Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


WIZYTA REKTORA KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO W SANKT PETERSBURGU (ROSJA)

W dniach od 16 do 20 lipca 2015 roku w Sankt Petersburgu przebywał z wizytą ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego wizyta związana była ze zbliżającym się 100. Jubileuszem powstania tegoż uniwersytetu, który będzie bardzo uroczyście obchodzony. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 8 grudnia 1918 r. w gmachu seminarium duchownego w Lublinie, jako tymczasowej siedziby.
Katolicki Uniwersytet Lubelski jest kontynuatorem Rzymsko-Katolickiej Akademii Duchownej w Sankt Petersburgu (1842-1918), w której przeszło tysiąc księży z obszarów dawnego Cesarstwa Rosyjskiego mogło otrzymywać wyższe wykształcenie teologiczne. Wśród nich 56 absolwentów otrzymało później godność biskupią lub arcybiskupią. Powstała ona w Petersburgu w 1842 roku po przeniesieniu decyzją rosyjskiego rządu z Wilna tamtejszej Akademii Duchownej, która była z kolei utworzona na bazie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Wileńskiego, zlikwidowanego przez władze carskie w 1832 roku. Uniwersytet Wileński powołany zaś został uchwałą króla Stefana Batorego z 7 lipca 1578 roku i rok później uznany przez Stolicę Apostolską.Komitet organizacyjny przeniesienia Akademii Duchownej w Petersburgu na rdzenne ziemie polskie powstał w lutym 1918 roku wśród Polaków w nadnewskiej stolicy z inicjatywy ostatniego rektora tejże Akademii, ks. Idziego Radziszewskiego (1914-1918). Głównymi fundatorami przeniesienia uczelni byli przemysłowiec Karol Jaroszyński i inżynier Franciszek Skąpski.
W czasach carskich w Akademii Duchownej w Petersburgu uczyło się od 40 (1842 r.) do 77 studentów (1915 r.). Obecnie na KUL kształci się przeszło 14 tys. studentów, łączna zaś liczba kierunków studiów – 39, nauczycieli akademickich – 1170.
Ksiądz rektor Dębiński podczas wizyty w Petersburgu mógł się zapoznać z miejscami życia i działalności ks. Idziego Radziszewskiego w mieście mad Newą, a zwłaszcza odwiedzić dawny budynek Akademii na Pierwszej Linii Wasilewskiej Wyspy nr 52. Jest to kilka półokrągłych zabudowań połączonych ze sobą, w których obecnie znajduje się wydział filologiczny Uniwersytetu Hercena. Cały gmach nie jest w najlepszym stanie, zwłaszcza zaś dawna kaplica św. Jana Kantego, która jest opustoszała. W związku z tym pojawiła się idea, aby znaleźć w Polsce odpowiednie fundusze na renowację tej świątyni, a później zrobić w niej wystawę o działalności samej Akademii i życiu Kościoła katolickiego w czasach carskich.
Następną sprawą na którą zwrócił uwagę ksiądz rektor, to sprawa petersburskich archiwów, dotyczących nie tylko samej uczelni, ale także historii Kościoła i Polski. Ostatni rektor Akademii wyjeżdżając do Polski w 1918 roku zabrał tylko niewielką część archiwaliów, które obecnie znajdują się na KUL. W związku z tym pojawiła się idea, aby zorganizować przez Uniwersytet stałą kwerendę petersburskich archiwów.
W celu przybliżenia działalności dawnej Akademii Duchownej w Petersburgu wydawnictwo KUL chciałoby wydać pamiątkowy album poświęcony tej tematyce, a zawierający także niektóre petersburskie materiały archiwalne.
Ważną też sprawą, którą poruszył proboszcz parafii św. Stanisława była sprawa związana ze Sługą Bożym abp. Janem Cieplakiem, długoletnim profesorem Akademii, a o którym w listopadzie tegoż roku w Petersburgu ma odbyć się międzynarodowa konferencja. Ksiądz rektor zobowiązał się do tego, aby także na KUL w 2016 roku, w 90. rocznicę jego śmierci, odbyła się o podobna konferencja i otwarto wystawę „Arcybiskup Jan Cieplak i jego czasy”.
W niedzielę, w dniu 19 lipca 2015 roku ksiądz rektor odprawił dla polskiej społeczności w mieście nad Newą w kościele św. Stanisława uroczystą Mszę św., w czasie której wygłosił homilię. Zaprosił on także delegację różnych środowisk z Petersburga na uroczyste jubileuszowe obchody do Lublina w 1918 roku, w czasie których ma być także odsłonięty pomnik wdzięczności ks. Idziemu Radziszewskiemu.
Po Mszy św. odbyła się uroczysta procesja z relikwiami św. Jana Pawła II, które kościół kilka lat temu otrzymał z Krakowa. W ten sposób dzięki Świętemu Papieżowi, Wielki Uniwersytet i mała parafia rozpoczęły ze sobą współpracę.

Ks. Krzysztof Pożarski, Sankt Petersburg.Autor: Redakcja | 22/07/2015
Komentarze
#1 | Zainteresowany dnia 27.07.2015 19:41
Dobrze, że są ludzie, którzy interesują się naszą historią i dbają aby nie zapomniano o tak Wspaniałych Ludziach jak Arcybiskup.
#2 | Zagłębianin dnia 27.07.2015 13:15
Biogramy duchownych-męczenników znaleźć można w KUL-owskich opracowaniach o losach duchowieństwa katolickiego w Związku Sowieckim autorstwa ks. Romana Dzwonkowskiego. Natomiast na podstawie Martyrologium autorstwa ks. Romana Dzwonkowskiego SAC pt. „Losy duchowieństwa katolickiego w ZSSR 1917-1939", wydanego przez TN KUL w Lublinie w 1998 r.., dowiadujemy się m.in.:
„Zwłoki Apba Cieplaka po zabalsamowaniu sprowadzono do Polski i pochowano 16.03.1926 w katedrze wileńskiej (w ścianie dotykającej zakrystii, niedaleko grobu wojewody Tomasza Wawrzeckiego). Dn. 19.06.1929 odsłonięto nagrobek, autorstwa prof. Bolesława Bałzukiewicza, upamiętniający go jako pierwszego metropolitę wileńskiego (zniszczony po II wojnie świat.). W 1994 na tym samym miejscu umieszczono (za zgodą miejscowej kurii biskupiej) popiersie litew. Jurgisa Matulaitisa (polskie brzmienie Jerzy Matulewicz). W 1952 z inicjatywy ks. Waleriana Meysztowicza rozpoczął się w Rzymie proces beatyfikacyjny abpa Cieplaka. Posiadał Order św. Stanisława I, II i III klasy, Order św. Włodzimierza III kl. i Order św. Anny II i III kl".
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney