Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


108 rocznica urodzin Zagłębianina Stanisława Wygodzkiego!

Stanisław Wygodzki – urodzony w Będzinie, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, pochodzenia żydowskiego. Jego pierwszy tekst krytyczny ukazał się w 1928 roku. Publikował w „Miesięczniku Literackim”, „Lewarze”, „Sygnałach” „Szpilkach”, i w „Skamandrze”. Przed wojną wydał trzy tomiki poezji (pisał w języku polskim). Cała jego rodzina zginęła w Oświęcimiu; zaś jemu udało się przeżyć pobyty w obozach w Auschwitz, Oranienburg i Dachau. Po wojnie zamieszkał w Warszawie, wydawał wiersze, aktywnie uczestniczył w życiu literackim, pracował również w radiu. W 1967 ukazał się paszkwil na jego temat i na skutek nagonki emigrował do Izraela, gdzie mieszkał aż do śmierci. Zmarł 9 maja 1992 r. w Giwatajim koło Tel Awiwu.

W dniu 11 stycznia 2016r. w Sosnowieckim Centrum Sztuki "Zamek Sielecki" odbył się wykład dr Moniki Szabłowskiej-Zaremby z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pt.: „Trzy portrety Stanisława Wygodzkiego". Zapraszamy do zapoznania się z jego biogramem w Wikizaglebie.pl autorstwa Piotr Dudały.Urodził się 13 stycznia 1907 r. w Będzinie, gdzie spędził i dzieciństwo młodość oraz wszedł w wiek męski. Mieszkał tu bowiem do czasów II wojny światowej. Jako uczeń w będzińskim gimnazjum Fürstenberga związał się z ruchem komunistycznym. Wstąpił do partii komunistycznej, której został aktywnym działaczem. Za działalność komunistyczną został w 1926 r. wydalony przed maturą ze szkoły i skazany na 2 lata więzienia. Jako człowiek niezwykle wyczulony na krzywdę społeczną od 1930 r. drukował w pismach lewicowych. Działał także w Polskiej Sekcji Międzynarodowego Biura Literatury Rewolucyjnej w Moskwie, gdzie w 1933 r. opublikował zbiór wierszy "Apel. Poezje". Mieszkał przy ul. Sączewskiego 13 w Będzinie (w okresie okupacji niemieckiej Gartenstr.) wraz żoną Anną (Frymetą) (ur. 18 X 1900) i córką Mindlą (ur. 17 III 1939). Pracował w Będzinie jako urzędnik w hucie "Feniks". Początkowe lata wojny spędził w będzińskim getcie. Wygodzki debiutował w wieku 21 lat artykułem o poezji proletariackiej ("Zadania poezji w Polsce dzisiejszej"), zamieszczonym przez redaktora Grydzewskiego na łamach „Wiadomości Literackich”. Drukował w „Miesięczniku Literackim”, „Lewarze ”, „Sygnałach” i w „Szpilkach” - prasie lewicującej, ale też w „Skamandrze”. Pierwszy zbiór wierszy „Ape” wyszedł w Moskwie w 1933 r. Przed II wojną wydał jeszcze dwa tomiki poezji: „Chleb powszedni” i „Żywioł liścia”.
W latach 1943-1945 przebywał jako więzień obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Sachsenhausen-Oranienburg i Dachau.
Okres warszawski

Po wojnie zamieszkał w Warszawie. Brał aktywny udział w życiu literackim Polski, publikując kilka zbiorów opowiadań i wierszy. Liczne opowiadania Wygodzkiego są napisane w pierwszej osobie i charakteryzują się dążeniem do dokumentalizacji narracji. Ze sporym powodzeniem próbował też tłumaczeń. Jako jeden z nielicznych podjął się przybliżenia polskiemu czytelnikowi literatury żydowskiej powstającej w języku jidysz: Szaloma Asza (osiadłego w Ameryce prozaika rodem z Kutna) i Efraima Kaganowskiego, tłumacząc na polski „Opowiadania warszawskie”. Interesował się też pisarstwem braci Singerów. Tłumaczył również z j. niemieckiego, np. Egona Kirscha, klasyka reportażu, Ericha Kästnera i wielu innych. Jego powieść "Zatrzymane do wyjaśnienia" została skonfiskowana w Polsce w 1957 r. i wydana po hebrajsku w Izraelu w 1968 roku. Był też autorem czterech książek dla dzieci ("Odwiedziła mnie żyrafa").
Pobyt w Izraelu

W 1968r. zmuszony został do wyjazdu do Izraela. Kontynuował działalność artystyczną. Został laureatem nagrody Związku byłych Więźniów Bergen-Belsen (1969) oraz w 1972 r. nagrody państwowej im. prezydenta Izraela Zalmana Szazara, przyznanej za twórczość o Holokauście dla pisarzy - repatriantów.
Utrzymywał serdeczne kontakty z polskimi literatami: Wisławą Szymborską, Anną Kamieńską, Marią Bojarską i Tadeuszem Borowskim (11 marca 1946 r. był świadkiem na ślubie z Ireną). Jedno z opowiadań Tadeusza Borowskiego, o sosnowieckich i będzińskich Żydach wywożonych transportem do obozu, powstało prawdopodobnie pod wpływem opowieści Wygodzkiego.
W styczniu 1992 r. Telewizja Polska wyemitowała reportaż pt. Credo Stanisława Wygodzkiego. Do tego programu, po raz ostatni w życiu, recytacje wierszy przygotował i przedstawił Tadeusz Łomnicki, jeden z nielicznych, wiernych przyjaciół poety, z którym przez wszystkie lata emigracji utrzymywał żywy kontakt.
W swej twórczości Wygodzki przedstawia obraz martyrologii Żydów w czasie II wojny światowej oraz powojenne losy mieszkańców środkowo-wschodniej Europy. Poruszał m.in. motywy związane z człowiekiem, zagładą, moralnością, egzystencjalizmem.
Poeta zmarł 9 maja 1992 r. w Giwatajim koło Tel Awiwu.
Pamięć o poecie trwa

Mimo że w 1968 wyjechał do Izraela, to stale czuł sentyment do rodzinnego Będzina i często go wspominał. Do dziś istnieje dom, przy ulicy Sączewskiego 13, za sądem w którym urodził się poeta. Żyje jego druga żona, Irena Wygodzka.
Bożena Staszewska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej wspomina przyjazd żony poety do rodzinnego miasta w 2007r. - Atmosfera była wyjątkowa. Irena Wygodzka niewiele mówiła o swym słynnym, zmarłym mężu. Przede wszystkim słuchała. Zwłaszcza wierszy poety. Była nawet zdziwiona, że wracamy do tego trochę zapomnianego poety. Ale Stanisław Wygodzki to postać niezwykła, tragiczna. Nie tylko jako artysta, ale jako człowiek.
W czasie drugiej wojny światowej razem z rodziną przebywał w gettcie będzińskim. Kiedy wraz z innymi Żydami został wywieziony do Auschwitz, wydarzyło się coś niezwykłego.
- Poeta był światłym, mądry człowiekiem. Wiedział, że w obozie jego i rodzinę czeka zagłada. Dał więc żonie i córce cyjanek, który sam też zażył. Cudem przeżył. Żona i córka zmarły. Od tej pory pisarz żył z raną a sercu. Jego druga żona wspominała, że dużo w ich związku było milczenia. Te sprawy były dla niego bardzo bolesne, nie chciał o nich mówić, do nich wracać. Pani Irena to rozumiała - wspomina Staszewska.
W testamencie podobno napisał, żeby jego prochy rozrzucono do morza. Nie ma zatem grobu upamiętniającego pisarza. Pamiątek po Stanisławie Wygodzkim nie zachowało się wiele. Nie ma ich w Muzeum Zagłębia. Prędzej można je znaleźć w zbiorach prywatnych. Kilka zdjęć ma Adam Szydłowski, prezes Stowarzyszenia Ziemi Zagłębiowskiej "Jona".
- To naprawdę wyjątkowa postać. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby nazwanie którejś z ulic jego imieniem oraz wmurowanie tablicy pamiątkowej na ścianie jego rodzinnego domu - uważa Staszewska. To dobry pomysł, który powinny rozważyć władze miasta i powiatu będzińskiego.

Biogram opracował: Piotr DudałaAutor: Redakcja | 15/01/2016
Komentarze
#1 | Stanisław Wygodzki dnia 19.01.2016 20:25
Poeta początkowo pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki, potem był redaktorem działu literackiego Polskiego Radia. W 1953 r. zajął się już wyłącznie własną pracą literacką. Publikował powieści, opowiadania, wiersze, utwory dla dzieci, pisał recenzje.
Kłopoty zaczęły się, gdy jego powieść "Zatrzymany do wyjaśnienia" (opublikowana ostatecznie przez paryską "Kulturę" w 1968 r.) została skonfiskowana przez cenzurę.W 1967 r. ukazał się antysemicki paszkwil wymierzony w pisarza, zaś rok później – w styczniu 1968 r., a zatem jeszcze przed Marcem – cała rodzina wyemigrowała do Izraela.
#2 | Stanisław Wygodzki dnia 19.01.2016 20:08
Jak przystało na komunistów - tych krajowych i przedwojennych, żeby nie było nieporozumień - do walki zagrzewała ich bliskość potężnego sąsiada, gdzie – rzekomo – komunizm tryumfował. Wielu marzyło, żeby tam pojechać, przyglądać się i uczyć, wypocząć po walce. Wielu też wyjeżdżało, nielegalnie, ma się rozumieć. Przeważnie bywały to wyjazdy... na zawsze. Taki los spotkał brata pisarza. Nikt tak skutecznie nie eliminował komunistów jak ich wielki przywódca.
Pozostaje nieodgadnioną tajemnicą, co fascynowało owych młodych ideowców, że ślepi byli na fakty, że masowe zsyłki, łagry i egzekucje nie były w stanie zachwiać ich wiary. Nam dziś łatwo wydawać kategoryczne oceny, bo dysponujemy już bogatą wiedzą, której oni byli pozbawieni. Docierające wówczas wiadomości odbierane były siłą rzeczy, jako wroga propaganda. Tym dziwniejsze, że żyją jeszcze tacy, którzy nie dopuszczają do siebie myśli, że największym ich wrogiem był Wielki Językoznawca.
W jednym z ostatnich wywiadów Wygodzki powiedział skąd, z jakiej tradycji wywodzi się jego pisarstwo: Z tego wszystkiego, co w literaturze polskiej i nie tylko polskiej było pochyleniem się nad niedolą ludzką, nad cierpieniem, osaczeniem, pogardą i nędzą. Z tej literatury się wywodzę i ku niej zmierzam. Jej pragnę pozostać wiernym tak długo, jak długo pogarda, nienawiść, łaknienie krwi, będzie tradycyjnym składnikiem społeczności ludzkich.
Prawda, jak bardzo brzmi to komunistycznie?
Spytany wprost odpowiedział: Chce pan się dowiedzieć, czy nadal wierzę w coś, co niegdyś nazywało się komunizmem? Wierzę, że nie wolno żyć z wyzysku; że nie wolno upadlać ludzi, że nie wolno podbijać cudzych ziem, że nie wolno jeszcze paru rzeczy, które odbierają człowiekowi jego człowieczeństwo. Od tych zasad nie odszedłem i nie odejdę.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney