Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy zostaną upamiętnieni?

Ta batalia trwa już 8 lat. A chodzi w niej tylko, albo aż o upamiętnienie osób, które były więzione i poniewierane przez hitlerowców podczas II wojny światowej w obozie przeżyciowym w Sosnowcu. Sprawą zajął się Piotr Dudała, społecznik, Rycerz Kolumba, członek katedralnego chóru Lutnia.

„Przed kilkoma tygodniami ponownie złożyłem do Urzędu Miejskiego w Sosnowcu wniosek o upamiętnienie w postaci pamiątkowej tablicy miejsca pamięci narodowej - przejściowego obozu w pofabrycznych halach zakładów Schoena przy ul. 1 Maja w Sosnowcu. Zamordowano w nim ok. 1,5 tys. osób, w tym ok. 1 tys. Żydów. O upamiętnienie tego miejsca upominał się śp. Andrzej Waśniewski oraz więźniarka Oświęcimia Maria Rudzka - Kantorowicz.

Od Redakcji sosnowiecfakty.pl:

Sprawą zainteresowałem również nowego Prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. Mam nadzieję, że podejmie ten temat w swojej działalności.

Piotr Dudała

Kantorowicz oświadczyła m.in: że białą plamą, w dziejach naszego miasta jest historia hitlerowskiego obozu przy ul. 1-go Maja, gdzie osadzono w 1940 r. większość sosnowieckiej inteligencji. Miejsce to nie jest uhonorowane nawet zwykłą tabliczką. Dodajmy, że było to zarówno miejsce kaźni, jak i obóz przejściowy, skąd wywożono więźniów do Dachau, Ravensbruck i Oświęcimia. Sądzę, że najwyższy czas pochylić się nad tą sprawą i ją definitywnie rozwiązać”, powiedział Piotr Dudała, inicjator akcji.

Wracając do samego obozu trzeba nadmienić, że w dokumentach Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach poświęconych miejscom pamięci narodowej w Sosnowcu zaznaczono jeden obóz, a właściwie mówi się o tablicy znajdującej się na terenie byłej Huty E. Cedlera (obecnie Mittal Steel Poland SA o/Sosnowiec) o treści: „Tablica informująca, że na terenie Huty E.Cedlera w latach 1944-45 mieściła się filia obozu KL Auschwitz. Treść tablicy jest niezupełnie ścisła, więźniowie byli bowiem zatrudnieni w hucie, bo obóz powstał na potrzeby huty, ale nie znajdował się na terenie huty. Była to filia obozu oświęcimskiego koncentracyjnego KL Auschwitz o nazwie Arbeitslager Sosnowitz. Obóz znajdował się na tyłach Huty Cedlera od strony ulicy Niweckiej. Kilkuset więźniów w większości Żydów, przebywało w pięciu drewnianych barkach na ogrodzonym terenie. Obóz zlikwidowano 16 stycznia 1945 r. Wspomniana tablica znajduje się na terenie zamkniętego zakładu Mittal Steel Poland SA o/Sosnowiec i jest niedostępna dla ogółu mieszkańców. Przy terenie obozu brak jakiejkolwiek informacji o istnieniu w tym miejscu więzienia.

Natomiast o obozie przy ul. 1 Maja utworzonym w budynku po zakładach Schoena zaraz na początku wojny nie wspomina się wcale. Nie ma tam także żadnej choćby najmniejszej informacji. A w obozie tym gestapo przetrzymywało aresztowanych członków zbrojnej Organizacji Orła Białego oraz przedstawicieli środowisk inteligenckich, potencjalnych uczestników organizacji niepodległościowych. Po wybudowaniu obozu w Oświęcimiu sosnowieckich więźniów przewieziono do Auschwitz. Po powstaniu obozu Auschwitz obóz w Sosnowcu nie przestał jednak istnieć, pełnił rolę pomocniczą.

„Zastanawiającym jest fakt, że obozy związane głównie z więzionymi Żydami w jakiś sposób zostały upamiętnione, a obozem w którym głównie byli więzieni Polacy władze miejskie zupełnie się nie przejmują. Czas ucieka, jak nie przypilnujemy tej sprawy, to kto się nią zajmie, kto się upomni o sosnowieckie ofiary II wojny światowej?”, pyta retorycznie Piotr Dudała.

Piotr Grzybowski. sosnowiecka "Niedziela 30 XI 2014r..Autor: Redakcja | 03/08/2015
Komentarze
#1 | Zagłębianin dnia 11.08.2015 19:06
Przecież muszą być rodziny tych ludzi, faszyści rzadko mordowali całe rodziny polskie. Hitlerowcy zabijali kompletnie rodziny żydowskie i cygańskie. To mówimy o Polakach, więc pamięć o zabitych zapewne pozostała wśród krewnych w Sosnowcu. Na tej podstawie powinna powstać lista aresztowanych i zgładzonych przez Niemców – nadludzi.
#2 | Zagłębianka dnia 09.08.2015 19:24
Ja tez chcę wiedzieć czy jest taka lista i gdzie.
#3 | Zagłębianin dnia 03.08.2015 23:56
Czy jest znana lista nazwisk osób więzionych w tym lagrze i lista więźniów zamordowanych ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney