Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiecki Umszlagplatz w końcu upamiętnionyAutor: Piotr Dudała | 04/09/2015
Komentarze
#1 | Zagłębianin dnia 05.09.2015 16:04
Zagłada Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego w KL Auschwitz to nowa publikacja autorstwa historyka Centrum Badań Muzeum dr. Andrzeja Strzeleckiego. Jest ona poświęcona zagładzie jednego z największych skupisk ludności żydowskiej na zachodnich ziemiach okupowanej przez Trzecią Rzeszę Polski.
Przedstawia ona etapy zagłady żydowskiej społeczności Zagłębia w oparciu przede wszystkim o zachowane bogate przekazy dokumentalne proweniencji nazistowskiej. Dokumenty, w znacznej części przytoczone w książce in extenso, świadczą dobitnie, że niemal wszyscy działający w Zagłębiu urzędnicy niemieccy, włącznie z pracującymi na najniższych stanowiskach, z mniejszym lub większym zaangażowaniem przyczynili się do unicestwienia miejscowej ludności żydowskiej.
W opracowaniu historycznym dr Strzelecki opisuje i analizuje m.in. plany okupacyjnych władz niemieckich wobec Zagłębia Dąbrowskiego, proces separacji i koncentracji żydowskich mieszkańców Zagłębia, a także utworzenie i likwidację gett zamkniętych w Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej i Strzemieszycach. Przedstawia także los żydowskich więźniów z Zagłębia Dąbrowskiego w KL Auschwitz.
Dr Andrzej Strzelecki publikuje tu także wyniki swoich badań, uściślających liczbę Żydów deportowanych do KL Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego. W okresie od maja 1942 r. do lipca 1944 r. wywieziono z Zagłębia do KL Auschwitz ok. 58 tysięcy Żydów.
W drugiej części znaleźć można wyciągi z zachowanych imiennych wykazów Żydów sosnowieckich i będzińskich, których na przełomie lat 1942 i 1943 przeniesiono do gett zamkniętych w Sosnowcu-Środuli i Małej Środuli, oraz fragmentaryczne wykazy imienne Żydów zagłębiowskich, deportowanych do KL Auschwitz i w większości zabitych w komorach gazowych.
„Intencją autora jest, by zestawienia te, obok opublikowanych wcześniej podobnych wykazów, dotyczących Żydów z getta łódzkiego, zostały wykorzystane w możliwie bliskiej przyszłości jako zaczątek przedsięwzięcia badawczego i wydawniczego, a mianowicie opracowania Ksiąg pamięci poświęconych polskim Żydom deportowanym do Auschwitz” – czytamy we wstępie.
W trzeciej części książki opublikowano wiele dokumentów oraz relacji świadków – relacji poświęconych zarówno deportacjom z Zagłębia Dąbrowskiego do KL Auschwitz, jak i relacji dotyczących pomocy udzielonej Żydom zagłębiowskim przez Polaków.
Książka Zagłada Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego w KL Auschwitz dostępna jest w księgarniach na terenie Muzeum oraz w księgarni internetowej na stronie www.auschwitz org.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney