Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


10 lat serwisu SosnowiecFakty.pl

Mam przyjemność powitać Was w nowym sosnowieckim serwisie internetowym www.sosnowiecfakty.pl - napisałem 28 grudnia 2005r. Nazwa serwisu niejako tłumaczy, jakie cele sobie stawiamy. Po pierwsze, co jest chyba oczywiste, będziemy pisać o Sosnowcu. Po drugie, chcielibyśmy skoncentrować się na faktach, czyli informowaniu Was o ciekawych wydarzeniach w mieście i regionie. Ale to jeszcze nie wszystko! Po trzecie, chcielibyśmy przyczynić się do lepszej promocji miasta Sosnowca oraz kreowania jego pozytywnego wizerunku. Pamiętamy, że Sosnowiec jest częścią Zagłębia Dąbrowskiego. Po czwarte, chcemy promować idee samorządności i społeczeństwa obywatelskiego. Po piąte, uważamy, że serwis może być doskonałą płaszczyzną wymiany poglądów na wszystkie poruszane w nim sprawy, problemy i zagadnienia. Dlatego liczymy na Was, na Waszą aktywność, komentarze, opinie i ciekawe dyskusje.
Czy wszystkie te zamierzenia zostały zrealizowane? Odpowiedź pozostawiam Państwu. Dzisiaj chcę przypomnieć osoby, które przez te 10 lat tworzyły redakcję serwisu.

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
Serwisu SosnowiecFakty.pl
Misją serwisu www.sosnowiecfakty.pl jest:  • informowanie o ciekawych wydarzeniach w mieście i regionie

  • promocja miasta Sosnowca oraz kreowanie jego pozytywnego wizerunku

  • promowanie regionu Zagłębie Dąbrowskie

  • promowanie idei samorządności i społeczeństwa obywatelskiego

  • stworzenie płaszczyzny wymiany poglądów na wszystkie poruszane w serwisie sprawy, problemy i zagadnieniaObecny skład redakcji tworzą:Piotr Ignacy Dudała


Piotr Dudała

Urodził się 5 marca 1958 r. w Sosnowcu, Sosnowiczanin, miłośnik Zagłębia Dąbrowskiego, z zamiłowania dziennikarz, z wykształcenia: politolog, geograf, absolwent Staszica i Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje jako urzędnik w będzińskim Starostwie, hobby: podróże, internet i muzyka, od 8 lat prowadzi serwis www.sosnowiecfakty.pl., od marca 2010r., należy do Zakonu Rycerzy Kolumba, rzecznik prasowy Rady Sosnowieckiej.
Barbara Gołębiowska


Barbara Gołębiowska

Od ponad 30 lat mieszka w Kanadzie. Ma dwoje dorosłych dzieci, Kingę i Artura. Z wykształcenia nauczyciel. Pracy różnej się nie lęka. Pracowała jako kreślarz, agent ubezpieczeniowy, opiekunka do dzieci i osób starszych, testowałam software. Była konsultantem dla organizacji rządowych. Ulubiony pisarz Ryszard Kapuścinski.

Zajęcie - spacery, szczególnie po górach lub blisko wodospadu na rzece Rideau. Obecnie mieszka w Calagary u podnóża Gór Skalistych, z którego widzi (z patio) w oddali.

Chciałaby mieć więcej czasu dla przyjaciół, a także na żeglarstwo i yogę...

Chociaż daleko to sercem bliska. Od 22 maja 2015r. właściciel serwisu sosnowiecfakty.pl
Jerzy Jarosz


Jerzy Jarosz

Urodzony w Sosnowcu, gdzie mieszkał do roku 2009 . Obecnie w Imielinie. Z wykształcenia magister inżynier mechanik energetyk, absolwent Politechniki Śląskiej . Lubi muzykę szczególnie dawną i epoki baroku. Członek chóru Gloria Dei w Sosnowcu przy duszpasterstwie akademickim, a teraz w miejscu zamieszkania chóru” Harfa” w Imielinie. Lubi podróże , turystykę pieszą , tenis , żeglarstwo i fotografowanie. Zobacz na you tube ”Chór Harfa”. Zwolennik poszanowania wartości chrześcijańskich w UE oraz działania na rzecz ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.Dariusz Jurek


Dariusz Jurek

Sosnowiczanin, turysta i krajoznawca, członek i instruktor krajoznawstwa PTTK. Zagłębiowski regionalista. Inicjator powołania i prezes Stowarzyszenia Regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.Tomasz Mędrzak


Tomasz Mędrzak

Tomasz Mędrzak- Radny Rady Miejskiej w Sosnowcu od 2005 roku związany z Prawem i Sprawiedliwością.


Paweł Kulczyński


Paweł Kulczyński

Od ponad 30 lat Sosnowiczanin, lubiący sport, podróże (zarówno krajowe,
jak i zagraniczne) i nowinki techniczne.
Związany z Duszpasterstwem Akademickim w Sosnowcu i ośrodkami kulturalnymi
Sosnowca.Katarzyna Maciejewska


Katarzyna Maciejewska

Z wykształcenia teolog, nauczyciel i dziennikarz. Na co dzień piastuje stanowisko kierownika Działu Promocji w Miejskim Ośrodku Kultury w Będzinie. Jest również wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Będzinie. Jedną z jej pasji jest działalność społeczna. Od 1997 r. jest członkiem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika.
Wspólnie z członkami POAK i Parafialnego Zespołu Caritas organizuje wiele dzieł charytatywnych.Czesław Ryszka


Czesław Ryszka

Czesław Ryszka - dziennikarz, pisarz i polityk, urodził się w 1946 roku w Goławcu obecnie miasto Lędziny). Ukończył polonistykę oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Żonaty, trójka dorosłych dzieci, mających własne rodziny. Żona, Elżbieta, również po studiach na KUL, prowadzi poradnię przedmałżeńską, przez lata wykładała w Instytucie Pedagogicznym Ignatianum w Krakowie (Filia w Sosnowcu).Włodzimierz Wieczorek
Włodzimierz Wieczorek urodził się w 1946 roku. w rodzinie o tradycjach górniczych. Już od szkoły średniej był zaangażowany społecznie (samorząd uczniowski i koło teatralne). W okresie studiów pełnił funkcję przewodniczącego mieszkańców akademików. W czasie pracy w PKP w latach 1073-1974 pełnił funkcję przewodniczącego rady pracowniczej (KE). Był aktywnym członkiem związków zawodowych. W latach 1993-2003 był członkiem Unii Pracy pełniąc funkcje min. wiceprzewodniczącego województwa katowickiego i członka Rady Krajowej Unii Pracy.
Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Unia dla Sosnowca. Obecnie jest jego prezesem. Od 2005r. do dziś jest prezesem Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy”, który zrzesza pięć stowarzyszeń (www.zielonyringprzemszy.pl). Jako mgr ekonomii, pracował w kolejnictwie, górnictwie, handlu i bankowości. Pełnił w ostatnim okresie aktywności zawodowej funkcje menażerskie. Obecnie emeryt i czynny społecznik.Współpracowali z nami:
Arkadiusz Chęciński


Arkadiusz Chęciński

Urodził się w Sosnowcu, rocznik 1971, żonaty, dwoje dzieci. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu. Za sprawą swoich dziadków i ojca jego korzenie sięgają Pogoni. Przez wiele lat aktywności społecznej poznał problemy Miasta, co wykorzystał, aktywnie uczestnicząc w tworzeniu programu wyborczego Platformy Obywatelskiej dla Miasta Sosnowca. Były Przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu. Następnie został Pierwszym Zastępcą Prezydenta Miasta Sosnowca, a potem członkiem Zarządu Województwa Śląskiego. Od 30 listopada 2014r. Prezydent Miasta Sosnowca. Jego pasją jest sport..Bartosz Górski


Bartosz Górski

Sosnowiczanin od urodzenia. 81 rocznik. Mówili na nas "dzieci stanu wojennego".

Sport to moje życie, pracowałem w Stowarzyszeniu Lokalnym Salos "Świt" Sosnowiec - trener u-17 i u -18. Wychowanie w duchu księdza Jana Bosko to główna myśl przewodnia mojej pracy trenerskiej z młodzieżą. Od 6 lat w KKS Czarni Sosnowiec , kierownik drużyn męskiej i damskiej. Trener kadetek w sezonie 2007/08, aktualnie od sezonu 2009 trener trampkarzy młodszych oraz orlików w Czarnych Sosnowiec . Licencja trenerska - PZPN - Zapraszam chłopców na treningi w naszym klubie adres strony www.czarnitm.bo.pl

Aktualnie student 3 roku WSH w Sosnowcu,

Od 20 lat w liturgicznej służbie ołtarza, lektor parafii Św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu, w roku 2006 nagrodzony wyróżnieniem Ministranta Roku.

Pracujący, od rana do wieczora , przyglądając się polityce naszego państwa.
W wolnych chwilach buszuję po Internecie, słucham dobrej muzyki oraz gram w piłkę nożną.
Sławomir Matusz


Sławomir Matusz

Sławomir Matusz przyszedł na świat 5 grudnia 1963 r. w Sosnowcu. Jest poetą, krytykiem i dziennikarzem. Czasem pisał pod pseudonimem Barnaba lub Barnaba Szczęsny. Laureat wielu konkursów poetyckich. W 1981 r. debiutował na łamach „Wiadomości Katowickich”. W latach 1992-95 był komisarzem Mysłowickich Tygodni Poezji. Od 1996 r. prowadzi nieformalną „Prywatną Szkołę Pisania”. Członek Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Publikuje w licznych czasopismach literackich. Jego twórczość była tłumaczona na szwedzki, słoweński, niemiecki i czeski. Kalina Beluch
Piotr Adam Nicpoń


Piotr Adam Nicpoń

Piotr Adam Nicpoń - urodził się w Sosnowcu w dzielnicy Zagórze. Z wykształcenia jest Socjologiem o Specjalnościach: Reklama i Komunikacja Międzyludzka; Socjologia Integracji Europejskiej. Jest także absolwentem Tresham College w Wielkiej Brytanii. Zainteresowania zgodnie z wykształceniem skupiają się blisko socjologii, polityki i świata mediów. Przez 5 lat przebywał na emigracji - najpierw w Szkocji w miejscowości Paisley w regionie Strathclyde, w zespole miejskim Glasgow a także w Corby w hrabstwie Northamptonshire. gdzię spędził kolejne 4 lata; dużo także podróżując po Europie. Pomagał w sprawach ważnych i błahych dotyczących życia i pracy jako między innymi członek Stowarzyszenia Ave Polonia. Obecnie pracuje w branży turystycznej propagując aktywne sposoby spędzania wolnego czasu. Od tego roku jest członkiem Stowarzyszenia "Konstruktywny Sosnowiec" a także przyjacielem Stowarzyszenia Regionalnego Pakosznica i Dąbrowskiego Klubu Tuningowego. Wszelkie podejmowane przeze mnie działania zmierzają do promowania regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
Tomasz Gądek


Tomasz Gądek

Rocznik 1973. Jestem Zagłębiakiem, urodziłem się w Sosnowcu, gdzie spedziłem swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Mieszkałem na Starym Sosnowcu, Pogoni i w Milowicach. Obecnie mieszkam w Czeladzi, wraz z żona Aleksandrą i córka Kasią.
Jestem absolwentem LO w Czeladzi im. Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Od 10 lat zawodowo związany jestem z bankowością. Ponadto żywo interesuję się sprawami społeczno-ekonomicznymi Zagłębia, oraz sportem w regionie, zwłaszczałką piłką nożną. Jestem kibicem Zagłębia Sosnowiec od 1980r.Paweł Mikuła


Paweł Mikuła

Urodził się w 1983 roku w Sosnowcu, gdzie mieszka do dziś. Tutaj też ukończył Szkołę Podstawową i Liceum. Obecnie studiuje prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
Zaangażowany w życie społeczno-polityczne Sosnowca, przez ponad dwa lata był radnym Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, której przewodniczył od IX 2001 do XII 2002. W tym czasie również reprezentował Sosnowiec w Ogólnopolskiej Federacji Młodzieżowych Samorządów Lokalnych, brał udział w kilkunastu inicjatywach młodzieżowych (był organizatorem Debaty Samorządowej - konferencji młodzieżowych samorządów lokalnych woj. śląskiego, koordynatorem regionalnym programu "Młodzi Głosują" i in.).
Od 2000 r. jest członkiem sosnowieckiego koła Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci", którego od listopada 2005 r. jest wiceprzewodniczącym. Jest również aktywnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland od 2004 r., w którego Zarządzie Krajowym odpowiada za media internetowe.
Interesuje się prawem (szczególnie konstytucyjnym, europejskim i podatkowym), historią (szczególnie Stanów Zjednoczonych) i polityką. Jest twórcą kilkunastu stron internetowych, entuzjastą Stanów Zjednoczonych, wolności człowieka i integracji europejskiej.

Anna Urgacz


Anna Urgacz

Anna Urgacz - miłośniczka Sosnowca, z wykształcenia socjolog, były redaktor sosnowieckich portali internetowych (sosnowiec.info oraz sosnowiecfakty.pl), a także magazynu kulturalnego+ Art Anons, współzałożycielka Zagłębiowskiego Towarzystwa Fotograficznego, opiekun sosnowieckiej galerii Patelnia 36 funkcjonującej w latach 2006-2009 z ramienia Stowarzyszenia Istota. Obecnie od 2012 roku prowadzi Klub Sosnowiecki, wirtualne miejsce spotkań miłośników miasta - www.klubsosnowiecki.plKrzysztof Korn


Krzysztof Korn

Jako muzyczny belfer uważa, że to co w muzyce było do przekazania potomnym a mianowicie wielką syntezę polifonii i homofonii uczynili odpowiednio Bach i Mozart. Reszta to epigoni lepsi lub gorsi. "Gdy słucham muzyki Wielkich Mistrzów: Jana Sebastiana i Wolfganga Amadeusza, gdy analizuje "Pasję Mateuszową" czy "Requiem" zawsze odkrywam coś nowego. "Za to na fortepianie gram rzeczy nie tak strasznie poważne: Claptona, Quinnsów, Beatelsów a ponadto evergreeny muzyki rozrywkowej; uwielbiam grać muzykę filmową i fragmenty amerykańskich musicali ale też polską muzykę rozrywkową. Prywatnie: mała firma własna (muzyczna rzecz jasna) w Sosnowcu ale za to własne duże dzieci już odleciały w świat. Nie mam zamiaru jako ostatni gasić światła ale liczę, że nie będzie to konieczne bo jeszcze parę osób, których cenię i poważam, ale również i tym, którym trzeba pomóc zostaną tu ze mną z pewnością. Przyświeca mi motto z piosenki Grzegorza Turnaua, którą nie tak dawno wydałem: "Tutaj jestem, gdzie byłem, / gdzie się urodziłem./ Tu się wychowałem / i tutaj zostałem. / Mogłem jechać, wyjechać / i stąd się oddalić, / ale jednak zostałem / z tymi co zostali..." (sł. Michał Zabłocki).
Krzysztof Korn zmarł 9 czerwca 2011r. w wieku 53 lat po długiej i ciężkiej chorobie .

Andrzej WaśniewskiAndrzej WaśniewskiO sobie. Jestem mieszkańcem Sosnowca urodzonym bardzo wcześnie bo aż w 1939r. Całe swe życie spędziłem w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Mimo wieku jestem aktywny. Pisałem na stronie www.sosnowiec.info i stałem się nawet z tego powodu bardzo niewygodny, efektem tego było cykliczne zamykanie tej strony. Obecnie piszę na stronie sosnowiecfakty.pl Piszę reportaże i dokumentuję je zdjęciami, co powoduje, że trudno wytłumaczyć się władzom miasta z nietrafnych decyzji.
Moje zainteresowania to głównie gospodarka, ekologia i historia, we wszystkich tych dziedzinach znajduję na terenie miasta mnóstwo nieprawidłowości, które przez ich nagłosnienie staram się zmienić, z bardzo różnym zresztą skutkiem.
Zmarł w 2009r.Pierwszy Zespół Redakcyjny serwisu sosnowiecfakty.pl tworzyli:


Piotr Dudała, Agnieszka Rusak, Mateusz Łudzeń, Anna Urgacz, Arkadiusz Chęciński, Grzegorz Dziurowicz, Krzysztof Haładus, Zbigniew Muszyński, Paweł Mikuła, Krzysztof Korn, Barbara Gołębiowska i Anna Sporyszkiewicz.
Autor: Redakcja | 31/12/2015
Komentarze
#1 | Znajomy dnia 02.01.2016 02:05
Redaktor naczelny serwisu internetowego www.sosnowiecfakt... przez swoją skromność opuścił swą aktywność jako śpiewak basowy w Chórze Gloria Dei w Sosnowcu przy duszpasterstwie akademickim, a obecnie w chórze katedralnym Diecezji Sosnowca. Jako hobby preferuje muzykę folkową oraz sztukę filmową zwłaszcza polską.
#2 | Znajomy dnia 02.01.2016 01:49
Gratulacje z okazji jubileuszu 10 lat serwisu internetowego www.sosnowiecfakt...
Przydało by się trochę informacji jaki nastąpił postęp tej strony internetowej, bo znacznie się rozbudowała, mając łącza do informacji gromadzonych głównie przez redakcję na Facebooku, YouTube i twitter.
Kolega Jerzy Jarosz ma dodatkowe fascynacje, kinem zwłaszcza zagranicznym, jazzem, bluesem i samochodami, a także sztuką operową. Nie lubi muzyki folkowej ani nowych trendów muzycznych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney