Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Pomnik co najmniej taki, jak ciągle odnawiany, pomnik dedykowany żołnierzom sowieckim!

W 70 rocznicę mordu na rodzinie Mackiewiczów w Ostrowach Górniczych, 15 lutego 2015r. odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych z zimną krwią Mieczysława i Helenę Mackiewicz wraz z synami Jerzym i Bohdanem oraz ich kolegą Jerzym Piwowarczykiem, których ciała następnie wrzucono do szybu byłej kopalni „Stara Dorota”. Potrzebny jest następny krok trwałe uczczenie tego wydarzenia. Przypominamy wniosek Jerzego Jarosza w tej sprawie sprzed ponad dwóch lat.

Jerzy Jarosz: Wydaje się, że pomnik, który powinien stanąć na miejscu ich wiecznego spoczynku (Mackiewiczów - przyp. red.) musi być co najmniej taki, jak ciągle odnawiany postawiony w niewielkiej odległości od szybu kopalni "Stara Dorota" dedykowany żołnierzom sowieckim. Polegli oni właśnie w tym samym czasie, kiedy zostali zamordowani w Ostrowach Górniczych nasi rodacy i to z rąk ludzi, którzy otrzymali władzę od sowietów właśnie wtedy...
Czy im nie należy się godny pochówek i pomnik dla upamiętnienia tych strasznych chwil? Kiedy sprawą na poważnie zainteresują się władze Sosnowca?

www.SosnowiecFakty.pl, 1 listopada 2013r.Pierwszy listopada 2013r. - Wszystkich Świętych w Sosnowcu - Ostrowach Górniczych. Jak widać teren pod krzyżem został uporządkowany przez członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Sosnowcu i Harcerski Krąg Seniorów "Korzenie" w Ostrowach Górniczych. Miejmy nadzieję, że w miejscu, gdzie zostały wrzucone zwłoki zabitych w lutym 1945r. polskich patriotów tzn. całej rodziny Mackiewiczów:. Mieczysława Mackiewicza, jego żony Heleny, synów członków AK: Jerzego i Bohdana oraz kolegi synów Jerzego Piwowarczyka.

Było to w dniu 12 lutego 1945r., kilka dni po wojnie po przyjściu wojsk sowieckich i ucieczce wojsk niemieckich. O 1-ej w nocy wpadło kilku oprawców do domu przy ulicy Klubowej 3 i zamordowali z zimną krwią niewinnych ludzi. Na drugi dzień zabrali zwłoki i wrzucili do szybu na Starej Dorocie.

Kiedyś stał tam krzyż brzozowy z napisem jak na zdjęciu. Teraz niestety krzyż leży na ziemi, ale teren jest uporządkowany i oznaczony chorągiewkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Może znaleziony ostatnio dokument opisujący moment tej zbrodni z 1990r. (złożony również w IPN -ie€“ Katowice) pozwoli dotrzeć do prawdy i zrehabilituje pomordowanych.Wydaje się, że pomnik, który powinien stanąć na miejscu ich wiecznego spoczynku musi być co najmniej taki, jak ciągle odnawiany postawiony w niewielkiej odległości od szybu kopalni "Stara Dorota" dedykowany żołnierzom sowieckim. Polegli oni właśnie w tym samym czasie, kiedy zostali zamordowani w Ostrowach Górniczych nasi rodacy i to z rąk ludzi, którzy otrzymali władzę od sowietów właśnie wtedy...

Czy im nie należy się godny pochówek i pomnik dla upamiętnienia tych strasznych chwil? Kiedy sprawą na poważnie zainteresują się władze Sosnowca?

Jerzy Jarosz | 01/11/2013Autor: Redakcja | 20/01/2016
Komentarze
#1 | Zagłębianin dnia 20.01.2016 18:46
Był to napad rabunkowy, mord polityczny, czy zbrodnia wojenna, która nie ulega przedawnieniu ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney