Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czasu zostało niewiele!!!

Czy ks. Dominik Roch Milbert, budowniczy Katedry pw. Wniebowzięcia NMP, w 100 rocznicę Jego śmierci, czyli w 2016r. zostanie honorowym obywatelem miasta Sosnowca? Czasu nie zostało wiele, ponieważ 100 rocznica śmierci ks. Milberta mija 13 stycznia 2016r.

Dąbrowa Górnicza dała dobry przykład! Warta pamiętać, że nowy, honorowy obywatel tego miasta ks. Grzegorz Augustynik, urodził się 25 listopada 1847 r. w Zagórzu, obecnie dzielnicy Sosnowca. Można? Można!

Poniżej przedstawiamy biogram ks. Milberta z Wikizagłębia.plKs. Dominik Roch Milbert – budowniczy świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu będącej dzisiaj katedrą Diecezji Sosnowieckiej.

Urodził się 4 sierpnia 1854 roku w (?) (bądź wg informacji przesłanej przez jednego z internautów: "Wedle aktu urodzenia urodził się w Wąchocku 5 sierpnia 1853 r. akt urodzenia 1853/95. Był synem Józefa Milberta i Józefy z Rychlickich (siostry Jana Kantego Rychlickiego")

Już jako ksiądz został pierwszym rektorem kościółka kolejowego w Sosnowcu. Jednakże ten mały kościół przestał być wystarczający dla coraz większej liczby ludności zamieszkującej Sosnowiec. Dlatego z inicjatywy księdza Milberta w roku 1893 rozpoczęto budowę nowej, dużej świątyni a kamień węgielny poświęcił bp kielecki Tomasz Teofil Kuliński. Budowę ukończono w 1899 roku i 3 marca tego roku bp Kuliński erygował nową sosnowiecką parafię, wydzielając ją z parafii Czeladź. Zgodę zaborców na budowę uzyskano poprzez fortel - rozgłoszenie, że kościół ma być wotum dziękczynnym za uratowanie cara od śmierci w zamachu.


Ksiądz Dominik Roch Milbert zostaje pierwszym proboszczem sosnowieckiej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy kościele buduje w tym czasie także okazałą plebanię i zakłada cmentarz parafialny przy ulicy Smutnej.

Ksiądz Milbert był także pomysłodawcą wystroju nowego kościoła w postaci fresków będących kompilacją scen biblijnych i chlubnych wydarzeń z historii Polski. Do wykonania tych projektów zaprosił krakowskich artystów: Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę.

Za sprawą ks. Milberta, w trójnawowej świątyni znalazły się: ołtarz, ambona, ławki dębowe, posadzka, a nade wszystko oryginalna religijno-patriotyczna polichromia autorstwa Włodzimierza Przerwy- Tetmajera i Henryka Uziębły. Przez 3 lata, bez specjalnych rysunków, by szkice nie wpadły w ręce władz carskich, przedzierając się przez zieloną granicę Tetmajer zdobił pięknymi malowidłami ściany świątyni. Krakowscy artyści przedstawili w swym niepowtarzalnym dziele akt Wniebowzięcia NMP, w którym motywy religijne splecione są z motywami narodowymi. Na ścianach bocznych z kolei widnieją freski ukazujące Chrzest Litwy z Jagiełłą i Jadwigą a także orłem polskim oraz litewską Pogonią. Jest też polichromia przedstawiająca Kingę i Bolesława Wstydliwego z górnikami.

W 1910 roku ksiądz Milbert zostaje przeniesiony przez bp Augustyna Łosińskiego do parafii w Sławkowie gdzie 13 stycznia 1916 roku umiera. Jego ciało sprowadzono do Sosnowca i pochowano na cmentarzu przy ul. Smutnej.

Opracował: Piotr Dudała

źródło: www.wikzaglebie.plAutor: Redakcja | 13/12/2015
Komentarze
#1 | @ad Ksiądz DominikMilbert dnia 13.12.2015 16:08
Wniosek o uhonorowanie ks. Milberta tytułem honorowego obywatela miasta oprócz serwisu sosnowiecfakty.pl, złożyła Rada Sosnowiecka Rycerzy Kolumba oraz Chór Katedralny Lutnia. Być może wniosek w tej sprawie złożyła parafia katedralna.
#2 | ad Ksiądz DominikMilbert dnia 13.12.2015 14:35
Z przytoczonej biografii wynika, że ks. Dominik Roch Milbert, był inicjatorem i budowniczym od początku do zakończenia budowy Katedry pw. Wniebowzięcia NMP.
Z inicjatywy księdza Milberta w roku 1893 rozpoczęto budowę nowej, dużej świątyni, którą ukończono w 1899 roku i 3 marca tego roku bp Kuliński erygował nową sosnowiecką parafię, wydzielając ją z parafii Czeladź.

Ksiądz Dominik Roch Milbert został pierwszym proboszczem sosnowieckiej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy kościele buduje w tym czasie także okazałą plebanię i zakłada cmentarz parafialny przy ulicy Smutnej.

Ksiądz Milbert był także pomysłodawcą wystroju nowego kościoła w postaci fresków będących kompilacją scen biblijnych i chlubnych wydarzeń z historii Polski. Do wykonania tych projektów zaprosił krakowskich artystów: Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę.
Tak więc zasługi ks. Milberta w dziele budowy Katedry pw. Wniebowzięcia NMP, są wielkie i niepodważalne.
Nie można tego powiedzieć o ks, Augustyniku, który nie był inicjatorem budowy kościoła Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ani też nie zakończył tej budowy, robili to inni księża. Teraz dorabia się życiorys ks. Augustynikowi, zacierając ślady jego współpracy z komunizującymi robotnikami, za co został usunięty przez władze Kościoła z parafii w Dąbrowie Górniczej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney