Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Brukselska woltyżerka na byku

Bruksela, stolica Europy. Od czasu mitycznego Zeusa, który porwał najpiękniejszą kobietę – Europę, przeistoczywszy się w byka minęło tysiące lat. Dziś podróżuje się po stolicy Europy metrem. Zaczynamy od stacji Erasme / Erasmus, nazwanej tak jak cała dzielnica ku czci wielkiego humanisty renesansu. Tam właśnie rozpoczyna swój bieg najnowsza linia brukselskiego metra.


W Belgii obowiązuje absolutna poprawność językowa, wynikająca z podziału językowego na holenderski (flamandzki), którym posługuje się ludność Belgii północnej czyli Flandrii i dominujący na południu Belgii czyli Walonii język francuski a właściwie jego waloński dialekt. Zarówno flamandzki jak i francuski są językami urzędowymi, do których zalicza się również niemiecki, dominujący na wschodnich obrzeżach Belgii. Bruksela, to „wolne” miasto, w którym zarówno flamandzki jak i francuski obowiązują na tych samych prawach, czasami wręcz groteskowych. Nie tylko nazwy ulic czy stacji ale również policja nosi dwujęzyczne napisy „police / polis” a w sklepie kupując pomidory otrzymamy paragon z napisem: „tomatos / tomaten”.

Pociąg właśnie dojeżdża do drugiej stacji nazwanej Eddy Merckx; trudno ją przeoczyć, gdyż na środku peronu stoi jego rower; zdobył na nim mistrzostwo świata w godzinnej jeździe. Przynajmniej tu nie obowiązuje dwujęzyczność, bo Eddy Merckx - kolarz wszechczasów jest Flamandem. 60-letni dziś Eddy Merckx to biznesmen (produkcja rowerów), działacz sportowy i autorytet moralny. Posądzony w 1969 przez gospodarzy na Tour de France o doping oczyścił się, wspierając ćwierć wieku potem Lensa Armstronga, posądzonego przez Francuzów o to samo. Nie widziałem upadającego Eddy Merckxa ze złamaną szczęką, uderzonego wcześniej w brzuch przez francuskiego kibica. Widziałem natomiast Lensa Armstronga opluwanego, poddawanego kuksańcom przez francuskich kibiców na górskim podjeździe na Tour de France w 2004 roku, dlatego szybko nie powiem „Vive la France”.


Pociąg dalej mknie, zatrzymując się na „muzycznych” stacjach: Georges Bizet i Jacques Brel, są jednojęzyczne ale okazuje się, że i tu nie uciekniemy od narodowościowych konfliktów belgijskich. Oto legendarny bard belgijski – Jacques Brel, tak popularny w Polsce (koncertował w Kongresowej) otrzymuje zakaz występów na północy swego rodzinnego, demokratycznego kraju. Powód? Wyszydzanie Flamandów! Sam pochodzi z Schaerbeek, północnych (flamandzkich) przedmieść Brukseli. Dziś nie zatrzymuje się tam nawet Talis, szybki pociąg TGV zmierzający do Antwerpii i dalej do Amsterdamu. Na Gare Centrale / Centrale Station przesiadam się jednak na inny pociąg w kierunku stacji Heysel. Z „Atomium” – symbolu Brukseli będącego niczym Wieża Eiffla dla Paryża, rozciąga się widok na stadion im. Króla Baudouina I, czyli na „nowy Heysel”


To tu, na stadionie Heysel doszło w 1985 roku do niewyobrażalnej wręcz tragedii podczas meczu Juventusu Turyn i FC Liverpool, w której w wyniku zamieszek zginęło 39 włoskich i angielskich kibiców. Następną wielką imprezę piłkarską rozegrano tam dopiero w 15 lat potem, na odbudowanym od podstaw Heysel. Było nią otwarcie EURO 2000 Belgia - Holandia. Sceptycy mówią, że jednak nie wyciągnięto do końca wniosków z tej tragedii.

Nie zapomnę tego meczu oglądanego w biało – czarnym telewizorze do końca życia, upiory przeszłości znowu powracają. Mini – Europe, miasteczko najbardziej znanych budynków - symboli Unii Europejskiej w miniaturze znajdujące się 100 m od Heysel wprowadza w inny nastrój. Jest tu Westminster z Big Benem, koparka demontująca mur berliński ale też przepiękna makieta Wilna z Ostrą Bramą. Polskę reprezentuje Lech Wałęsa przemawiający przez megafon a w tle Pomnik Poległych Stoczniowców oraz Dwór Artusa. Czy Kraków może mieć Wawel i ziejącego ogniem smoka? Może, pod warunkiem, że sobie zapłaci za taką promocję jak uczyniło to miasto Gdańsk.


Wracam do stacji centralnej, która dzieli miasto na 2 części: Górne i Dolne Miasto. W Górnym Mieście, w którym osiedliła się frankofońska klasa wyższa, dominuje Katedra i Pałac Królewski można zwiedzać też liczne muzea. Godne polecenia jest Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych (Musées Royaux de Beaux Arts), w którym znajdziemy wspaniałe prace malarzy flamandzkich, m.in. Breugla i Rubensa oraz znajdujące się po drugiej stronie Place Royal brukselskie Muzeum Instrumentów Muzycznych. Od instrumentów starożytnych Chin i Indii po japoński syntezator spięty z komputerem „osobistym” z lat pięćdziesiątych wielkości dwu-drzwiowej szafy. Na zdjęciu poniżej widzimy katarynkę z niewątpliwą ozdobą, jakim był XVIII-wieczny „gabinet dentystyczny”.


Biedniejsze Dolne Miasto, w którym osiedlali się flamandcy mieszczanie i rzemieślnicy zawsze tętniło życiem. Pośród kamieniczek, czasami zapuszczonych wyłania się słynny Hotel de Ville, jeden z najpiękniejszych ratuszy w świecie. Trafiamy właśnie na młodą parę wychodzącą z mieszczącego się tam Urzędu Stanu Cywilnego. Zgodnie z prawem szariatu, ślub „właściwy” odbył się, bądź odbędzie się jeszcze dziś (jest właśnie piątek, święty dzień dla muzułmanów). Czy fakt, że ilość ślubów muzułmańskich zbliża się do ilości chrześcijańskich a w wielu dzielnicach Brukseli rodzi się więcej dzieci muzułmańskich niż chrześcijańskich, należy w jakiś szczególny sposób komentować? Osobiście nie podejmuję się tego. Powiem tylko tyle: gdy na peryferiach Brukseli patrzę na okna wiem, gdzie kto mieszka nawet na 10 piętrze. A że przechodząc prawidłowo na pasach rozmawiający przez komórkę oliwkowy młodzian omal mnie nie rozjechał, pozwolę sobie zrzucić na lekką nieroztropność młodzieńca. Nie śmiałbym mu przecież zwrócić najmniejszej uwagi, bo przecież w Belgii emigranci mają specjalny status którego pieczołowicie przestrzega Unia Europejska.

Przed paroma laty urzędnicy z Brukseli wybudowali sobie piękną siedzibę, którą brukselczycy nazywają „caprice des dieux” (kaprys bogów). Dla zachowania pozorów zadbano jednak o to, aby każdy podatnik Unii Europejskiej miał tam wstęp, nawet gdy odbywa się sesja. Z sali wieje jednak nudą. Czas wracać do Polski, nie na byku bynajmniej :-) Po półtorej godzinie spokojnego lotu, widzę wreszcie napis Katowice – Pyrzowice i wiem, że znowu jestem w swoim domu.


Krzysztof Korn


Autor: Krzysztof Korn | 26/06/2008
Komentarze
#1 | FluensVax dnia 02.10.2017 14:28
Где сегодня применяются металлические трубы

За свою многолетнюю историю, текущая цивилизация умудрилась придумать крайне большое число крайне полезных устройств: начиная от банальных ручных ударных инструментов и завершая современными атомными электростанциями.

С течением времени многие уникальные изобретения перестают вызывать восторг в массах и воспринимаются как обыденная вещь, хотя вносят огромный вклад в нашу повседневную жизнь. И квадрат стальной горячекатаный может считаться прекрасным примером такого изобретения.

Ежегодно социум расходует сотни тысяч километров железных труб, что отвечают за крайне важные для комфортной жизни вещи. Давайте чуть-чуть больше поговорим о том, где сегодня применяются эти стальные изделия.

Чистая вода в наши квартиры приходит из глубоких подземных и открытых источников воды именно по стальным трубам, что в течение десятилетий прокладывались в земле. В наше время старые добрые чугунные трубы динамично меняются на устойчивые к коррозии изделия с сайта u-industry.ru, но и сотни тысяч километров стареньких советских труб продолжают нормально служить и поставлять чистую водичку в каждую квартиру нашего большого государства.
#2 | Fernayzplore dnia 02.09.2017 02:36
Захвату.NET - держите вашу руку на пульсе жизни страны

Портал «Захвату.нет» - это крайне необычный интернет-проект, создатели которого захотели отойти от формата классического новостного портала и сделали уклон в сторону многостороннего блога, где размещаются не обсосанные сверху до низу сторон новости с крупных централизованных агрегаторов, а авторские статьи на актуальные и общественно полезные темы, что перемежаются с простыми новостями.

При этом новостные обзоры не только рассказывают о каком-либо случившемся событии, а всесторонне анализируют его, с точки зрения нескольких специалистов.

На сайте есть огромное число разделов, а потому https://zaxvatu.net/ будет полезен пользователям с различными интересами: начиная от полных гуманитариев, завершая представителями сугубо технических специальностей.
#3 | quality.curiousa.co.uk dnia 12.08.2017 17:16
Buy cheap online with prescription, generic costa rica and new zealand over the counter, canada drug except purchase online uk. Where to buy canada also can i purchase online, buying in singapore and get australia despite best price for.
#4 | Brands Solution dnia 09.08.2017 06:12
Buy over the counter london, buy medicine online and cheapest prices uk, cheap pills online except where can i order. Tablets uk also online overnight shipping, how much does er cost without insurance and uk store despite price mexico.
#5 | Miracle dnia 20.03.2017 02:02
If my problem was a Death Star, this article is a photon toedopr.
#6 | ElenorPa dnia 15.04.2015 22:23
Definition Of A Normal Blood Pressure And Pulse Coq10 Water Soluble . Ods Blood Pressure Monitor Is Ibuprofen Bad For The Liver Metabolized <a href=https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription>https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription</a> Sparfloxacin No Rx Generic Flagyl Back Pain Phoenix Diabetes Walk Liver Lexapro Serotonin Syndrome . How Long Does Tylenol Pm Last Pain Vicodin Potentiation Opiate Receptors Wellbutrin How Long Before Effective <a href=https://www.behance.net/gallery/24477961/Tramadol-Online-FEDEX-No-PRESCRIPTION>Tramadol Discount FedEx NO PRESCRIPTION</a>. Gastritis Diabetes Indigestion Viagra Pulmonary Inhaled Nitric Oxide Metformin During Pregnancy Difference Between Ibuprofen And Aspirin .
<a href=https://www.behance.net/gallery/24579473/Amoxicillin-Online-No-PRESCRIPTION>Amoxicilina Cheapest Canadaian</a>
#7 | GloriaBamn dnia 15.04.2015 22:05
Break Down Of Acetazolamide How Easy Does Zithromax Work . Lisinopril Dihydrate Molecular Weight Chondroitin Sulphate Lamictal Orange Starter Kit National Drug Code <a href=https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription>https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription</a> Compare Lexapro To Celexa Fosamax Patient Information Spanish Bethel 20 Weight Loss Uses Of Ginkgo Biloba Macular Degeneration . The Cost Of The Plan B Pill Duramed Pharmaceuticals Lower Back Rheumatoid Arthritis Aspirin Congestive Heart Failure Atrial Fibrillation <a href=https://www.behance.net/gallery/24477961/Tramadol-Online-FEDEX-No-PRESCRIPTION>https://www.behance.net/gallery/24477961/Tramadol-Online-FEDEX-No-PRESCRIPTION</a>. Metformin Racuna Telenor Should I Take Cialis Peyronie's Disease Promethazine Codeine Without Prescription Symptoms Of Feline Arthritis .
<a href=https://www.behance.net/gallery/24481425/PROZAC-Online-No-PRESCRIPTION>Prozac Cheapest Website</a>
#8 | Shellyjary dnia 27.03.2015 21:50
How To Find Diabetes Educator Coding For Prescription Drugs . Zyrtec Coupon Vs Allegra Weight Loss Pills Diabetics <a href=https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription>https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription</a> Non Prescription Albuterol Inhalers Without Diabetes Oral Gum Disease Opening Dose Of Celexa Zofran And Weight Gain Odt . Pentoxifylline No Prescription Order Trental Cerivastatin No Prescription Weight Loss Diet And Aerobics Program <a href=https://www.behance.net/gallery/24477961/Tramadol-Online-FEDEX-No-PRESCRIPTION>Tramadol Echeck</a>. Effexor Withdrawal Help Click Here Zovirax Mor For_patients Lipitor And Nausea Liver Function Tests Schiff Move Free Plus Msm Discount .
<a href=https://archive.org/details/Fosamant>Fosamax Cheap Website</a>
#9 | SandraMire dnia 26.03.2015 02:44
Lamictal Irregular Periods Alcohol Zyban And Nicotine Lozenges . Aspirin Before Heart Attack Vision Migraine Treatment <a href=https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription>Buy Tramadol Cash On Delivery</a> Zoloft Side Effects Long Term Shingles No Prescription Hq Josh Blue Diabetes Red Panax Ginseng Root Prince Of Peace . Melting Point Stove Aspirin A Bad Diet For High Blood Pressure Diclofenac Diethylamine Emulgel Contains <a href=https://www.behance.net/gallery/24477961/Tramadol-Online-FEDEX-No-PRESCRIPTION>https://www.behance.net/gallery/24477961/Tramadol-Online-FEDEX-No-PRESCRIPTION</a>. Buy Buspar Online With No Prescription Asthma Inhaled Treatment Taking Cipro While Pregnant Pocket Pc Weight Loss .
<a href=https://www.behance.net/gallery/24579473/Amoxicillin-Online-No-PRESCRIPTION>Amoxicilina Cod No Script</a>
#10 | SocorroTosy dnia 25.03.2015 17:48
Children Blood Pressure Test <a href=https://www.behance.net/gallery/24477961/Tramadol-Online-FEDEX-No-PRESCRIPTION>Tramadol Cheap Canada</a>. Advair Pediatric Dosing Lamisil Side Effects Tablets What Is Amoxicillin Good For How Much Do Allergy Treatments Cost . Steroid Resistant Asthma Claritin Medical Non Sedating . Ibuprofen Dosage For Women Pazopanib Plus Or Minus Bicalutamide <a href=https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription>https://www.behance.net/gallery/24478969/Buy-Tramadol-50-mg-Online-No-Prescription</a> Weight Loss Powders Meal Replacement Clopidogrel Stability Pregelatinized Starch Buy Synthroid Online Without A Prescription Drug Uv Visible Spectroscopic Studies Of Fexofenadine
<a href=https://archive.org/details/Plav100>Plavix Cheap Overnight Fedex</a>
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney