Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Konferencja o Arcybiskupie Janie Cieplaku w Petersburgu

W dniach 14 - 15 listopada w kościele św. Stanisława w Sankt Petersburgu odbyła się międzynarodowa konferencja o życiu Sługi Bożego abp. Jana Cieplaka, administratora archidiecezji mohylewskiej, oraz o znaczeniu jego działalności dla Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji i w Polsce.

Konferencję zorganizowały: dekanat północno-zachodniego regionu archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Polonia", Związek Polaków im. bp. Antoniego Maleckiego i gospodarz konferencji, parafia św. Stanisława, przy współpracy z polską Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie". Honorowy patronat nad spotkaniem objął miejscowy ordynariusz, abp Paolo Pezzi z Moskwy.W pierwszym dniu obrad uczestnicy konferencji wzięli udział w otwarciu wystawy poświęconej abp. Janowi Cieplakowi, obejrzeli o nim film dokumentalny oraz mieli okazję wysłuchać szeregu wykładów naukowców z Polski i z Rosji, dotyczących jego życia i działalności.

Warto podkreślić, że małą ojczyzną Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Chrzciciela Cieplaka było Zagłębie Dąbrowskie, czyli ziemie okręgu przemysłowego, powstałego w XIX wieku w zaborze rosyjskim, przy granicy z pruskim Śląskiem. Na temat pochodzenia Arcybiskupa, jego rodziny oraz dzieciństwa i młodości referat, zatytułowany "Arcybiskup Jan Cieplak syn Zagłębiowskiej Ziemi", przedstawił na Konferencji Piotr Dudała, na co dzień pracownik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu będzińskiego Starostwa. Napisał w nim również, że z Zagłębia pochodziła również jego rodzina. Protoplastą rodziny Cieplaków był dziadek Arcybiskupa Jana Cieplaka, Ignacy Ciepliński. Urodził się on w 1795 roku we wsi Goląsza w dawnym województwie kieleckim (obecnie śląskim), w parafii Wojkowice Kościelne. Obecnie wieś ta znajduje w Gminie Psary w powiecie będzińskim. Jego żoną była Maria z Gryłków. Mieli pięciu synów: Ignacego, Piotra, Jacka, Franciszka i Wojciecha. Ignacy, dziadek Arcybiskupa, wraz z całą rodziną przeniósł się do Dąbrowy Górniczej, gdzie został górnikiem. Kupił też tam dom i ziemię Tuż po klęsce powstania listopadowego i w wyniku represji rosyjskich, uciekł na Górny Śląsk zostawiając rodzinę w Dąbrowie Górniczej. Zmienił wówczas nazwisko z Ciepliński na Cieplak.

Arcybiskup Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857 roku w rodzinie robotniczej we wsi Dąbrowa w powiecie będzińskim z ojca Jacka, syna Ignacego Cieplińskiego, górnika w kopalni węgla, i z matki Julii z Bugajskich. Informuje nas o tym wypis metrykalny kościoła pw. Świętej Trójcy w Będzinie z dnia 23 sierpnia r. 1857, pod numerem 141, w którym stwierdza się, że Jacenty Cieplak, lat dwadzieścia pięć, górnik z kolonii Reden w Dąbrowie Górniczej, która wówczas jeszcze do parafii będzińskiej należała, przyniósł do Chrztu świętego, dziecię, urodzone 17 sierpnia 1857r., z małżonki Julii z Bugajskich, lat dwadzieścia dwa. Dziecięciu temu nadano na Chrzcie świętym imię Jan. Proboszczem parafii był wtedy ks. Franciszek Wiśniewski.

Urodzony w Dąbrowie Górniczej, absolwent gimnazjum i seminarium duchownego w Kielcach, kontynuował on studia w Akademii Duchownej w Petersburgu. Od 1908 r. pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji mohylewskiej, a następnie jej administratora apostolskiego. Pracując w największej katolickiej diecezji świata troszczył się o życie religijne katolików na terenie całej Rosji. Kilkukrotnie więziony przez bolszewików, skazany w Moskwie na śmierć i cudem uratowany, jako bohater wrócił do Polski i został mianowany przez Piusa XI arcybiskupem wileńskim. Kiedy zmarł w Stanach Zjednoczonych, gdzie wizytował skupiska Polaków, ciało jego przetransportowano na koszt polskiego rządu do Wilna i złożono w tamtejszej katedrze. W 1952 roku w Rzymie rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.

Konferencja zakończyła uroczystą Mszą w kościele św. Stanisława. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej abp. Cieplaka. Było też pamiątkowe, rodzinne zdjęcie.

Piotr Dudała, źródło: www.diecezja.sosnowiec.plAutor: Redakcja | 27/11/2015
Komentarze
#1 | Zagłębianin dnia 27.11.2015 23:55
W sprawę beatyfikacji i przypomnienia o postaci abp. Cieplaka włączyła się także kuria diecezjalna i biskup sosnowiecki – bp Grzegorz Kaszak. Spotykał się on w tej sprawie w Rzymie z ks. Hieronimem Fokcińskim z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney