Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sprawa Adama Dudały - skarga do ETPCz

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wniosła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę w imieniu Adama Dudały – mężczyzny niesłusznie skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności. Przedmiotowa skarga dotyczy naruszenie na etapie wznowienia postępowania prawa do obrony skarżącego, a także niezagwarantowanie efektywnego środka do ochrony jego konwencyjnych praw.

Adam Dudała został skazany w 1999 r. za podwójne zabójstwo. Jedynym dowodem jego winy były wyjaśnienia współoskarżonego Sławomira R. Szereg okoliczności sprawy, m.in. ustalenia z innych postępowań sądowych, wskazują, że A. Dudała nie był sprawcą zbrodni, za które go osądzono.Niestety, jak do tej pory, pomimo aż trzech wniosków w tym przedmiocie, nie udało się tego wykazać, za pośrednictwem instytucji wznowienia postępowania karnego. W ostatnim z wniosków obrońca A. Dudały podniosła nowe fakty i dowody wskazujące na to, że nie popełnił on czynów, za które został skazany. Powołała się także na popełnienie przestępstwa zatajania dowodów niewinności przez funkcjonariusza Policji prowadzącego postępowanie w sprawie A. Dudały. Mężczyzna ten, w toku prowadzenia innego postępowania przygotowawczego uzyskał informację, wskazujące na duży związek ze sprawą, za które został skazany A. Dudała, innego Adama – najprawdopodobniej faktycznego sprawcę zbrodni. Mimo tego nie poinformował o tym sądu rozpoznającego sprawę A. Dudały.

O okolicznościach tych w czerwcu 2014 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka powiadomiła Prokuraturę Generalną. Ta przekazała sprawę wedle właściwości do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. W wydanym kilka miesięcy później postanowieniu Prokuratura ta odmówiła wszczęcia postępowania z uwagi na przedawnienie karalności czynu. W uzasadnieniu swojego postanowienia wskazała jednak, że okoliczności powołane przez HFPC wskazują na to, że do przestępstwa mogło dojść.

Mimo takiego stanowiska Sąd Najwyższy oddalił wniosek o wznowienie postępowania karnego w sprawie Adama Dudały. Uznał, że wskazane nowe fakty i dowody były już powoływane w toku wcześniejszych wniosków o wznowienie postępowania. Odnosząc się do kwestii popełnienie przestępstwa na szkodę A. Dudały zarzucił temu ostatniemu instrumentalne złożenie zawiadomienia. Wskazał, że nie jest jego rolą dokonywanie ustaleń faktycznych w kwestii popełnienia czynu zabronionego, a cały ciężar dowodzenia spoczywa w takim wypadku na Skarżącym.

„Z takim stanowiskiem nie mogliśmy się zgodzić” – mówi Marcin Wolny z HFPC. „W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazaliśmy na fakt, że prawo do obrony przysługuje Skarżącemu także na etapie po prawomocnym zakończeniu postępowania karnego” – dodaje prawnik. W ocenie HFPC Adam Dudała nie posiada odpowiednich kompetencji oraz narzędzi do tego, aby czynić ustalenia faktyczne, co do tego, czy doszło do popełnienia przestępstwa na jego szkodę. Dlatego też, taki obowiązek powinien spoczywać na organach państwa. W chwili, w której rezygnują one z takiej kompetencji, dochodzi do naruszenia Konwencyjnego prawa Skarżącego do obrony. Jednocześnie sama instytucja wznowienia postępowania karnego staje się w takim wypadku nieefektywna i nie pozwala na walkę ze zjawiskiem niesłusznego skazania.

źródło: http://www.hfhrpol.waw.pl/Autor: Redakcja | 24/10/2015
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney