Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Modlili się o beatyfikację rodaka będzińskiego

160. rocznica urodzin Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka była okazją do odprawienia 17 sierpnia w naszym kościele Mszy św. w intencji wznowienia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka.

Urodził się on w kolonii Reden ówczesnej wsi Dąbrowa w powiecie będzińskim. Chrzest przyjął 23 sierpnia 1857r. w kościele św. Trójcy w Będzinie. Wówczas Dąbrowa należała do parafii będzińskiej św. Trójcy. We Mszy św. wzięli udział m.in. członkowie rodziny Arcybiskupa: Barbara Horska, Zygmunt Motyl oraz Piotr Dudała i Jerzy Jarosz - osoby utrwalające pamięć o Niezłomnym Arcybiskupie. Mszę w naszym kościele odprawił Proboszcz ks. dr Włodzimierz Skoczny i ks. Maciej Gaik. Ks. Proboszcz podczas kazania mówił o Arcybiskupie jako człowieku, który potrafił przebaczyć i modlić się za swoich prześladowców: "...

Ewangelia mówi nie ile razy mamy się mścić. ale ile razy mamy przebaczyć. Wobec tych, którzy krzyżowali Jezusa, Jezus mówił: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią... Dzisiaj mamy przykład kogoś takiego, kto wystawiony był na olbrzymie prześladowania.

To nasz rodak - Arcybiskup Jan Cieplak. Został on powołany by odwiedzać wspólnoty katolickie na Syberii za cara. Potrafił przebaczyć i modlić się za swoich prześladowców...".

W dniach 21 – 25 marca 1923r. sądzono go w Moskwie na procesie pokazowym i skazano go na karę śmierci. Pod naciskiem światowej opinii publicznej i po ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok zamieniono na 10 lat więzienia. 7.11.1925 r. został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski, a 14.12.1925 r. wyznaczony na arcybiskupa Wilna. Zmarł jednak przed objęciem stanowiska. 16.03.1926 r. został pochowany w katedrze wileńskiej. W pogrzebie uczestniczył Prezydent RP Stanisław Wojciechowski. 23.06.1952 r. w

Rzymie rozpoczął się proces przygotowawczy do beatyfikacji Sługi Bożego Jana Cieplaka.

Katarzyna Maciejewska

Głos Serca nr 128, 17 września 2017 r. Rok VIIIAutor: Redakcja | 26/09/2017
Komentarze
#1 | Zagłębianin dnia 26.09.2017 21:51
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie (pierwotnie, do 1987 r. pw. św. Barbary) została ustanowiona 1 września 1938 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę, na terenie nieczynnej dziś kopalni „Ksawery". Pierwszym proboszczem został ks. Władysław Pająk.
Do czasu wybudowania obecnej świątyni, w latach 1982-1987, do sprawowania kultu służyła kaplica urządzona w przerobionej izbie zbornej biura kopalni „Ksawery" (zmienionej w 1875 r. na „Koszelew"Wink. Z inicjatywy ks. Władysława Barnasia w 1982 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni. Błogosławieństwa ukończonego dolnego kościoła 12 maja 1985 r. dokonał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Miłosław Kołodziejczyk.
Po wybudowaniu i oddaniu całej świątyni 5 października 1987 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak zmienił dotychczasowy tytuł parafii pw. św. Barbary na wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 3 grudnia 2000 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.
Obecnie trwają prace mające na celu wyposażenie i upiększenie wnętrza kościoła.
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:


Wpisz kod potwierdzający:

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Znajdź nas na Facebooku

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney