Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jan Chrzciciel Cieplak (1857 - 1926)

Rodzina
Jan Chrzciciel Cieplak - urodził się 17 sierpnia 1857 r. w ówczesnej wsi Dąbrowa w powiecie będzińskim, jako syn Jacentego Cieplaka, górnika z kolonii Reden i Julii z Bugajskich. Miał brata Stanisława. Został ochrzczony 23 sierpnia 1857 r. w kościele pw. św. Trójcy w Będzinie. Matka zmarła 2 lata po jego urodzeniu, przy porodzie kolejnego dziecka. Ojciec ożenił się ponownie z Teodorą Oleśniewiczówną, z którą miał liczne potomstwo. Zmarł w 1889 roku w Rębiechowie, w parafii Węgleszyn, w powiecie jędrzejowskim. Chłopiec wychowywał się u babki Katarzyny Bugajskiej w Gołuchowicach. Kształceniem Jana zajął się brat nieżyjącej matki, ks. Jan Bugajski, proboszcz w Krasocinie. Jego śmierć uniemożliwiła Janowi wstąpienie do seminarium w Kielcach, stało się to możliwe dopiero dzięki funduszom uzyskanym podczas zbiórki pieniężnej zorganizowanej przez ks. Walentego Khauna, proboszcza z Minogi w powiecie olkuskim.Edukacja
W latach 1869 – 1873 uczył się w gimnazjum klasycznym w Kielcach (obecne I Liceum im. St. Żeromskiego), a następnie studiował w tamtejszym seminarium duchownym, które ukończył w 1878 r. Dalsze studia kontynuował w Akademii Duchownej w Petersburgu. Ukończył je w 1882 r.
Kapłaństwo
Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1881 r. Swoją Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej, który jest obecnie częścią Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej. Miało to miejsce w dniu 15 sierpnia 1881r. W czerwcu 1882 r. ks. Jan Cieplak uzyskał tytuł magistra świętej teologii w Akademii Duchownej w Petersburgu. Planował powrót do pracy duszpasterskiej w diecezji kieleckiej, jednak Senat Kolegium Duchownego i wykładowcy mieli inne plany wobec jego osoby. Wystarali się o to, aby pozostał w Akademii jako wykładowca. Ks. Cieplak został adiunktem na Akademii Duchownej w Petersburgu, gdzie wykładał archeologię biblijną, liturgię, teologię moralną, uczył też śpiewu kościelnego. Był też bibliotekarzem i ojcem duchownym Akademii. W 1897 r. z uwagi na sprzeciw władz rosyjskich nie został rektorem seminarium duchownego w Kielcach. Był wielokrotnie szykanowany przez zaborcze państwo ze względu na działalność patriotyczną, za wygłaszanie patriotycznych kazań i udział w manifestacjach narodowych. Wielokrotnie też był karany. W 1901r. otrzymał stopień doktora teologii. W czerwcu 1908 r. został prekonizowany na biskupa ewarieńskiego i sufragana mohylewskiego, największej obszarowo diecezji katolickiej na świecie. Konsekracja odbyła się 7 grudnia 1908 r. kościele św. Katarzyny w Petersburgu. W roku 1909 odbył pierwszą wizytację duszpasterską na Syberii. W ciągu 5 miesięcy wybierzmował ponad 20 tysięcy wiernych. W czasie tej podróży dotarł do Chin, gdzie poświęcił nowo powstały kościół parafialny Polonii w Harbinie, pod wezwaniem św. Stanisława. Latem 1910 r. bp Cieplak wyruszył w kolejną podróż. Tym razem jego celem były Litwa oraz ziemie białoruskie, gdzie miał przeprowadziċ wizytację parafii katolickich. Od 6 sierpnia 1914 r. został administratorem archidiecezji mohylewskiej. Po rewolucji lutowej w 1917 r. uczestniczył w posiedzeniach Komisji Likwidacyjnej do Spraw Królestwa Polskiego. 29 kwietnia 1919 r. został arcybiskupem tytularnym Ochrydy. Był dwukrotnie aresztowany w latach 1920 i 1922.
Proces Moskiewski
W dniach 21 - 25 marca 1923 r. sądzono go w Moskwie w pokazowym politycznym procesie wraz z 14 innymi duchownymi. W jego następstwie został skazany na karę śmierci za "podżeganie do buntu poprzez zabobony". Pod naciskiem światowej opinii publicznej i po ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok wobec biskupa Cieplaka zamieniono na 10 lat więzienia. Był więziony na Butyrkach i na Łubiance w Moskwie.
Powrót do Polski
W dniu 9 kwietnia 1924 r. wyprowadzono go z celi i samochodem przewieziono na granicę łotewską, gdzie doręczono mu przepustkę i kazano wracać do domu. Zdziwiony nie wiedział, gdzie się znajduje. Przez Rygę udał się 12 kwietnia 1924 r. do Polski. Odwiedził wtedy m.in. Wilno i Jasną Górę. Był również członkiem komisji przygotowującej kanonizację bł. Andrzej Boboli. Miał jeszcze na tyle siły i zaparcia, by udać się w maju 1924r do Rzymu. by złożyć papieżowi Piusowi XI relację z położenia kościoła w Rosji. Przebywał tam przez okres ok. 1,5 roku.
Wyjazd do USA
Na prośbę amerykańskiej Polonii udał się do Stanów Zjednoczonych. Opatrzność Boża szczególnie związała Arcybiskupa Jana Cieplaka z polską Parafią Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, w stanie New Jersey, gdzie przybył od 10 listopada 1925 r. na zaproszenie jej proboszcza ks. Kan Stanisława Kruczka. W Passaic rezydował w czasie całego pobytu w USA i tam też spędził ostatnie chwile swojego życia. W ciągu trzymiesięcznego pobytu w Stanach zwizytował kilkaset kościołów, kaplic, szkół i organizacji polskich rozrzuconych po 25 diecezjach. W Detroit i Milwaukee spotkał się z Rycerzami Kolumba. Pracował ponad siły. W Ameryce otrzymał zawiadomienie, że papież Pius XI mianował go 14 grudnia 1925 r. arcybiskupem wileńskim, a rząd polski za zasługi społeczne i narodowe przyznał mu wielką wstęgę orderu Polonia Restituta. Ingres pierwszego po zaborach arcybiskupa wileńskiego miał się odbyć 25 marca 1926 r.
Choroba i śmierć
Nadmierna praca wyczerpała nadwątlone sowieckimi represjami siły arcybiskupa. Po krótkotrwałej chorobie zmarł 17 lutego 1926 r. w Szpitalu św. Marii w Passaic w stanie New Jersey. Po sprowadzeniu zwłok do Polski 16 marca 1926 r. został pochowany w asyście Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie. Jego pogrzeb uznano jako symboliczny ingres do Katedry Wileńskiej. Dnia 19 czerwca 1929 r. tam odsłonięto nagrobek, autorstwa prof. Bolesława Bałzukiewicza, upamiętniający go jako pierwszego metropolitę wileńskiego.
W drodze na ołtarze
W 1952 z inicjatywy ks. Infułata Waleriana Meysztowicza rozpoczął się w Rzymie proces beatyfikacyjny Arcybiskupa Cieplaka. W 50. rocznicę Jego śmierci, w dniu 6 sierpnia 1976 r., w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Passaic wraz z polskimi biskupami modlił się kardynał Karol Wojtyła, Święty Jan Paweł II. Duchowni, którzy wzięli wcześniej udział w Kongresie Eucharystycznym w Filadelfii, uczestniczyli we Mszy św. oraz odwiedzili szpital Świętej Marii, w którym Arcybiskup Cieplak zmarł. Od 2007 r. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Będzinie, co środę po Mszy Św. wieczornej, odmawiana jest modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego. 17 lutego 1996 r. pierwszy ordynariusz diecezji sosnowieckiej śp. Biskup ks. dr Adam Śmigielski SDB, odprawił Mszę świętą w 70 rocznicę śmierci Arycybiskupa w intencji Jego beatyfikacji w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Proboszczem był wtedy śp. ks. kan. Jan Leks.
W dąbrowskim Muzeum "Sztygarka" znajduje się obraz przedstawiający postać Sługi Bożego autorstwa Leonarda Mierkiewicza, a od niedawna jest też w tym mieście rondo jego imienia.
W dniach 14-15 listopada 2015r. w Sankt Petersburgu odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona życiu i działalności Arcybiskupa, zorganizowana przez ks. Krzysztofa Pożarskiego połączona z odsłonięciem w Kościele pw. św. Stanisława BM tablicy pamiątkowej Jemu poświęconej. Miałem przyjemność jako gość w niej uczestniczyć.
Arcybiskup Jan Cieplak żył ponad 68 lat, z czego aż 46 lat przebywał w Rosji. Dlatego mówi się o nim, jako o Apostole Rosji. Przez okres 44,5 roku był kapłanem, przez 26 lat profesorem Akademii Duchownej w Petersburgu, a przez 17,1 lat biskupem. Postać Arcybiskupa to do dziś symbol wielkich prześladowań, jakie dotknęły Kościół katolicki na terenach objętych rządami komunistycznymi, to także najwyższy rangą hierarcha kościelny pochodzący z Zagłębia Dąbrowskiego w całej jego historii. Dziękuję Państwu za uwagę!

Piotr DudałaAutor: Redakcja | 22/05/2016
Komentarze
#1 | autoinsurance dnia 27.12.2017 17:31
state farm car insurance quote <a href="https://carinsurance.us.org">car insurance</a> costco car insurance quote car insurance
#2 | go auto insurance dnia 27.12.2017 12:08
compare car insurance <a href="https://carinsurance.us.org">compare auto insurance quotes</a> auto insurance car insurance
#3 | geico auto insurance dnia 26.12.2017 23:22
amica auto insurance <a href="https://carinsurance.us.org">compare car insurance quotes</a> compare car insurance quotes car insurance
#4 | auto insurances dnia 25.12.2017 11:03
state auto insurance <a href="https://autoinsurancequotes.us.com">lowest car insurance rates</a> auto insurance quotes texas general car insurance quote
#5 | e insurance auto dnia 25.12.2017 06:25
compare auto insurance quotes <a href="https://autoinsurancequotes.us.com">car insurance quotes</a> auto insurance quotes comparison car insurance quotes california
#6 | Zygmunt dnia 23.05.2016 00:13
Niedziela 22 maja o godz. 16.00 w dąbrowskiej Bazylice Matki Boskiej Anielskiej została odprawiona Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożego księdza abp Jana Chrzciciela Cieplaka, którego proces beatyfikacyjny na poziomie diecezji jest zakończony.
Po Mszy Świętej Pan Piotr Dudała przybliżył nam postać ks Abp Jana Cieplaka w wygłoszonym interesującym referacie, z nowymi wątkami biograficznymi.
Uroczystości uświetnił koncert muzyczny pieśni maryjnych, w wykonaniu dąbrowskich artystów Marty Gabryś i Rafała Kozieła.
Po koncercie udaliśmy się w kierunku ronda, które uchwałą Rady Miasta zostało nazwane im. ks abp Jana Cieplaka u zbiegu Al Róż i ul. św. Królowej Jadwigi.
Odsłonięty i poświęcony został obelisk upamiętniający Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka, ustawiony przy rondzie Jego imienia, na zbiegu ul. Królowej Jadwigi i Alei Róż w Dąbrowie Górniczej, w pobliżu Bazyliki NMPA, w parku im. generała broni Wojska Polskiego Józefa Hallera.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney