Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


NAJPIĘKNIEJSZE MIASTO ŚWIATA

Od wspaniałej katedry we Florencji do Uffizi - jednej z najbardziej znanych galerii na świecie można dojść również bocznymi uliczkami z dala od turystycznych szlaków. Jest we Florencji wąska, cicha i urokliwa zarazem uliczka Via Santa Margherita przy której usytuowany jest Chiesa di Dante - przepiękny kościółek pod wezwaniem Dante Alighieri, znakomitego florentyńczyka. Znajdziemy tam cykl obrazów Bianci Nelli, toskańskiej malarki poświęcony martyrologii ojca Maksymiliana Kolbe. Wstąpcie tam, gdy będziecie w tym mieście.


Miejscem, którym nie można ominąć jest Piazza del Duomo, główny plac Florencji, przy którym usytuowana jest katedra, dzwonnica oraz baptysterium stanowiące jeden z najpiękniejszych w świecie zespołów sakralnych. Jego zwieńczeniem jest arcydzieło włoskiego renesansu – górująca nad miastem kopuła katedry. Zbudowana została przez Filippa Bruneleschiego a jej niezwykłość polega na tym, że czasza o grubości 4 metrów powstała z cegieł stawianych w jodełkę, opartych na pierścieniach wspornikowych, dzięki konstrukcja trzymała się sama bez użycia rusztowań. Idea ta była geniuszem renesansu.

Z Piazza del Duomo udajmy się do Palazzo Vecchio – ratusza miejskiego (urząd miasta mieści się tam częściowo do dziś), który był symbolem świeckiej potęgi Florencji.
Centralną salą Palazzo Vecchio jest wspaniała Salone dei Cinquecento, sala obrad Signorii, rady Republiki Florencji. Fresków nie wykonali wprawdzie Leonardo do Vinci ani Michał Anioł (jak to pierwotnie planowano) a Georgio Vasari, jednak dopiero tu widzimy jakim bogactwem mogła poszczycić się Florencja.

Jednym z piękniejszych pomieszczeń jest przylegająca do kancelarii Machiavellego Sala delle Carte, w centralnej części której znajduje się globus a na jej ścianach za gablotami kilkadziesiąt map ówcześnie znanego świata. Są i ziemie ówczesnej Polski nie tylko z zaznaczoną Warszawą i Krakowem ale również Będzinem i Olkuszem.

Kolejki przed galerią Uffizi na trwałe wpisały się w krajobraz miasta, ale gdy już się tam dostaniemy wkraczamy w świat wielkiego malarstwa. W Uffizi obejrzeć możemy renesans uosabiany przez jego największych mistrzów włoskich: Boticellego, Michała Anioła, Rafaela, Tycjana i mistrzów niderlandzkich. Pewne poczucie niedosytu wywołuje brak niektórych obrazów będących w konserwacji (np. słynna „Wenus z Urbino” Tycjana, "Narodziny Wenus" Boticellego i in.) ale jest tu za to wiele poloników.

Jeszcze raz rzut oka na Pontevecchio, malowniczy most na Arno z galeriami sklepowymi i powrót do dworzec Santa Maria Novella (we Włoszech dworce mają często nazwy kościołów obok których stoją, bądź tak jak główny dworzec Termini w Rzymie im. Jana Pawła II)

Przed dworcem przypomina nam o sobie współczesna Florencja, przygotowane do ułożenia szyny tramwajowe. Tramwaje tu jeździły do roku 1958 a ze względu na wibracje, które szkodziły zabytkom zostały zlikwidowane. Zastąpiły je autobusy, których jest tu każdego dnia aż 2000, szkodzące jednak mieszkańcom i zabytkom w inny sposób - spalinami i smogiem. Postanowiono więc wrócić do tramwajów. Powstaną 3 linie, które obsługiwać będą supernowoczesne 5 członowe wozy (bez zasilania z górnej sieci trakcyjnej aby nie szpecić miasta). Największy problem jest jednak z linią nr 2, która przebiegać będzie wzdłuż najważniejszych zabytków Florencji, w tym katedry. 17.II.b.r. zorganizowano więc referendum w którym 54% florentyńczyków było przeciw a 46% za. Ponieważ frekwencja wyniosła tylko 40%, referendum unieważniono. Zresztą władze i tak zrobiłyby swoje bez względu na opinię społeczeństwa.

Krzysztof Korn


Autor: Krzysztof Korn | 30/04/2008
Komentarze
#1 | dolik dnia 14.10.2009 14:52
ja byłam w Chicago New Yorku Los Angeles na Hawajach itp. i tam było o wiele ładniej niż te miejsca
#2 | 662451 dnia 14.10.2009 14:50
to brzydki coś ma być do njładniejszych miast?????????
#3 | kupa dnia 14.08.2009 14:36
Polsak ma gówniane miasta.
Wogle Polska to jedna wielka kupa łajnaaaaaaaaaa!
#4 | anonim dnia 05.05.2008 11:54
a my kandydujemy na razie do miana najpiękniejszego miasta z naszymi naszymi pięknymi nazwami: SOSNOstrefa, SOSNart, SOSNOinfo - rzec by można, że w Sosnowcu mieszkają nie Sosnowiczanie, a SOSNOdebile. Mamy taka piękna SOSNOstrategię SOSNOpromocji SOSNOmiasta.
#5 | anonim dnia 02.05.2008 16:52
Swietny tekst
#6 | BODZIO dnia 02.05.2008 16:06
Po przecztaniu tytułu myślałem, że chodzi o Sosnowiec, zaś szczególnie o Rudną 1
#7 | Passenger dnia 02.05.2008 10:00
Jak widać - w cywilizowanych krajach powraca się do tramwajów, u nas się je tylko likwiduje i zastępuje autobusami... Life by KZK...
#8 | Krzysiek Skóra dnia 02.05.2008 07:03
Ładnie i pięknie... a jak daleko do Galerii Zagłębiowskiej, najbardziej znanej w Europie? ...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney