Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Konferencja na temat zagospodarowania terenów po likwidowanej Kopalni Kazimierz-Juliusz

W dniu 17 września o godzinie 16:00 odbędzie się bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego dla których ważne jest zachowanie pamięci po górnictwie węgla kamiennego w regionie. Społecznicy z Kazimierza Górniczego związani z grupą inicjatywną TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy i Stowarzyszeniem Rozwoju Kazimierza Górniczego wspomagani przez Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego organizują konferencję na temat zagospodarowania terenów po likwidowanej Kopalni Kazimierz-Juliusz.Dla mieszkańców Kazimierza Górniczego Kopalnia nie była tylko zakładem pracy, to matka-żywicielka tej części Sosnowca. Gdyby nie Kopalnia, to ta część Sosnowca nie rozwinęłaby się w takim stopniu. Kopalni Kazimierz-Juliusz mieszkańcy zawdzięczają wiele, bo to dzięki niej powstał piękny park z mini zoo, MDK Kazimierz, ośrodek zdrowia, szkoły, przedszkola i osiedla.

Gdy wyjechała ostatnia tona z Kazimierza Juliusza mieszkańcy uświadomili sobie, że wkrótce po Kopalni może nic nie zostać i zostanie potraktowana tak, jak inne obiekty poprzemysłowe w Sosnowcu. Społecznicy podjęli decyzję, że muszą coś zrobić by ratować górniczą tożsamość regionu i dać Kopalni drugie życie na wzór np. Skansenu Luiza, Szybu Bończyk, Szybu Wilson, czy nawet na wzór Kopalni Guido.

Lista zaproszonych prelegentów wygląda bardzo obiecująco i nie jest przypadkowa. Wystąpią tacy specjaliści jak Edward Wieczorek (Kierownik Pracowni PTTK w Katowicach, doradca Śląskiej Organizacji Turystycznej), Adam Hajduga (Kierownik referatu promocji dziedzictwa kulturowego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego), Arkadiusz Rybak (Dyrektor Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej), Zbigniew Lorek (Honorowy Prezes Muzeum Energetyki), Dariusz Walerjański (Główny Specjalista ds. dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), czy Zygmunt Woźniczka (Historyk. Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego).

Organizatorzy mają nadzieję, że przedstawione argumenty połączone z dyskusją sprawią, że władze miasta wyjdą z niej przekonane co do konieczności zagospodarowania terenów po likwidowanej Kopalni Kazimierz – Juliusz, zachowania jak największej liczby budynków, oraz stworzenia Muzeum Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego.

Łukasz Krawiec
TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy Stowarzyszenie Rozwoju Kazimierza GórniczegoLista prelegentów :

Edward Wieczorek – Kierownik Pracowni PTTK w Katowicach, doradca Śląskiej Organizacji Turystycznej Temat wystąpienia : „Zabytki techniki górniczej jako produkt turystyczny na przykładzie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i doświadczeń krajów ościennych”.
Adam Hajduga – Kierownik referatu promocji dziedzictwa kulturowego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Temat wystąpienia : „Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jako forma upowszechniania dziedzictwa industrialnego”
Arkadiusz Rybak – Dyrektor Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej Temat wystąpienia : „Turystyczne wykorzystanie podziemnej infrastruktury górniczej w Zagłębiu Dąbrowskim”
Zbigniew Lorek – Honorowy Prezes Muzeum Energetyki Temat wystąpienia : „Tworzenie Stowarzyszenia i związane z tym trudności – doświadczenia twórców Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych”
Dariusz Walerjański – Główny Specjalista ds. dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Temat wystąpienia : „Każdy koniec jest początkiem nowego… Dobre praktyki w ochronie dziedzictwa górniczego”
Zygmunt Woźniczka – Historyk. Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego.

Temat wystąpienia : „Potrzeba ratowania zabytków miejscowych jako ważny element budowania tożsamości lokalnej.”

Zarys konferencji :

Otwarcie konferencji
Przemówienia sygnatariuszy list dotyczącego zagospodarowania terenów po KWK Kazimierz-Juliusz : Łukasz Krawiec, Dariusz Jurek, Grzegorz Meler.
Przemówienie Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.
Wystąpienia prelegentów.
Dyskusja
Podsumowanie konferencji.

Lista zaproszonych gości :

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński
Radni Rady Miasta Sosnowca
Posłowie i Senatorowie
Rady Dzielnic
Przedstawiciele KWK Kazimierz-Juliusz oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Przedstawiciele lokalni – Dyrektorzy Szkół, Proboszczowie, PolicjaAutor: Redakcja | 11/09/2015
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney