Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jest szansa na zachowanie pamięci po górnictwie w Kazimierzu Górniczym!

W czwartek 17 września 2015 r. w Miejskim Domu Kultury Kazimierz Górniczy odbyła się niezwykle ważna dla nas konferencja na temat zagospodarowania terenów po likwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz - Juliusz.
Była ona zwieńczeniem ogromnej pracy wykonanej przez członków Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego, Grupy Inicjatywnej Powołania Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy oraz Stowarzyszenia Regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Chcielibyśmy również podziękować wszystkim innym osobom aktywnie wspierającym i pomagającym w tym przedsięwzięciu, gdyż ich wkład i zaangażowanie było nieocenione.Na konferencji padło wiele ważnych słów i obietnic ze strony parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, które bezpośrednio odnoszą się do pomocy i wsparcia w dalszych działaniach na rzecz powstania na terenie kopalni Kazimierz - Juliusz multifunkcjonalnego muzeum wraz z kompleksem komercyjno-dydaktyczno-sportowym.

Jednym z głównych bohaterów tego wydarzenia był Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński pełniący po części rolę gospodarza z której znakomicie się wywiązał. Pan Prezydent zajął dość jasne i zdecydowane stanowisko, nie tylko wspierające inicjatywę ale również podejmując już pewne działania mające na celu zabezpieczenie kopalnianej kolejki wąskotorowej, która ma być jedną z najbardziej znaczących atrakcji całego kompleksu.

Wśród wielu innych zaproszonych gości znaleźli się również Wicemarszałek Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak , Poseł Jarosław Pięta, Posłanka Katarzyna Stachowicz, Posłanka Ewa Malik, Poseł Witold Klepacz i Poseł Waldemar Andzel. Byli obecni również w większości nasi Sosnowieccy Radni, którzy połączyli wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju z naszą konferencją oraz z posiedzeniem zespołu ds. rewitalizacji Dzielnicy Kazimierz Górniczy. Przybyli również naczelnicy Aleksandra Marzyńska (Wydział Kultury i Komunikacji Społecznej) i Michał Mercik (Wydział Rozwoju i Promocji Miasta). Dostaliśmy wsparcie od Zagłębiowskiej Rady Biznesu i przedstawicieli Rad Dzielnic Ostrowy Górnicze, Juliusz, Południe oraz Maczki. Na szczególne podziękowania naszym zdaniem zasłużył dr Piotr Hałasik, Radny Tomasz Niedziela oraz Wojciech Gęborek za znaczący wkład i pomoc w dążeniu do realizacji naszego projektu. Serdeczne podziękowania składamy również na ręce prowadzących konferencję Pani Anny Staszewskiej oraz Dyrektora MDK Kazimierz Rafała Rybaka. Nie można zapomnieć o naszych drogich Paniach z Klubu Seniora wspieranych przez Anettę Serafińską za przygotowanie całej oprawy cateringowej. Nie chcielibyśmy aby ktoś poczuł się pominięty dlatego troszkę zbiorczo, ale bardzo szczerze dziękujemy wszystkim ludziom dobrego serca, mieszkańcom Dzielnicy Kazimierz Górniczy, którzy w choć najmniejszym stopniu przyczynili się do organizacji konferencji oraz pomogli w innych działaniach na rzecz naszej inicjatywy.
Na ogromną uwagę zasługują prelegenci, którzy zabrali głos na naszej konferencji, podzielili się z nami swoim doświadczeniem i przekazali kilka niezwykle cennych merytorycznych wskazówek, mogących znacznie pomóc w realizacji naszego projektu.

Bardzo miłą niespodzianką i niezwykle ważną sprawą było przekazanie na nasze ręce listu popierającego nasze starania o zachowanie tożsamości górniczej regionu od Wicemarszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Jerzego Wenderlicha. Konferencja zakończyła sie podpisaniem porozumienia wiążącego wszystkie strony do dalszej dobrej współpracy na rzecz realizacji inicjatywy utworzenia multifunkcjonalnego muzeum wraz z kompleksem komercyjno-dydaktyczno-sportowym.

Na koniec chcieliśmy tak troszkę w pigułce pokazać wszystko co do tej pory zrobiliśmy w związku z naszą inicjatywą. Zakończył się pewien etap, ale zaraz rozpocznie się kolejny i nie zapominamy oczywiście o zbliżających sie wyborach naszej Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy, które odbędą sie prawdopodobnie pod koniec roku lub zaraz na początku przyszłego.
Grzegorz Meler
Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego

Dla mieszkańców Kazimierza Górniczego Kopalnia nie była tylko zakładem pracy, to matka-żywicielka tej części Sosnowca. Gdyby nie Kopalnia to ta część Sosnowca nie rozwinęłaby się w takim stopniu. Kopalni zawdzięczamy wiele – to dzięki niej mamy piękny park z mini zoo, MDK Kazimierz, ośrodek zdrowia, szkoły, przedszkola i osiedla. Na „naszej” kopalni pracowały często całe rodziny - synowie, ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie. Kopalnia uczyła pracy całe pokolenia i integrowała społeczeństwo zapewniając rozrywkę i zajęcia po pracy. To wokół niej toczyło się życie kulturalne mieszkańców. Ostatnie lata były dla Kopalni bardzo ciężkie – czasy świetności miała już za sobą i każdy rok jej funkcjonowania to była walka o przetrwanie. Kopalnia przestała dbać o naszą część Sosnowca, ale nie dlatego że nie chciała, ale dlatego, że już nie mogła. Zobaczyliśmy, że zostaliśmy sami. Władze Sosnowca przyzwyczajone do samodzielności Kazimierza Górniczego zapomniały o dzielnicy. W tym roku wszystko się odmieniło - mieszkańcy budzą się z długiego snu i zaczynają widzieć konieczność pracy dla naszej dzielnicy i społeczności. Gdy wyjechała ostatnia tona z naszej Kopalni uświadomiliśmy sobie, że wkrótce może nic po niej może nie zostać, że zostanie potraktowana tak, jak inne obiekty w Sosnowcu kończące swoją pracę.
Jak trafnie napisała dziennikarka Radia Katowice Monika Krasińska – „Kopalnia Kazimierz-Juliusz dała z siebie wszystko, teraz czas dać jej coś od siebie”.
Stwierdziliśmy, że musimy coś zrobić by ratować tą naszą tożsamość i dać Kopalni drugie życie na wzór Skansenu Luiza, Szybu Bończyk, Szybu Wilson, czy nawet na wzór Kopalni Guido. Jako grupa inicjatywna powołania Rady Dzielnicy i jako powstające Stowarzyszenie Rozwoju Kazimierza Górniczego nawiązaliśmy współpracę z przyjaciółmi z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Po długiej drodze, chodząc od drzwi do drzwi, szukając szansy dla Naszej Kopalni przekonujemy tych jeszcze nieprzekonanych, że warto ją ratować. My jako mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego, Sosnowca i Kazimierza Górniczego apelujemy o pochylenie się nad losem Naszej kopalni i o zagospodarowanie tego terenu tak, by nie zniszczyć pamięci o górnictwie w tym regionie.
Konferencja wniosła bardzo dużo do naszej inicjatywy i wiemy jaką drogą mamy dalej podążać. Prelegenci podkreślali, że zagospodarowanie terenów po Kopalni Kazimierz-Juliusz powinno być multifunkcjonalne. Powinno być tam miejsce na część do zwiedzania (muzeum), część konferencyjną (sala konferencyjna, bankietowa, restauracja), część edukacyjną i część kulturalną (wydarzenia, które przyciągną ludzi).
Cieszy nas również wsparcie i deklaracje Pana Prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. Wiemy, że na pewno walczymy o zachowanie kolejki wąskotorowej, która niewątpliwie będzie świetną atrakcją w naszym mieście. Była mowa również o zachowaniu budynku głównego kopalni w którym mieści się bardzo wiele ciekawych miejsc jak np. dyspozytornia, zborny w którym pisała się historia Kopalni i Kazimierza Górniczego oraz w pełni zachowana łaźnia łańcuszkowa, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem podczas niedawno zorganizowanego pleneru fotograficznego. Zachowanie głównego budynku wiąże się również z zagospodarowaniem nadszybia, maszyny wyciągowej i wieży szybowej w której mógłby powstać punkt widokowy. Nie wyobrażam sobie krajobrazu Kazimierza Górniczego bez zachowania przynajmniej jednej wieży szybowej. Na terenie Kopalni Kazimierz-Juliusz istnieje sztolnia szkoleniowa, która w przypadku braku możliwości zagospodarowania dołu kopalni byłaby świetną alternatywą dla zwiedzających. Mamy zapewnienia ze strony władz Kazimierza-Juliusza oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, że umożliwią nam inwentaryzację obiektów Kopalni – w tym wspomnianej sztolni. Uważam, że jak najszybciej powinien powstać zespół który zajmie się zagospodarowaniem terenów po KWK Kazimierz-Juliusz.
My jako społecznicy i oddolny ruch nie mamy takich możliwości jakie ma miasto. Nie mamy wsparcia prawników, architektów, specjalistów od pozyskiwania funduszy i przede wszystkim wsparcia finansowego, które jest niezbędne do rzetelnego przeprowadzenia inwentaryzacji obiektów Kopalni i stworzenia biznesplanu przez profesjonalistów. Jako Stowarzyszenie Rozwoju Kazimierza Górniczego chcemy brać odpowiedzialność za ten ważny dla nas projekt, ale oczekujemy od miasta odpowiednich narzędzi.
Swoje podziękowania kieruję do wszystkich, którzy nas wspierają. Grupie inicjatywnej powołania Rady Dzielnicy, Stowarzyszeniu Rozwoju Kazimierza Górniczego, Stowarzyszeniu Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego i mieszkańcom.
Łukasz Krawiec
Wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego
Grupa Inicjatywna TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy!Autor: Redakcja | 24/09/2015
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney