Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Z kartek kalendarza!

23 sierpnia 2006

Odsłonięcie tablicy na ścianie sosnowieckiego kina "Helios" poświęcona pomordowanym w tym miejscu w czasie II wojny światowej Żydów. W uroczystości odsłonięcia tablicy brał udział Przewodniczący Światowego Związku Żydów Grahamm Green.

Cieszę się, że miałem w tej sprawie swój mały udział. Przypomina o tym tekst "Pamięci pomordowanych Żydów" z 29 sierpnia 2006r. Zapraszam do lektury.
red. Piotr DudałaPamięci pomordowanych Żydów

Kilka dni temu miało miejsce wydarzenie, w które wcześniej, na stronach portalu sosnowiec.info bardzo się zaangażowałem. Bardzo się cieszę, że mój głos został dostrzeżony i sprawa zakończyła się pełnym sukcesem. Otóż, w dniu 23 sierpnia 2006 r. na kamiennej ścianie Kina Helios odsłonięta została tablica upamiętniająca zamordowanych w tym miejscu mieszkańców Sosnowca pochodzenia żydowskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz delegacja Światowego Związku Żydów Zagłębia Dąbrowskiego z jej przewodniczącym Abrahamem Greenem. Mnie na tą uroczystość nikt nie zaprosił, choć kultura by tego wymagała, ponieważ byłem pomysłodawcą odsłonięcia tej tablicy. Telefon milczał!.


Przypominam artykuł pt. "Cześć ich pamięci!" opublikowany w serwisie sosnowiec.info w dniu 4 października 2005 r.


Multipleks rośnie jak na drożdżach - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego. Gmina Sosnowiec zadbała również o miejsca parkingowe dla kinomanów przyjeżdżających samochodami. Wszystko to pięknie, ba!, nawet pamiętano o wykorzystaniu wapiennych kamieni z Kamiennego Domu, które będą zdobić jedną z elewacji. Zapomniano natomiast, że teren ten jest jednym z miejsc pamięci narodowej. Mianowicie w marcu 1942 roku zabito tam podczas publicznej egzekucji 6 obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Sądzę, że mała tabliczka na jednej ze ścian Kina Regionalnego Helios informująca o tym fakcie, powinna się, jak najszybciej po otwarciu kina, tam znaleźć.
Jak napisano w ksiązce "Zydzi Zagłębia Dąbrowskiego" (str. 266), pracy zbiorowej pod redakcją Bolesława Ciepieli , przy ul. Modrzejowskiej 32 w marcu 1942 roku w święto Purim Niemcy powiesili dwóch Zydów: Marka Liebermana i Mangla. Powód: oskarzenie o fałszowanie dowdów osobistych, tzw. palcówek. W kilka dni później w tym samym miejscu Niemcy powiesili kolejnych czterech Zydów: Hahuma Kohna z synem, Jehudę Warmana i Fefera. Pisze o tym równiez Natan Eliasz Szternfinkiel w ksiązce "Zagłada Żydów sosnowieckiego getta". Zydzi sami musieli sobie przygotować szubienice, a inni asystować przy wykonaniu wyroku. Myślę, ze nalezy się tym ludziom pamięć w naszym wielokulturowym mieście! Pani Maria Rudzka Kantorowicz mówiła mi, ze ciała ich wisiały przez długi czas, gdyz zabronione było ich ściągnięcie.


W tym właśnie miejscu przy ul. Modrzejowskiej 32 wkrótce zostanie otwarte multikino. Sądzę, ze nic nie stanie na przeszkodzie by w sposób przeze mnie proponowany, a więc wbudowanie małej tablicy na jednej ze ścian budynku (może tej kamiennej?!), uczczono pamięć Żydów, niewinnych ludzi, którzy zginęli bestialsko zamordowani w czasie II wojny światowej.


Piotr Dudała


O mojej roli w tej sprawie wspomnia red. Maciej Szmigiel w artykule pt. "Kino w miejscu kaźni", opublikowanym w dniu 11 pażdziernika 2005 r. na łamach Gazety Wyborczej.

29/08/2006Autor: Redakcja | 23/08/2015
Komentarze
#1 | Jerzy dnia 27.11.2015 06:12
Hallo Geweldig om zo alle foto's te bekijken en op te slaan.De kidenren hebben een geweldig kamp gehad. Na een kort middagdutje zijn ze nu weer helemaal aktie.GroetenRob
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney