szkołę Policji Państwowej w Warszawie. Od 30 maja 1926 roku pełnił funkcję Komendanta Powiatowego w Będzinie. Przeniesiony do Brześcia n. Bugiem, gdzie od 25 kwietnia1927 roku służył jako oficer inspekcyjny w Komendzie Wojewódzkiej Policji Państwowej. 31 października 1929 roku został przeniesiony w stan spoczynku.

Przed wybuchem wojny Konstanty Strzelecki został mianowany na stanowisko Komendanta obrony cywilnej w Sosnowcu, lecz już 2 września 1939 r musiał wraz z rodziną ewakuować się na wschód. W listopadzie aresztowany przez NKWD na dworcu w Białymstoku, został osadzony w tamtejszym więzieniu.

Zamordowany wiosną 1940 roku w Mińsku – Kuropatach.

Legitymacja Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939


Ulica Konstantego Leona Strzeleckiegoźródło: http://panstwowa.policja.pl/portal/pp/20/91/Strzelecki_Leon_Konstanty_1886__1940.html
Autor: Redakcja | 18/07/2015
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney