Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rekreacja i sport zawładną placem Papieskim

Skate-park, oczka wodne, kawiarnie i kilka boisk sportowych to nowy pomysł miasta na zagospodarowanie zapuszczonego dziś placu Papieskiego w Sosnowcu. Urzędnicy planują przeznaczyć na jego realizację 3,7 mln złotych. Niewykluczone, że realizację projektu wspomoże również Kościół. Po wizycie Jana Pawła II w Sosnowcu pozostał krzyż i odsłonięty w czerwcu 2006 roku pomnik ojca świętego. Klapą zakończyły się poprzednie projekty, np. budowy 40-metrowej barki, mającej pełnić rolę amfiteatru. Barka poróżniła radnych i w efekcie porzucono pomysł jej budowy. W tym tygodniu idea znowu odżyła.

Radni zapoznali się z dwiema koncepcjami zagospodarowania 8 hektarów tego terenu. Podoba się im pomysł pracowni architektonicznej z Katowic.- Z poprzedniego projektu zachowała się jedynie barka. Jeśli miasto zrealizuje ten projekt, to stanie ona w pobliżu krzyża i pomnika Jana Pawła II. Cały teren wokół centralnej części placu będzie miał charakter rekreacyjno-sportowy - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Po lewej stronie pomnika mją powstać m.in. skate-park, plac zabaw i oczko wodne. Będzie też zaplecze gastronomiczne. Wszędzie pojawią się ławki oraz drzewa i krzewy ozdobne. Prawa strona będzie miała charakter sportowy.- Zakładamy, że powstanie tam sześć boisk. Między innymi do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. W całym Sosnowcu nie ma podobnego miejsca, a ten plac idealnie się do tego nadaje - podkreśla radny Wiesław Suwalski.Obliczono, że inwestycja ma kosztować 4 mln 200 tys. zł. W projekcie przyszłorocznego budżetu przeznaczono na ten cel 3,7 mln zł.W przyszłym roku, 14 czerwca, minie 10. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Mieszkańcy mają nadzieję, że wtedy plac będzie przynajmniej w części zagospodarowany.- Jeżeli do tego czasu będą już widoczne jakieś zmiany, to myślę, że nowy biskup diecezji sosnowieckiej włączy Kościół do współfinansowania tego projektu. Jednak ludzie muszą widzieć, że coś się tam dzieje. Wtedy, jak można przypuszczać, parafie z chęcią przyłączą się do zbiórki pieniędzy - mówi ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik diecezji sosnowieckiej.Plac Papieski już dziś jest miejscem szczególnym. Tam odbyło się w czerwcu tego roku Forum Młodych, podczas którego koncert Piotra Rubika zgromadził kilkanaście tysięcy ludzi. W kolejne rocznice wyboru Karola Wojtyły na papieża zbierają się tam rzesze wiernych.źródło: Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Piotr Dudała | 20/11/2008
Komentarze
#31 | zagłebiak dnia 21.11.2008 19:52
mam nadzieje ze ta barka jednak powstanie
#32 | osiedlowicz dnia 21.11.2008 18:53
Należy dopilnować, żeby było dużo tablic z zakazem siusiu i kupki robionych przez piesków !!!
#33 | @mario89 dnia 21.11.2008 12:46
A ja to widzę i bedzie świetnie - np. bieg w workach, rzut kulą, skoki w dal i wzwyż, kibice Zagłębia z racami, koncert Dody i Rubika na estradzie barki, młodzi słuchają w ciszy i skupieniu, przedstawiciele współorganizatorów w sułtannach mają oko na wszystko - a nad tym wszystkim pomnik, krzyż i rozpostarte ręce JP II.
#34 | mario89 dnia 21.11.2008 12:04
zenada i dobry pomysł;]
kazdy medal ma dwie strony ;]
Papież lubił sport ale tez to jest miejsce pamieci gdzie zawsze sa msze i zgromadzenia wiec heh? dylemacik ... dylemacik
#35 | ludek dnia 21.11.2008 11:32
popieram !!!!!!!!!!!!!
#36 | ja z miasta dnia 21.11.2008 11:30
proponuję w tej sprawie referendum, nie może być tak, żeby publiczną kasę wydawać na obiekty sakralne przy okazji na nie wiedzieć czyim gruncie.
#37 | Boromir dnia 21.11.2008 09:11
wielki mi konkurs, barka jak byla tak jest a chce jej tylko Gorski i Poplecznicy, a PO boi sie pisnac i zablokowac budoy tego betonu przez sosnowiecki beton. please zrobcie tam park, alejki lawki, boiska i potem dbajcie o to.
#38 | Sukces sosnowieckiej Platformy!!!!!!!!!!!!!!!!! dnia 21.11.2008 08:22
Sosnowieckie koło Platformy Obywatelskiej zwróciło się do Prezydenta Kazimierza Górskiego, aby projekt zagospodarowania Placu Papieskiego powstał w formie konkursu. - Forma ta doskonale sprawdziła się przy okazji prac nad logiem Miasta i powinna być stosowana znacznie częściej - mówi Arkadiusz Chęciński, przewodniczący PO w Sosnowcu.

List do Prezydenta Górskiego

Sceptyczny do pomysłu jest Grzegorz Dąbrowski, rzecznik sosnowieckiego magistratu. - Przecież Samorząd poprzedniej kadencji przyjął już plan zagospodarowania tego terenu, zgodnie z którym ma on mieć charakter wielofunkcyjny. Zmiany spowodują, że znów stracimy cenny czas, a przecież już za rok przypada 10. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Jeżeli jednak będzie wola radnych i władz, to oczywiście taki konkurs ogłosimy - odpowiada Dąbrowski.

- Istnieje jedynie projekt barki i niewielkiego terenu wokół niej. Trzeba się zająć zagospodarowaniem całego placu. Według nas powinna znajdować się tam część parkowa, miejsce na scenę, gdzie mogłyby się odbywać imprezy kulturalne. Nie powinno zabraknąć także placu zabaw dla dzieci, a na skraju kompleksu boisk sportowych - dodaje Chęciński.

Platforma zaapelowała do prezydenta Górskiego o ogłoszenie konkursu do końca sierpnia br.

źródło:sosnowiec.info.pl, 15.07.2008r.
#39 | Agata dnia 21.11.2008 05:14
mówienie o palącej potrzebie uczczenia Pana Jana Pawła II mieście jest jakimś strasznym nieporozumieniem i naduzyciem. Ma on przecież już w mieście sporo obiektów: śwój szpital Centrum Pediatrii w Klimontowie, ma rondo olbrzymi plac Jana Pawła II Wielkiego, ma soje rondom, pomnik i krzyż na placu, ma pamiatkową tablicę przy Auchan!
#40 | Karol dnia 21.11.2008 04:58
Pozytywne jest to, że częsciowo zmieniono już sposób "zagospodarowania: placu. Fatalne, że utrzymano koncepcje ołtarza - barki, tego elementu, który wywołał najwięcej kontrowersji i sprzeciw częci radnych. Brak consensusu, własciwie wyklucza ten element projektu, gdyż Jan Paweł II powinnien łączyć, a nie dzielić. Poza tym, zaczekajmy Panowie na nowego biskupa!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney