Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Setna rocznica śmierci ks. Dominika Milberta

100 lat temu, 13 stycznia 1916 w Sławkowie, zmarł Ks. Dominik Roch Milbert – budowniczy kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, będącej dzisiaj Katedrą Diecezji Sosnowieckiej. Władze Sosnowca mimo kilku wniosków do dnia dzisiejszego nie przyznały ks. Milbertowi tytułu honorowego obywatela miasta Sosnowca.

Urodził się 4 sierpnia 1854 roku w (?) (bądź wg informacji przesłanej przez jednego z internautów: "Wedle aktu urodzenia urodził się w Wąchocku 5 sierpnia 1853 r. akt urodzenia 1853/95. Był synem Józefa Milberta i Józefy z Rychlickich (siostry Jana Kantego Rychlickiego")

Już jako ksiądz został pierwszym rektorem kościółka kolejowego w Sosnowcu. Jednakże ten mały kościół przestał być wystarczający dla coraz większej liczby ludności zamieszkującej Sosnowiec. Dlatego z inicjatywy księdza Milberta w roku 1893 rozpoczęto budowę nowej, dużej świątyni a kamień węgielny poświęcił bp kielecki Tomasz Teofil Kuliński. Budowę ukończono w 1899 roku i 3 marca tego roku bp Kuliński erygował nową sosnowiecką parafię, wydzielając ją z parafii Czeladź.Ksiądz Dominik Roch Milbert zostaje pierwszym proboszczem sosnowieckiej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy kościele buduje w tym czasie także okazałą plebanię i zakłada cmentarz parafialny przy ulicy Smutnej.

Zgodę zaborców na budowę świątyni uzyskano poprzez fortel - rozgłoszenie, że kościół ma być wotum dziękczynnym za uratowanie cara Aleksandra III Romanowa od śmierci w katastrofie kolejowej pod Borkami na Ukrainie (niektórzy mówią o zamachu, choć specjalna komisja nie potwierdziła tej hipotezy).
Między stacjami Taranowka i Borki na linii Kursk-Charków 17 października 1888 r. wykoleił się pociąg wiozący cara i jego rodzinę.

Ksiądz Milbert był także pomysłodawcą wystroju nowego kościoła w postaci fresków będących kompilacją scen biblijnych i chlubnych wydarzeń z historii Polski. Do wykonania tych projektów zaprosił krakowskich artystów: Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę.

Za sprawą ks. Milberta, w trójnawowej świątyni znalazły się: ołtarz, ambona, ławki dębowe, posadzka, a nade wszystko oryginalna religijno-patriotyczna polichromia autorstwa Włodzimierza Przerwy- Tetmajera i Henryka Uziębły. Przez 3 lata, bez specjalnych rysunków, by szkice nie wpadły w ręce władz carskich, przedzierając się przez zieloną granicę Tetmajer zdobił pięknymi malowidłami ściany świątyni. Krakowscy artyści przedstawili w swym niepowtarzalnym dziele akt Wniebowzięcia NMP, w którym motywy religijne splecione są z motywami narodowymi. Na ścianach bocznych z kolei widnieją freski ukazujące Chrzest Litwy z Jagiełłą i Jadwigą a także orłem polskim oraz litewską Pogonią. Jest też polichromia przedstawiająca Kingę i Bolesława Wstydliwego z górnikami.

W 1904 r. pierwszy organista parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu - Antoni Lewandowski wraz z ks. Milbertem założyli chór, któremu nadali nazwę „Lutnia”. Antoni Lewandowski był jego pierwszym dyrygentem. Początkowo śpiewało w nim 23 młodzieńców.

W 1910 roku ksiądz Milbert zostaje przeniesiony przez biskupa kieleckiego ks. Augustyna Łosińskiego do parafii w Sławkowie, gdzie 13 stycznia 1916 roku umiera. Jego ciało sprowadzono do Sosnowca i pochowano na cmentarzu przy ul. Smutnej.Autor: Redakcja | 12/01/2016
Komentarze
#1 | JaneBak dnia 29.12.2017 20:30
https://onlineloa... <a href=https://onlineloans.us.com>online loans</a> payday loans online online loan
#2 | auto insurance dnia 26.12.2017 10:13
compare auto insurance quotes <a href="https://comparecarinsurance.us.com">compare car insurance rates</a> compare car insurance auto insurance quotes comparison
#3 | allstate dnia 26.12.2017 03:54
cheap car insurance <a href="https://carinsurance.us.org">esurance auto insurance</a> metlife car insurance car insurance
#4 | auto club insurance dnia 24.12.2017 18:08
compare auto insurance rates <a href="https://comparecarinsurance.us.com">compare car insurance</a> car insurance quotes comparison compare car insurance
#5 | Johnhoisa dnia 06.09.2017 10:47
#6 | Mikehoisa dnia 02.09.2017 23:47
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney