Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Konferencja o abp. Janie Cieplaku

W katolickiej parafii św. Stanisława w Petersburgu w dniach 14 - 15 listopada 2015r. odbyła się międzynarodowa konferencja o życiu abp. Jana Cieplaka, administratora archidiecezji mohylewskiej, oraz o znaczeniu jego działalności dla Kościoła Rzymskokatolickiego w Rosji i w Polsce. Konferencję zorganizowały: dekanat północno-zachodniego regionu archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia”, Związek Polaków im. bp. Antoniego Maleckiego i gospodarz konferencji, parafia św. Stanisława, przy współpracy z polską Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Honorowy patronat nad spotkaniem objął miejscowy ordynariusz, abp Paolo Pezzi z Moskwy.W pierwszym dniu obrad uczestnicy konferencji wzięli udział w otwarciu wystawy poświęconej abp. Janowi Cieplakowi, obejrzeli o nim film dokumentalny oraz mieli okazję wysłuchać szeregu wykładów naukowców z Polski i z Rosji, dotyczących jego życia i działalności.

Urodzony w Dąbrowie Górniczej, absolwent gimnazjum i seminarium duchownego w Kielcach, kontynuował on studia w Akademii Duchownej w Petersburgu. Od 1908 r. pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji mohylewskiej, a następnie jej administratora apostolskiego. Pracując w największej katolickiej diecezji świata troszczył się o życie religijne katolików na terenie całej Rosji. Kilkukrotnie więziony przez bolszewików, skazany w Moskwie na śmierć i cudem uratowany, jako bohater wrócił do Polski i został mianowany przez Piusa XI arcybiskupem wileńskim. Kiedy zmarł w Stanach Zjednoczonych, gdzie wizytował skupiska Polaków, ciało jego przetransportowano na koszt polskiego rządu do Wilna i złożono w tamtejszej katedrze.

Konferencja zakończyła uroczystą Mszą w kościele św. Stanisława. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej abp. Cieplaka.

Na zdjęciu uczestnicy Konfernecji, a wśród nich redaktor naczelny serwsiu sosnowiecfakty.pl Piotr Dudała.źródło: W. Raiter, Moskwa/ rvAutor: Redakcja | 19/11/2015
Komentarze
#1 | Zagłębianin dnia 19.11.2015 09:13
Kiedy będziemy mogli obejrzeć film dokumentalny o Abp Janie Cieplaku, wyświetlany na konferencji w Piotrogrodzie, czy możliwe jest jego udostępnienie na portalu Sosnowiec Fakty ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney