Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiecki Umszlagplatz zostanie wkrótce upamiętniony!

Od wielu lat domagam się od władz miasta Sosnowca upamiętnienia w naszym mieście wielu miejsc związanych z historią polskich Żydów, najważniejsze z nich to sosnowiecki Umszlagplatz, czyli miejsce koncentracji ludności żydowskiej na dawnym stadionie Unii przy ul. Mireckiego w Sosnowcu, Plac Szpilmana na terenie obecnego Targowiska przy ul. Szklarnianej, dom ostatniego cadyka radomszczańskiego Szlomo Henoch Rabinowicza przy ul. Targowej 12, czy uczczenie pamięci prof. Michała Reichera - proponuje plac Jego imienia na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu! Niewątpliwie do tej listy należałoby dodać, upamiętnienie miejsca dawnej Synagogi przy ul. Dekerta oraz zorganizowanie cyklicznych Dni Kultury Żydowskiej (ewentualnie w ramach odchodów Festiwalu Multikulturowego)!

Mam dla Państwa dobrą wiadomość, 3 sierpnia 2015r. otrzymałem wiadomość, że prawdopodobnie w dniu 3 września 2015r. zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca tzw. Wielką Deportację poprzedzoną koncentracją ludności żydowskiej Sosnowca na Stadionie Stali przy ul. Mireckiego (sosnowieckim Umszlagplatzu), która rozpoczęła się 12 sierpnia 1942r. Dzisiaj mija 73 rocznica tego wydarzenia.Batalia o nią trwała bardzo długo. W artykule "Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1", opublikowanym 10 stycznia 2007r. w serwisie www.sosnowiecfakty.pl napisałem, w oparciu o źródła historyczne, że obecny Stadion im. Jana Ciszewskiego, należący do klubu Czarni Sosnowiec (dawniej stadion Unii Sosnowiec) ma swoją tragiczną historię. Związaną jest ona z eksterminacją sosnowieckich Żydów w czasie II wojny światowej. 12 sierpnia 1942r. w ramach tzw. Wielkiej Deportacji zgromadzono tu 26 tys. sosnowieckich Żydów, obywateli naszego miasta, z których 8 tys. w ciągu kilku następnych dni trafiło bezpośrednio do komór gazowych obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Sądzę, że najwyższa pora, żeby w jakikolwiek sensowny sposób upamiętnić to miejsce.

Na początku 2011 roku potwierdzenie tej informacji znalazłem w książce dr Aleksandry Namysło pt. "Zanim nadeszła zagłada", wydaną w 2009r. przez Instytut Pamięci Marodowej. Na stronie 118 napisała ona m.in, iż: Selekcje w Sosnowcu i Będzinie odbyły sie w dniu 12 sierpnia 1942 r. W Sosnowcu na boisku klubu sportowego "Unia" zgromadziło się 26 tys. osób (...) . Informację tę dr Namysło potwierdziła następnie w rozmowie telefonicznej w dniu 16 lutego br. oraz Michał Wencel z Muzuem w Sosnowcu w oparciu o informacje z dokumentów niemieckich.

Wersję tę wcześniej potwierdził również Adam Szydłowski z fundacji IONA, który w rozmowie ze mną pod koniec 2009r. powiedział, że na pewno chodzi o dawny Stadion Unii, czyli obecny stadion Czarnych Sosnowiec, a nie o stadion Włókniarza. Nie wykluczam, że cześć ludzi mogła przebywać i na tamtym stadionie.

Cieszę się, że i tym razem się udało.

Autor: Redakcja | 12/08/2015
Komentarze
#1 | janusz.maszczyk@gmail.com dnia 02.09.2015 16:13
WSPOMNIENIA

Przepraszam ! Niby chodzi Szanownemu Państwu o upamiętnienie tragedii Żydów z Sosnowca, a jednak moje niezwykle intersujące informacje wrzuciliście do kosza zapomnienia bez jakichkolwiek skrupułów, nawet się ze mną od kilku lat nie kontaktując. Trwało to tak długo, że żyjący jeszcze wtedy mój przyjaciel Zdzisiu Wójcik, ze Starego Sosnowca, świadek tych wydarzeń, już odszedł na zawsze z tego świata. Podawał wtedy, że 12 sierpnia 1942 roku pędzono Żydów od strony wiaduktu kolejowego ulicą J.Piłsudskiego, co jakiś czas grupami, całe rodziny, na powojenny stadion Klubu Sportowego Włókniarz przy Alei Mireckiego.
Najpierw jednak usunięto płot jaki jeszcze od okresu II Rzeczypospolitej odgradzał te dwa stadiony. Po 1945 roku jeden należał do KS. Czarni a drugi do KS. Włókniarz. Płot jest doskonale widoczny na fotce fotpopolska.eu., którą wykonano jeszcze w okresie II Rzeczypospolitej. Podmurówkę po tym płocie jeszcze w latach 50. XX wieku osobiście widziałem jako zawodnik KS. Włókniarz. W wyniku zburzenia płotu powstał więc ogromny teren, na który właśnie później zaganiano już od samego rana grupami Żydów. Ponoć trwało dość długo.
Teren tak ogromny, że na tym wielkim obiekcie, to faktycznie mogło się zmieścić w ciągu jednego dnia nawet 26.000 Żydów. Nie mogę sobie natomiast absolutnie wyobrazić jak taka liczba w ciągu jednego dnia mogła się pomieścić na pogońskim stadionie Stali Sosnowiec, który też znam doskonale po roku 1945, gdyż rozgrywałem tam mecze koszykówki. Przepraszam za skróty myślowe.
Dookoła stadionu porządek strzegła niemiecka specjalna jednostka konnej policji z ulicy Będzińskiej. Podobno na tym stadionie działy się dantejskie wprost sceny. Płakały kobiety i dzieci, nawet ponoć rodziły maleństwa. Panował głód i brakowało picia. Przepraszam za operowanie skrótami myślowymi.
Zdzisiu już wtedy będąc ponad dziesięcioletnim chłopcem rzucał im w butelkach wodę i żywność, podobnie jak inni Polacy, przez otaczający z zewnątrz te dwa stadiony płot. Musiano to robić błyskawicznie szybo, gdyż patrolujący na koniach te stadiony Niemcy strzelali do Polaków rzucających te przedmioty.
I już na zakończenie.
Jednak moje twarde argumenty, jakie już wyżej podałem, to wtedy Szanowni Państwo całkowicie olali i wrzucili do kosza zapomnienia, a dzisiaj klaszczecie z radości w dłonie o wielkim sukcesie, nawet nie zamieniając przez te kilka lat z drugą stroną ani jednego słowa. Czy faktycznie więc chodziło o fakty, czy tylko kto tu decyduje. Przepraszam za skróty myślowe. Ale cóż. Jak pisał nasz wieki polski poeta
Daremne żale - próżny trud,
Bezsilne złorzeczenia!
Przeżytych kształtów żaden cud
Nie wróci do istnienia.
Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat pójdzie swoją drogą.


Serdecznie Szanownych Państwa pozdrawiam.
#2 | Elhaz dnia 31.08.2015 19:10
Wspaniała wiadomosc. Przydałoby sie wiecej akcji informacyjnych w sosnowieckich szkołach - gimnazja i licea w Chorzowie i Bytomiu od dawna to sprawnie organizują. Wiedza przecietnego nastolatka o historii Zydow w Sosnowcu powinna byc wieksza. Podobnie jak wiedza o historii i dziedzictwie kulturowym Rosjan.
#3 | Zagłębianin dnia 12.08.2015 23:46
Słowa uznania za wytrwałość i osiągnięcie celu. Tablica pamiątkowa powinna być dodatkowo uzupełniona w przyszłości nazwiskami pomordowanych polskich Żydów Sosnowca. Zapewne zachowały się zapisy w księgach Urzędu Miasta Sosnowca o swoich obywatelach. Upamiętnienie miejsca dawnej Synagogi w Sosnowcu przy ul. Dekerta, to będzie jedno z ostatnich miast GOP, które nie dokonało tego do tej pory, aż wstyd.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney