Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Co się stało z pamiątkową tablicą w kruchcie Kościoła św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu?

W przedsionku Kościoła św. Tomasza Apoatoła po prawej stronie znajdowała się do niedawna tablica, poświęcona pamięci ofiar stalinowskich represji, na której widniała data 2 sierpnia 1994 roku.Wygląd tablicy


W dniu 1 czerwca 2008r. drogą mailową złożyłem wniosek o wpisanie m.in. tej tablicy do wykazu miejsc pamięci narodowej miasta Sosnowca.


Pan Kazimierz Górski
Prezydent Miasta
Sosnowca


W imieniu czytelników serwsiu sosnowiecfakty.pl uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska w sprawie dwóch tablic pamięci, znajdujących się w przedsionku kościoła św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu (tablica poświecona pamięci ks. Sedlaka i tablica poświecona ofiarom prześladowań stalinowskich) i tablicy po prawej stronie przy wejściu do Katedry Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu (tablica poświęcona 100 leciu urodzin Kardynała Wyszyńskiego i jego obecnoości w katedrze), których nie ma w wykazie miejsc pamięci. Sprawa jest opisania w załączonym artykule. Wnioski w tej sprawie składa gmina, kierując je do właściwego Urzędu Wojewódzkiego. W przypadku tych 3 tablic najprawdopodobniej nie zostały one nigdy złożone?. Byłbym zobowiązany o wyjaśnienie tej sprawy. Liczę również na szybkie podjęcie stosownych działań w celu umieszczenia tych tablic w wykazie miejsc pamięci. Zwracam również uwagę, że zamieszczona na stronach Urzędu Wojewódzkiego lista wymaga uzupełnienia o fotografie licznych miejsc pamięci z terenu miasta Sosnowca, których po prostu na niej brak.


Ponadto uprzejmie proszę o informację w sprawie wcześniejszej mojej propozycji nazwania im. Ks. prof. Włodzimierza Sedlaka drogi na granicy pomiędzy osiedlem Rudna 1, a osiedlem przy ul. Kilińskiego (wzdłuż torów kolejowych). W tej sprawie skierowałem 3 listopada 2007 r. maila do Przewodniczącego Rady Miejskiej Daniela Miklasińskiego. Otrzymałem na nią odpowiedż w postaci pisma do wiadomości, skierowanego do Pana Prezydenta, nastepującej treści: "W związku z otrzymanym e-mailem wnioskiem Pana Piotra Dudały, proszę o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Jednocześnie nadmieniam, iż w mojej ocenie osoba ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w pełni zasługuje na uhonorowanie jego imieniem nazwy ulicy w Jego rodzinnym mieście". Mimo, że sprawa miała już swój dalszy bieg, do dzisiaj nie otrzymałem w tej sprawie żadnej oficjalnej informacji? Ponieważ nieprzerwanie od 2003 roku publicznie ponawiam tę propozycję, sądzę, że nadszedł już czas na zamknięcie tej sprawy i zajęcie określonego stanowiska przez władze Sosnowca. Liczę, że bedzie ono pozytywne.

Pozdrawiam.


Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
Serwisu SosnowiecFakty.pl


Do wiadomości:

1. Jarosław Pięta, Poseł na Sejm RP
2. Daniel Miklasiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu
3. Mateusz Rykała - pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju i wspołpracy z zagranicąAutor: Piotr Dudała | 01/06/2008

patrz również artykuł "Niechciane tablice", 30 maja 2008r.kliknij tuAutor: Redakcja | 21/02/2016
Komentarze
#1 | @Jadwi dnia 23.02.2016 09:15
tablica została skradziona, tak twierdzi ks. proboszcz! dlaczego jednak nie zostało to zgłoszone na Policję!
#2 | Jadwi dnia 21.02.2016 10:14
A czy ktoś rozmawiał w tej sprawie z proboszczem? Może została zdjęta do renowacji? Może planuje się remont przedsionka, niewątpliwie potrzebny?
#3 | nieznani sprawcy dnia 21.02.2016 09:17
Wygląda na to, że została wyrwana ze ściany. Gdyby była zdjęta oficjalnie, to ślady jej usunięcia zostały by zagipsowane i zamalowane a na tym miejscu wisiał by jakiś obraz.
Wydaje się, że zrobiona była z stopu metalu, co jest łakomym kąskiem dla złomiarzy, którym zawsze mało na alkohol, a że była w przedsionku Kościoła św. Tomasza Apoatoła, to można było ją oderwać nawet w trakcie mszy.
Mogli to uczynić też tzw. nieznani sprawcy o proweniencji komunistycznej, z uwagi na kolidującą z ideałami stalinizmu, treść przypominającą ich pochodzenie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney