Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tłumienie obywatelskiej wolności słowa

„Sławomir Matusz jest uznanym twórcą, który powinien cieszyć się wsparciem lokalnego samorządu w Sosnowcu, bo mógłby wiele skorzystać z jego aktywności. Wymierzenie poecie kary za nieupublicznione mejle skierowane do przedstawicieli lokalnych instytucji kultury zbulwersowało ogólnopolskie środowisko poetów i twórców” – napisała w piśmie skierowanym do Sądu Rejonowego w Sosnowcu, Wydział IX Karny prof. Anna Nasiłowska, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie. Nazwała wymierzenie kary poecie za jego wypowiedzi tłumieniem obywatelskiej wolności słowa.Poeta, eseista i krytyk literacki (odznaczony m.in. brązowym medalem Gloria Artis, był również kilkakrotnie stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) Sławomir Matusz 23 lutego br. został skazany przez SR w Sosnowcu na karę grzywny wraz z kosztami sądowymi. Nie ma stałego zatrudnienia, utrzymuje się z honorariów autorskich, nie jest w stanie zapłacić grzywny, co oznacza, że czeka go kara więzienia. Sąd Rejonowy w Sosnowcu uznał, że artysta w mejlach skierowanych do Michała Górala, dyrektora Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury, oraz Jolanty Skorus, dyrektor Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, a także w piśmie do prezydenta miasta dokonał rzekomo pomówienia i poniżenia ich.

Poeta zwracał w mejlach uwagę na istniejące nieprawidłowości – brak ustawowych organów doradczych (rad kultury) w instytucjach kultury w Sosnowcu, brak planów budżetu i sprawozdań finansowych w BIP-ie (Zameksielecki.bip.info.pl), publikowanie ich z wieloletnim opóźnieniem, brak kompetencji ich dyrektorów.

– Wymierzenie znanemu poecie kary za jego wypowiedzi ma charakter tłumienia obywatelskiej wolności słowa i represji za poglądy. Jest też sprzeczne z konstytucją i zasadami współżycia społecznego – podkreśla Anna Nasiłowska. Prof. Nasiłowska dodaje, że Matusz nie został powiadomiony o rozprawie, wyrok wydano w trybie nakazowym. Jest to sprzeczne z zasadą równości stron, wyrażonej już w prawie rzymskim. Sprawa taka może być też przedmiotem zainteresowania Komitetu ds. Pisarzy Represjonowanych i Międzynarodowego PEN Clubu (z siedzibą w Londynie), jeśli po apelacji wyrok zostanie utrzymany. Dlatego wspiera wniosek o apelację i domaga się uchylenia kary w całości. Interwencję zapowiedział też krakowski oddział SPP i Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Oskarżenie Sławomira Matusza zbulwersowało także Klub „Gazety Polskiej” w Sosnowcu, który w lutym tego roku zorganizował spotkanie z artystą. – Akt oskarżenia, wyrok i jego uzasadnienie są całkowicie nieobiektywne. Oskarżyciel publiczny powinien odmówić wszczęcia dochodzenia, bowiem w żadnym wypadku nie doszło do naruszenia dobra publicznego, a ja byłem osobą występującą w obronie ważnego interesu społecznego. Mimo to sąd wybrał tryb opresyjny wbrew temu, o co wnioskowała prokuratura. Sąd nie wziął też pod uwagę, że w mejlach i w piśmie do prezydenta i komisji rady miejskiej nie pomawiałem, ale sygnalizowałem nieprawidłowości i możliwość korupcji w CS Zamek Sielecki i Klubie Kiepury. Dyrektorzy mają umowy o pracę niezgodne z ustawą – broni się poeta w sprzeciwie od wyroku, który przesłał do Sądu Rejonowego w Sosnowcu.


źródło:http://gpcodziennie.pl/84464-tlumienie-obywatelskiej-wolnos…#Autor: Redakcja | 19/03/2018
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney