Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rekreacja i sport zawładną placem Papieskim

Skate-park, oczka wodne, kawiarnie i kilka boisk sportowych to nowy pomysł miasta na zagospodarowanie zapuszczonego dziś placu Papieskiego w Sosnowcu. Urzędnicy planują przeznaczyć na jego realizację 3,7 mln złotych. Niewykluczone, że realizację projektu wspomoże również Kościół. Po wizycie Jana Pawła II w Sosnowcu pozostał krzyż i odsłonięty w czerwcu 2006 roku pomnik ojca świętego. Klapą zakończyły się poprzednie projekty, np. budowy 40-metrowej barki, mającej pełnić rolę amfiteatru. Barka poróżniła radnych i w efekcie porzucono pomysł jej budowy. W tym tygodniu idea znowu odżyła.

Radni zapoznali się z dwiema koncepcjami zagospodarowania 8 hektarów tego terenu. Podoba się im pomysł pracowni architektonicznej z Katowic.- Z poprzedniego projektu zachowała się jedynie barka. Jeśli miasto zrealizuje ten projekt, to stanie ona w pobliżu krzyża i pomnika Jana Pawła II. Cały teren wokół centralnej części placu będzie miał charakter rekreacyjno-sportowy - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Po lewej stronie pomnika mją powstać m.in. skate-park, plac zabaw i oczko wodne. Będzie też zaplecze gastronomiczne. Wszędzie pojawią się ławki oraz drzewa i krzewy ozdobne. Prawa strona będzie miała charakter sportowy.- Zakładamy, że powstanie tam sześć boisk. Między innymi do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. W całym Sosnowcu nie ma podobnego miejsca, a ten plac idealnie się do tego nadaje - podkreśla radny Wiesław Suwalski.Obliczono, że inwestycja ma kosztować 4 mln 200 tys. zł. W projekcie przyszłorocznego budżetu przeznaczono na ten cel 3,7 mln zł.W przyszłym roku, 14 czerwca, minie 10. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Mieszkańcy mają nadzieję, że wtedy plac będzie przynajmniej w części zagospodarowany.- Jeżeli do tego czasu będą już widoczne jakieś zmiany, to myślę, że nowy biskup diecezji sosnowieckiej włączy Kościół do współfinansowania tego projektu. Jednak ludzie muszą widzieć, że coś się tam dzieje. Wtedy, jak można przypuszczać, parafie z chęcią przyłączą się do zbiórki pieniędzy - mówi ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik diecezji sosnowieckiej.Plac Papieski już dziś jest miejscem szczególnym. Tam odbyło się w czerwcu tego roku Forum Młodych, podczas którego koncert Piotra Rubika zgromadził kilkanaście tysięcy ludzi. W kolejne rocznice wyboru Karola Wojtyły na papieża zbierają się tam rzesze wiernych.źródło: Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Piotr Dudała | 20/11/2008
Komentarze
#21 | pogodynka dnia 22.11.2008 08:10
Dlaczego MZZL i MZBM TBS Sp. z o.o.
mieszkańcom i właścicielom wykupionych mieszkań do czynszów i zaliczek narzuca koszty utrzymywania gminnych terenów( w tym sprzątanie,utrzymywanie zieleńców ,koszenie trawy ,itp.) skoro wszyscy płacą podatki na ich utrzymanie.
Czy dopuszczalne jest wielokrotne opodatkowywanie mieszkańców za to samo ???
Gdzie kontrola ???
#22 | @lektor dnia 22.11.2008 07:33
o podatkach mówią: płacz i płać, w Sosnowcu widać można za nie... sypać górki
#23 | Lektor dnia 22.11.2008 07:20
jakie to proste, pomnik jest, krzyż jest, a plac ma służyć rekreacji :-))))))))))))
jak to jednak osiągnąć jak P. Górskiemu w głowie barka, która ma go uratować przed potopem?
może wkrótce, na najboższej sesji dowiemy się coś więcej o przyjaźni UM z Maczkami?
#24 | ludek dnia 22.11.2008 05:34
Żadnych ołtarzy,księży rozliczyć z łamania prawa kanonicznego,p.Górski na GÓRKĘ bo właśnie spadł pierwszy w tym roku śnieg.
W pełni popieram,aby ten plac służył rekreacji i sportowi.
#25 | Irena dnia 22.11.2008 05:27
To mamy 902 szczególne miejscowości, w niektórych nył wielokrotnie, w różnych punktach , choćby w Krakowie!

Kan. 1186 - Dla umocnienia świętości Ludu Bożego, Kościół poleca szczególnej i synowskiej czci wiernych Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, Matkę Bożą, którą Chrystus ustanowił Matką wszystkich ludzi oraz popiera prawdziwy i autentyczny kult innych Świętych, których przykładem wierni budują się i wstawiennictwem są wspomagani.

Kan. 1187 - Kult publiczny można oddawać tylko tym sługom Bożym, którzy autorytetem Kościoła zostali zaliczeni w poczet Świętych lub Błogosławionych.
#26 | do Pana Waldka dnia 22.11.2008 04:51
Panie Waldku,Pan poczyta sobie dobre rady przy poprzednim Pańskim tekście, w temacie wyżej / o ile admin tego wszystkiego nie wywali / To nie tędy droga, nie to miejsce. Taki miks - komuny, kościoła, rodziny, zwiazkowców i żydów może być napojem niezwykle trującycm - dla autora. A co będzie jak KGB, UE, MASONERIA ŚWIATOWA, MOSAD, WATYKAN, OPZZ, CIA i ALKAIDA wezmą to na poważnie... strach pomyśleć ! Pan ich przecież zdekonspirował.
#27 | Straszny błąd w poście z 13,46 dnia 21.11.2008 20:45
- jest : ..przedstawiciele współorganizatorów w sułtannach mają oko na wszystko...
ma być : ...właściciele tego wszystkiego w sułtannach, mają oko na wszystko...
Bo chyba jasne że jak tylko wszystko tam zostanie zrobione za kasę miejską, to stosowna komisja z W-wy przekaże im to wszystko tytułem rekompensaty za użeranie się z czerwonymi.
#28 | Prawda - nieprawda? dnia 21.11.2008 20:44
Uzasadnieniem budowy największego na świecie pomnika ołtarza - barki w Sosnowcu ma być niezwykłość i szczególny charakter tego miejsca. Czy aby na pewno jest to prawdziwa teza?

Sądzę, że niekoniecznie. Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając w tym czasie 129 krajów (niektórzy podają 133 kraje a w nich prawie 640 miejscowości. Przemierzył w tym czasie bez mała 1,20 mln km, czyli mniej więcej trzykrotną odległość Ziemi od Księżyca lub - używając bardziej ziemskiego porównania - ponad 28 razy pokonał długość równika.

Podczas wszystkich tych wyjazdów poza Włochy Ojciec Święty wygłosił 2,4 tys. przemówień oficjalnych, a więc nie licząc wypowiedzi improwizowanych, np. z okien swych rezydencji w różnych miastach, jak to nieraz bywało choćby w Polsce, zwłaszcza w Krakowie.

We Włoszech Papież ponad 300 razy przebywał w 262 miejscowościach, przemierzając w tym czasie ponad 82 tys. km i wygłosił tam prawie 900 przemówień.

Najczęściej przybywał do Polski - 9-krotnie, a następnie do Stanów Zjednoczonych - 7 razy, Francji - 6 oraz do Meksyku i Hiszpanii - po 5 razy.

1979 rok

Warszawa, Gniezno, Częstochowa, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ..

1983 rok

Warszawa, Niepokalanów, Częstochowa, Poznań, Katowice, Wrocław, Góra Świętej Anny, Kraków.

1987 rok

Warszawa, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Częstochowa, Łódź.

1991 rok

I cz. - Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomża, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock, Warszawa.

II cz. - Kraków, Wadowice, Częstochowa.

1995 rok

Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec.

1997 rok

Wrocław, Legnica, Gorzów Wielkopolski, Gniezno, Poznań, Kalisz, Częstochowa, Zakopane, Ludźmierz, Kraków, Dukla, Krosno.

1999 rok

Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawa, Sandomierz, Zamość, Radzymin, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Gliwice, Stary Sącz, Wadowice, Częstochowa.

2002 rok

Kraków (Łagiewniki), Skawina, Radziszów, Kalwaria Zebrzydowska, Tyniec.
#29 | ludek dnia 21.11.2008 19:58
Barka ,jak barka ,ale skrzynia to na pewno powstanie i zapakujemy do niej wszystkich zwolenników tego ołtarza(wbrew pozorom jest ich niewielu ) i raz na zawsze odpłyną z tego miasta .
Zobaczysz << zagłebiak >> ,Ciebie również do niej władujemy -będziesz wiedzieć co to znaczą swojskie klimaty.
;-))
#30 | Boromir dnia 21.11.2008 19:57
Panie Zaglebiak, czy mozna wiedziec dlaczego masz taka nadzieje?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney