Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ksiądz Ignacy Skorupka przyjął święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Jana Cieplaka

Warto pamiętać o tym, że ks. Ignacy Jan Skorupka, polski bohater narodowy, urodzony 31 lipca 1893r. w Warszawie, a zmarły 14 sierpnia 1920r. pod Ossowem w czasie Bitwy Warszawskiej, został wyświęcony na księdza, przez pochodzącego z Dąbrowy Górniczej, Sługę Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka.

W 1914 r. po pięciu latach studiów w seminarium duchownym w Warszawie 21-letni Ignacy Skorupka otrzymuje święcenia subdiakonatu i rozpoczyna studia w Akademii Duchownej w Petersburgu, której wcześniej Arcybiskup Cieplak był absolwentem, a następnie długoletnim profesorem. Rozmiłowany w literaturze polskiej, zaraz po przyjeździe do Akademii, zainicjował powstanie kółka literackiego „Polonia" i wygłaszał w nim odczyty, m.in. o Warszawie w poezji Artura Oppmana (Or- Ota) oraz pisał wiersze o wydźwięku patriotyczno-religijnym. W lipcu 1915 r. w czasie działań wojennych I wojny światowej do Petersburga przyjechała ewakuowana z Warszawy matka Ignacego Skorupki Eleonora wraz z jego rodzeństwem. Ignacy pomagał rodzinie, wyszukiwał pracę dla braci i opiekował się matką w czasie jej długiej choroby.W dniu 26 stycznia 1916 r. Ignacy Jan Skorupka został wyświęcony na kapłana przez biskupa Jana Cieplaka (został on arcybiskupem tytularnym Ochrydy w kwietniu 1919r.). W Petersburgu kilka miesięcy później umiera matka księdza Eleonara Skorpuka, z domu Pomińska. Miało to miejsce 6 maja 1916r. Młody kapłan bardzo to przeżył. Po wyjeździe z Petespurga na początku 1917 roku przez kilka miesięcy był proboszczem w Bogorodsku koło Moskwy. Następnie, od września 1917 do sierpnia 1918 roku, pełnił tę samą funkcję w Klińcach (obecnie Klincy) w guberni czernihowskiej. Po powrocie do Polski, od września 1918 roku, pracował jako wikariusz w Łodzi w parafii Przemienienia Pańskiego.

We wrześniu 1919 roku ks. Skorupka został przeniesiony przez władze kościelne do Warszawy i objął stanowisko notariusza i archiwisty Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Jednocześnie był kapelanem Ogniska Rodziny Maryi przy ul. Zamoyskiego 30, prowadzonego przez siostry franciszkanki dla sierot i prefektem w kilku szkołach.

W 1920 r. już w trakcie działań wojennych, zwrócił się do swojego ordynariusza abp Kakowskiego z prośbą o wstąpienie do wojska. Arcybiskup jednak odmówił. Ks. Skorupka mianowany został za to kapelanem garnizonu praskiego.

13 sierpnia 1920 r. wyruszył wraz ze swymi żołnierzami z Warszawy, aby bronić stolicy. Zginął 14 sierpnia podczas starcia. Zapamiętany został ze wzniesioną do góry ręką, w której trzymał krzyż, biegnący przed szeregiem walczących, zagrzewający ich do ataku, intonujący pieśń "Serdeczna Matko". Pogrzeb ks. Skorupki odbył się w kościele garnizonowym w Warszawie.

Piotr DudałaAutor: Redakcja | 13/08/2015
Komentarze
#1 | Zygmunt dnia 16.08.2015 15:24
Jan Cieplak - wypis metrykalny kościoła parafialnego w Będzinie z dnia 23 sierpnia r. 1857 stwierdza, że Jacenty Cieplak, górnik z kolonii Reden w Dąbrowie Górniczej, która wówczas jeszcze do parafii będzińskiej należała, przyniósł do chrztu świętego, dziecię, urodzone 17 sierpnia 1857r., z małżonki Julii z Bugajskich. Dziecięciu temu nadano na Chrzcie świętym imię Jan. Proboszczem podówczas był ks. Franciszek Wiśniewski. Z aktu urodzenia i Chrztu św. w księgach stanu cywilnego rzymsko-katolickiej parafii Będzin z roku 1857, Pd liczbą 141, oraz z ksiąg stałej ludności m. Dąbrowy Górniczej, powiatu będzińskiego, dzielnica Reden, nr domu 136, tom II, str. 903. liJua z bugajskich.
Ignacy Cieplak vel Ciepliński. Dziadek ks. Abp Jana Cieplaka, Ignacy Cieplak (vel Ciepliński) urodzony w 1795 roku, we wsi Goląsza, (jest Goląsza Górna, Dolna, Biskupia, Biska i Goląszka koło Łagiszy) w byłym województwie kieleckim, w parafii Wojkowice Kościelne, diecezja częstochowska (dzisiaj sosnowiecka), przeniósł się wraz z żoną Marią z Gryłków, oraz z pięciu synami: Ignacym, Wojciechem, Jackiem, Piotrem i Franciszkiem do Dąbrowy Górniczej i został górnikiem. Wspomniany Ignacy Ciepliński zakupił w Dąbrowie Górniczej dom z kawałkiem pola. Przed prześladowaniem władz rosyjskich schronił się na Górny Śląsk, zmieniając nazwisko swe „Ciepliński” na „Cieplak”. Skoro po jakimś czasie ogłoszono amnestię, powrócił do rodziny i zachował już zmienione nazwisko. Tradycję tego nowego nazwiska podtrzymywano w rodzinie, jak nasz brat przyrodni arcypasterza.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney