Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Co dalej w sprawie Arcybiskupa Cieplaka?

Wiele osób pytało mnie, czy sosnowiecka Kuria Diecezjalna zareagowała na moje zapytanie dotyczące Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka. Muszę powiedzieć, że zareagowała i to bardzo szybko. Kilka tygodni temu za pośrednictwem ks. Marka Maziarza OSJ, proboszcza parafii pw. Jana Chrzciciela w Będzinie, zostałem poproszony przez ks. dr Mariusza Karasia, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego o przekazanie wszystkich posiadanych przeze mnie dokumentów dotyczących Arcybiskupa. Wygląda więc na to, że już wkrótce poznamy na jakim etapie jest aktualnie Jego proces beatyfikacyjny.Z pomocą w przygotowaniu dokumentów przyszła mi Katarzyna Maciejewska, Zygmunt Motyl i Krzysztof Kozieł. Razem zebraliśmy dokumenty, które przekazałem następnie ks. Karasiowi. W czasie rozmowy w Kurii, w obecności ks. Maziarza, ks. Karaś obiecał, że zapozna się z nimi. Powiedział również, że postara się dowiedzieć, rozeznać w Rzymie, gdzie studiował, czegoś więcej na temat samego procesu.

W ubiegłym tygodniu za pośrednictwem p. Małgorzaty Kiewlicz, która uczestniczyła w rozmowie w Kurii, dowiedziałem się, że ks. Karaś dotrzymał danego słowa i z takim zapytaniem już wystąpił. Wkrótce być może dowiemy się czegoś więcej...


Piotr DudałaDzięki uprzejmości p. Zygmunta Motyla przedstawiam zdjęcie portretu Arcybiskupa Cieplaka, który znajduje się w w Muzeum "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, rodzinnym mieście Arcybiskupa.
Autor: Piotr Dudała | 07/11/2008
Komentarze
#1 | anonim dnia 16.11.2008 16:20
Arcybiskup Cieplak "pojawił się" na stronie www.dabrowa.pl!
#2 | Zygmunt Cieplak dnia 10.11.2008 13:08
Prezydent Dabrowy Górniczej
7 I 1928 do I 1929

Prezydentem był tylko rok, chociaż niewiele brakowało aby zaliczył dłuższy staż na tym stanowisku. Ponownie został bowiem prezydentem w l936 roku, ubiegając się o to stanowisko z listy PPS. Wybór nie został jednak zatwierdzony przez wojewodę kieleckiego. Dąbrowa, podobŹne jak Zagłębie Dąbrowskie, należała wtedy administracyjnie do województwa kieleckiego.

Mimo krótkiego okresu sprawowania funkcji, dorobek Cieplaka był znaczny. Za jego kadencji uchwalony został obowiązek uczenia się młodzieży w wieku poniżej osiemnastego roku życia. O znaczeniu jakie prezydent przywiązywał do kształcenia świadczy podniesienie przez władze płac nauczycielskich o 8 złotych za jedną godzinę tygodniowo. W niektórych działaniach wspomagał Cieplaka inżynier Cezary Uthke. Razem zakładali Zagłębiowski Oddział Inteligencji Socjalistycznej. Razem też wyjechali do Wiednia, skąd zaczerpnął projekty osiedla willowego. Osiedle to realizował Uthke, będący budowniczym miejskim. Niektóre budynki zachowały się do dziś w dzielnicy Staszic.

Przewiązywanie tak wielkiej wagi do nauki nie było dla Zygmunta Cieplaka przypadkowe. Urodzony 6 kwietnia l890 roku w Dąbrowie Górniczej, ukończył gimnazjum nauczycielskie W Ursynowie, już od 21 roku życia pracował jako nauczyciel. Trzy lata później został szefem dużej szkoły powszechnej w Dąbrowie. Studiował na wolnej Wszechnicy Polskiej, zorganizowanej przez Towarzystwo Kursów Nauczycielskich. W 1917 roku został aresztowany jako uczestnik strajku nauczycielskiego. Działał w Robotniczym Klubie Sportowym rZagłębie i Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego. Będą prezydentem pomagał w organizacji dąbrowskiego seminarum nauczycielskiego.

Z PPS-em związał się w 1914 roku. Organizował Milicję Ludową. Pomagał przy tworzeniu Robotniczego Komitetu Pomocy Powstańcom Śląskim. Od 1922 roku wybierany był do miejskich i okręgowych władz partii. Stopniowo awansował we władzach samorządowych i administracyjnych. Był radnych i wiceprezydentem miasta. Do wybuch II wojny sprawował funkcję ławnika Zarządu Miasta.

Po ataku hitlerowskim na Polskę rozpoczął organizowanie straży obywatelskiej mającej zapobiegać panice wojennej. Jako jeden z 40 zakładników został aresztowany przez okupantów w lutym 1940 roku. Sprawa ta została opisana szerzej przy prezentacji sylwetki prezydenta Teofila Trzęsimiecha.

Więziony wpierw z Sosnowcu, zesłany został z większą grupą do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Tam zginął 12 września 1941 roku.
#3 | z notatnika wielńskiego dnia 10.11.2008 13:01
Polonia amerykańska urządziła Cieplakowi wspaniały pogrzeb, a rząd polski postanowił sprowadzić zwłoki na koszt państwa do Wilna. Na jego grobowcu w Katedrze Wileńskiej w 1929 roku stanął pomnik dłuta Bolesława Bałzukiewicza. W latach sowieckich w nieznanych okolicznościach pomnik został usunięty, po oddaniu katedry wiernym w miejscu wiecznego spoczynku arcybpa Cieplaka stanęło popiersie bpa J. Matulaitisa. Losy prochów arcybiskupa są też nieznane. Kiedy zabierano z Wilna (mimo protestów wilnian) do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie prochy ks. biskupa Władysława Bandurskiego, biskup Leszek Sławoj Głódź zapewnił, że Polska zadba o prochy innych duchownych wysokiej rangi pochowanych w podziemiach Katedry Wileńskiej. Głódź wyjechał i zapomniał.
#4 | anonim dnia 10.11.2008 12:58
Jest już przecież ulica Cieplaka w Dąbrowie?
#5 | Piotr Dudała dnia 10.11.2008 09:15
Piękny portret. Kiedy będzie w Dąbrowie Górniczej ulica Abpa Jana Cieplaka?
#6 | MOHER dnia 09.11.2008 16:37
NIC W TYM DZIWNEGO. POLSKOJĘZYCZNE MEDIA HUCZAŁBY GDYBY ZNALAZŁY KOLEJNY POWÓD DO ATAKU NA KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY I JEGO KAPŁANÓW.
#7 | Arnold dnia 09.11.2008 06:39
w sprawie Cieplaka zadziwiający też jest prawie całkowity, poza katolickimi, brak zainteresowania nią mediów????????????/
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney