Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Galeria Wybitnych Zagłębiaków wciąż nie powstała!

Od kilku lat staram się popularyzować na łamach serwisu www.sosnowiecfakty.pl sylwetki wybitnych postaci pochodzących z Zagłębia Dąbrowskiego. Jedną z ciekawszych koncepcji, która pojawiła się już w 2009 roku jest powstanie Galerii Wybitnych Zagłębiaków. Rozważałem różne lokalizacje, ale ostatecznie uważam, że najlepszą lokalizacją dla tej Galerii byłaby aleja, jeden z głównych ciągów spacerowych, w Parku Sieleckim w Sosnowcu, na przedłużeniu ul. Legionów. Powstanie jej świetnie korespondowałoby z powstaniem nowej Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury i jednocześnie byłoby jedną z form obchodów 110 lecia urodzin jej patrona, który oczywiście kwalifikuję się by być jedną z głównych postaci Galerii. Z takim wnioskiem zwróciłem się 20 marca 2011r. do Przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Chęcińskiego oraz Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego.Na początku 2013 roku dowiedziałem się bezpośrednio od Prezydenta Chęcińskiego, że taka Galeria jeszcze w tym roku powstanie w naszym mieście w sąsiedztwie nowej sali koncertowej Szkoły Muzycznej im. Jana Kiepury. Napisałem wtedy, że problemem zajmie się już ktoś inny, bo Prezydent Chęciński (wtedy Z-ca Prezydenta Miasta), odszedł z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu (został członkiem zarządu województwa śląskiego). Ja będę co jakiś czas przypominał o sprawie i cierpliwie czekać! W listopadzie 2014r. Prezydentem Sosnowca został Arkadiusz Chęciński, który w swoim programie umieścił powstanie Galerii Sławnych Zagłębiaków. Były wielkie nadzieje, ale minął 2015r. i nic w tej sprawie się nie wydarzyło.Dlaczego w Sosnowcu? Po pierwsze jest to największe miasto Zagłębia Dąbrowskiego, ośrodek nauki, kultury i szkolnictwa wyższego, o którym mówi się, że jest jego stolicą. Po drugie, sądzę że właśnie z tego powodu z Sosnowca wywodzi się najwięcej wybitnych postaci, wpisujących się w to co, nazywamy zagłębiowską tożsamością.

Kto mógłby znaleźć się w Galerii Wybitnych Zagłębiaków? Myślę, że kandydatów nie brakuje. Z Sosnowca kandydatów jest wielu, wymieńmy najbardziej znane nazwiska: pierwszy biskup sosnowiecki ks. Adam Śmigielski, poeta Konstanty Ćwierk, sprawozdawcy sportowi Jan Ciszewski i Witold Dobrowolski, wspomniany wyżej Jan Kiepura, kandydatka na ołtarze Matka Teresa Kierocińska, malarz Marian Malina, profesorowie: Władysław Szafer, Janusz Ziółkowski, Bohdan Suchodolski, Michał Reicher, Alfred Jarosz-Korczyński, sławny polski baryton, czy wreszcie kompozytor i pianista w jednym, czyli Władysław Szpilman. Na pewno wśrod nich powinni znaleźć się również "wybitni" związani z Będzinem, kardynał Jean Maria Lustiger, czy malarz prof. Jan Świderski oraz pochodzący z Sosnowca, twórca Teatru Dzieci Zagłębia, Jan Dorman. Nie wykluczam, również postaci wybitnego parlamentarzysty, posła Grzegorza Dolniaka, który zginął pod Smoleńskiem. Z Dąbrowy Górniczej świetnymi kandydaturami byliby prof. Karol Adamiecki czy prof. Bolesław Świętochowski, Pierwszy Arcybiskup Wileński ks. dr Jan Cieplak, i rzecz jasna kompozytor Michał Spisak. Z Czeladzi nie powinno zabraknąć Czesława Słani, prof. Janusza Mazura oraz gen. Włodzimierza Potasińskiego. Proszę traktować tę listę jako otwartą.

Ostatecznie o tym, kto znajdzie się w Galerii w danym roku powinna zadecydować komisja powołana przez Prezydenta Miasta złożona z sosnowieckich radnych oraz wybitnych przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki, ale już z całego Zagłębia. To ona powinna rozpatrzeć wszelkie propozycje, które do niej wpłyną i wybrać te najlepsze. Uważam, że Galerię powinno zainaugurować od 3 - 5 postaci, potem co roku "dokładano by" kolejną osobę - filar. Można również, w określonych przypadkach np. szczególnie wybitna postać czy okrągła ważna rocznica, ogłaszać dany rok, rokiem tej właśnie osoby. Nie wykluczam partycypowania w kosztach przez miasta, z którego postać zyskałaby uznanie komisji i została wytypowana do uczczenia w danym roku.

Piotr DudałaAutor: Redakcja | 26/12/2015
Komentarze
#1 | wit dnia 28.12.2015 15:55
Idea powstania tej galerii jest bardzo słabo rozpropagowana. Nawet wśród grupy konsultacyjnej na facebooku na zakładanych 6000 złotych zebrano...70 złotych. Prezydent Checiński woli budować stadion, halę i lodowisko. Kulturę i historię Sosnowca i Zagłębia ma głęboko w d.... Dlatego na niego bym nie liczył. Raczej na prywatnych sponsorów. Znam jednego przedsiebiorcę, który chetnie by się w to zaangażował, ale takich firm musi być więcej. Tymczasem nawet nie wiadomo z kim się kontaktować w sprawie GWZ.
#2 | @Zagłębianin dnia 27.12.2015 10:43
wśród nich jest Arcybiskup Jan Cieplak!
#3 | Zagłębianin dnia 26.12.2015 20:41
W Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej jest galeria zasłużonych Dąbrowiaków, którym ufundowano obrazy – portrety. Można iść tym śladem w Sosnowcu dla wszystkich wybitnych Zagłębiaków, ale trzeba takie obrazy lub zdjęcia wielowymiarowe sporządzić.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney