Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wniosek o zmianę nazwy Stadionu Lekkoatletycznego MOS w Sosnowcu

Arkadiusz Chęciński
Prezydent Miasta Sosnowca

Wilhelm Zych
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Sosnowcu

Wnoszę ponownie o zmianę nazwy Stadionu Lekkoatletycznego Miejskiego Ośrodka Sportu przy ul. Mireckiego z obecnej nazwy Stadionu im. Stefana Płatka na stadion im. Witolda Dobrowolskiego, Sosnowiczanina, wybitnego komentatora sportowego. Uważam, że jest to odpowiedniejsza nazwa, po prostu lepszy patron, dla jednego z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych w mieście, niż obecny. Nie może największy lekkoatletyczny obiekt w mieście nosić imienia kogoś, kto tak naprawdę w sporcie niczym się nie wyróżnił, ani specjalnego, wyjątkowego dla tego sportu nie zrobił. Wykonywał swoją pracę, pracę urzędnika. Takiego go pamiętają ludzie i nie ma najmniejszej potrzeby, żeby robić z tego szczególny powód do chwały. Czy poza Sosnowcem, ktoś słyszał o Stefanie Płatku w związku ze sportem? Wątpię! Poza tym Stefan Płatek był prominentnym działaczem PZPR, w latach 1984-1989 I sekretarzem Komitetu Środowiskowego PZPR Nauczycieli w Sosnowcu, a następnie SLD.
Proszę o rozważenie mojej propozycji. Jako uzasadnienie mojej propozycji przesyłam biogram Witolda Dobrowolskiego w Wikizaglebie.pl.
Pozdrawiam.

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
www.sosnowiecfakty

Ps. Mój pierwszy wniosek w tej sprawie został złożony 23 maja 2011r.
Witold Dobrowolski

Witold Dobrowolski - (ur. 15 listopada 1912 r. w Sosnowcu, zm. 14 lipca1975 r. w Warszawie) dziennikarz i publicysta, m.in. współautor książki Piękno i gorycz sportu. Ukończył liceum im. Bolesława Prusa w Sosnowcu.

Witold Dobrowolski pochodził z bardzo znanej i cenionej za patriotyczne tradycje rodziny i jej działalność niepodległościową. W rodzinie wspominano szczególnie pradziada Jakuba, wsławionego walecznością na Kielecczyźnie w czasie Powstania Styczniowego.
Mówił piękną polszczyzną

Pracował przez wiele lat w polskim radiu i telewizji. Znany był ze świetnych komentarzy, m.in. z tras Wyścigu Pokoju i mówienia przepiękną polszczyzną. O tym, jak dobrym dziennikarzem i mówcą był Witold Dobrowolski, niech świadczy wypowiedź prof. Jana Miodka, znanego i wybitnego językoznawcy, zamieszczona w 2001 r. w miesięczniku Arkusz. Na pytanie: „Co by Pan poradził tym, którzy chcieliby mówić poprawnie?” odpowiedział: „Nie można nie mówić dobrze swoim językiem. Natomiast są wśród nas większe i mniejsze talenty oratorskie. Ludzie atrakcyjni stylistycznie i ludzie mniej atrakcyjni stylistycznie. Wśród moich przyjaciół są tacy, których uwielbiam, ale których mówienie mnie męczy, bo są nudni. Ale czy ja ich zmienię? Wydaje mi się, że wszystko zależy od empatii. Od dzieciństwa miałem zdolności parodystyczne, umiałem naśladować ludzi. W związku z tym zawsze się w kogoś zapatrzyłem, w kogoś, kto był jednocześnie świetny językowo. To byli Witold Dobrowolski, Bohdan Tomaszewski – znani sprawozdawcy sportowi. Później we Wrocławiu usłyszałem doc. Berezę, w kościele ks. prof. Juliana Michalca, niezwykłego kaznodzieję. I dziś, patrząc na siebie, w geście, w sposobie artykulacji pewnych głosek, nawet w takim szczególe widzę ich, tych moich ideałów językowych. Powiedziałbym więc tak: jeśli masz zdolność empatii, to zapatrz się w kogoś, kto jest dobry językowo, niech to będzie Papież, nauczyciel, kaznodzieja lub dziennikarz – to przyniesie owoce”.
Odkrycie Janka Ciszewskiego

Dobrowolski, pracując na początku lat 50. w Polskim Radiu Katowice, jako jeden z pierwszych dostrzegł talent młodego wówczas Janka Ciszewskiego, który właśnie wtedy debiutował w zawodzie dziennikarza. Później ich drogi się rozeszły, ale obaj byli uważani w swoim czasie za najlepszych i najbardziej popularnych sprawozdawców sportowych w Polsce.
Relacje z najważniejszych wydarzeń sportowych

Wśród najciekawszych wydarzeń sportowych relacjonowanych przez Witolda Dobrowolskiego należy wymienić: pierwszą po wojnie transmisję z międzypaństwowego meczu w piłce nożnej Polska - Czechosłowacja w Pradze (1947), mecz piłkarski Polska - Dania w Kopenhadze (1948), Igrzyska Olimpijskie w Londynie (1948), Helsinkach (1952), Cortina d'Ampezzo (1956) oraz w Rzymie (1960). Dziesięć razy Witold Dobrowolski jechał z Wyścigiem Pokoju, relacjonował bokserskie mistrzostwa Europy w Warszawie (1953), Berlinie Zachodnim (1955), Pradze (1957), Lucernie (1959), hokejowe Mistrzostwa świata w NRF (1955) i CSRS (1959).

Biogram opracował: Piotr DudałaAutor: Redakcja | 26/01/2016
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney