Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Nadkomisarz Konstanty Strzelecki wciąż nieuhonorowany w Sosnowcu

Konstanty Leon Strzelecki (ur. 10 marca 1886 w Kawęczynie, zm. wiosną 1940) – nadkomisarz Policji Państwowej, ofiara zbrodni katyńskiej.

Uczęszczał do szkół w Pińczowie i Piotrkowie Trybunalskim, studiował w Wyższej Szkole Leśnej we Lwowie do 1907, po czym osiadł w Sosnowcu. Po wybuchu I wojny światowej od 1914 służył w Straży Obywatelskiej, a po przekształceniu od 1918 w Milicji Miejskiej jako komendant oraz w Policji Komunalnej miasta Sosnowca.Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w randze kapitana rozpoczął służbę w Straży Kolejowej, a po jej wcieleniu do Policji Państwowej został mianowany kierownikiem komisariatu Granicznego w Sosnowcu i I komisariatu PP w Sosnowcu. 1 lutego 1920 został awansowany do stopnia komisarza Policji Państwowej. Absolwent Głównej Szkoły Policji Państwowej w Warszawie z 1922. Od 30 maja 1926 sprawował stanowisko komendanta powiatowego Policji Państwowej w Będzinie, a od 25 kwietnia 1927 był oficerem inspekcyjnym Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Brześciu. 1 czerwca 1929 mianowany nadkomisarzem Policji Państwowej, a 31 października 1929 został przeniesiony w stan spoczynku.

W okresie II RP Konstanty Strzelecki miał dokonać aresztowania działaczy komunistycznych: Bolesława Bieruta i Aleksandra Zawadzkiego.

Wobec zagrożenia konfliktem zbrojnym w 1939 został skierowany na stanowisko komendanta obrony cywilnej w Sosnowcu. Po wybuchu II wojny światowej w okresie kampanii wrześniowej 2 września 1939 ewakuował się w kierunku wschodnim. Po agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez sowietów na dworcu w Białymstoku. Był przetrzymywany w więzieniu białostockim. Wiosną 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w ramach zbrodni katyńskiej w Kuropatach (tzw. białoruska lista katyńska).

Był żonaty, miał syna Jana. W Sosnowcu zamieszkiwał z rodziną przy ulicy św. Barbary w dzielnicy Sielec.

źródło: wikipedia.pl

PS. Proponuję by nowa ulica obok b. KWK "Sosnowiec", napisałem w serwisie sosnowiecfakty.pl w 2010r., nosiła imię Konstantego Strzeleckiego. Rodzina Strzeleckich przed wojną mieszkała w pobliżu, na ul. św. Barbary na Sielcu. Wniosek w tej sprawie przesłałem 6 kwietnia 2010r. mailem na adres Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego. Konstanty Srzelecki przed II wojną światową był znany m.in. z tego, że aresztował sowieckiego agenta, przyszłego Prezydenta Polski Bolesława Bieruta oraz Aleksandra Zawadzkiego, przyszłego Przewodniczącego Rady Państwa. Bolesław Bierut wymieniony był w 1924 roku na Arcybiskupa Jana Cieplaka. Do dzisiaj pozostaje bez odpowiedzi. Wniosek ponowiłem 12 września 2015r.

Piotr DudałaAutor: Redakcja | 22/10/2015
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney