Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


I Zagłębiowski Festiwal Organowy przeszedł do historii!

Co tydzień, w niedzielę, od 2 sierpnia do 27 września, odbywały się koncerty muzyki organowej w jednym z miast Zagłębia, objęte honorowym patronatem Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Cztery z dziewięciu organizowanych koncertów, a wśród nich historyczny koncert inauguracyjny odbyły się w kościołach znajdujących się na terenie Powiatu Będzińskiego.Dyrektorem Artystycznym Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego został Roman Hyla. Artyści zaprezentowali literaturę organową w następujących parafiach znajdujących się w powiecie będzińskim: Parafia Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Będzinie – Łagiszy oraz Parafia św. Antoniego w Wojkowicach. Koncert inauguracyjny odbył się w Parafii św. Jadwigi Śl. w Będzinie. Podczas festiwalu występowali wykładowcy uczelni artystycznych, wybitni absolwenci i studenci akademii muzycznych, a także miejscowi organiści, którzy akompaniuję i ubogacają liturgię w zagłębiowskich parafiach. Koncert finałowy wykonano w Bazylice N.M.P. Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu swój kunszt zaprezentował prof. Wojciech Szymański – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach.


,,Cieszę się niezmiernie, że na terenie Zagłębia Dąbrowskiego powstała taka inicjatywa jak Festiwal Organowy wzorem rozwiniętych krajów takich jak Niemcy, ponieważ daje to możliwość popularyzacji muzyki organowej, a dla kościołów sprzyja to dbałości o instrumenty, poprzez naprawy czy strojenie. (...). Życzę organizatorom dobrej współpracy z samorządami (...), a przede wszystkim publiczności, która jest swoistym dopingiem dla pracy artystów. Widzę po tegorocznych koncertach, iż frekwencja jest bardzo zadowalający, co dobrze wróży na przyszłość Zagłębiowskiemu Festiwalowi Organowemu" - powiedzial Prof. Szymański.Dyrektor Artystyczny Festiwalu Roman Hyla wraz z prof. Władysławem SzymańskimWładysław Szymański w latach 1975-78 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii.
Od 1985 roku wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska.

Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczach, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał dwie płyty CD na zabytkowych, XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. W 2003 roku wygłosił wykład w Hochschule für Musik w Düsseldorfie na temat organów i muzyki organowej na Górnym Śląsku. W ramach działalności naukowej jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest jurorem w konkursach organowych i kompozytorskich.

Władysław Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w znaczących ośrodkach muzycznych: Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorówi dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku. W maju 2008 roku został wybrany na stanowisko dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego, a w 2015 z rąk Prezydenta RP tytuł profesora.

źródło: www.powiat.bedzin.plAutor: Redakcja | 21/10/2015
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney