Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, oraz sosnowiecki oddział PTTK zapraszają na kolejne wycieczki z cyklu „Zwiedzaj Zagłębie”. 7 listopada zapraszamy na wycieczkę do Trójkąta Trzech Cesarzy, z kolei 9 listopada „„Las zagórski - śladami górniczej przeszłości”. Szczegóły poniżej.
7 i 9 listopada 2008 r.
7 listopada 2008 (piątek) Wycieczka do Trójkąta Trzech Cesarzy
Program wycieczki:
Zbiórka na rynku w Modrzejowie (godzina 9.00)
Kirkut w Modrzejowie
Kościół na Niwce
Izba Pamięci TTC w budynku AKS Niwka
Przejście do Trójkąta Trzech Cesarzy
Przewodnik: Stanisław Czekalski
Wycieczka zakończy się przy Obelisku Pamięci uroczystym spotkaniem, w którym uczestniczyć będą także przedstawiciele władz samorządowych miasta Sosnowca. W ten sposób zostanie uczczona wspólnie (złożenie kwiatów i zapalenie znicza) pamięć
90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W części nieoficjalnej będzie możliwość zapoznania się z planami zagospodarowania turystyczno-krajoznawczego rejonu Trójkąta Trzech Cesarzy. Dla chętnych będzie także możliwość rozpalenia ogniska i upieczenia na nim kiełbasek (kiełbaski we własnym zakresie)
Zapraszamy !
9 listopada 2008 (niedziela) „Las zagórski - śladami górniczej przeszłości”.
Program wycieczki:
Zbiórka pod halą sportową w Zagórzu - niedziela 9 listopada, godzina 10.00.
1. Kopalnia „Mortimer” oraz założenie patronackie.
2. Upadowa „Mortimer I”
3. Huta cynku „Paulina”
4. Staw powyrobiskowy „Herbatka”
5. Linia przemysłowa Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
6. Staw powyrobiskowy „Ciocho”
7. Kopalnia „Karol”
8. „Betoniok”
9. Szyb „Leśny” i mularnia.
10. Biedaszyby.
11. Linia B-2 niemieckie umocnienia z 1944 roku.
12. Szyb „Północny”
13. Upadowe „Mortimer IV”
14. „Mortimer III”
15. Rów Mortimerowski.
16. Szyb „Franciszek”
17. Szyb „Kazimierz IV”
18. Tajemnicza, bezimienna upadowa.
19. Prochownia kop. „Albert”
20. Szyb kop. „Albert”
21. Park „Leśna” w Kazimierzu Górniczym.
Przewodnik: Artur Ptasiński
Czas trwania wycieczki 3 - 4 godziny.
Trasa częściowo będzie przebiegać w terenie leśnym, należy więc zwrócić szczególną uwagę na zabranie odpowiedniego obuwia.
Zapraszamy !
Uwaga:
W przypadku opadów deszczu wycieczka odbędzie się w innym terminie, poinformujemy o tym na naszej stronie internetowej: www.zaglebiedabrowskie.org
Nie ważne kto organizuje imprezy, ważne że w ogóle jakieś się odbywają.