Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Papieskie korony dla Matki Bożej w Będzinie Koszelewie – dekret jest już w Sosnowcu

Watykan zadecydował


Stolica Apostolska, dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wydanym 25 października 2008r., zadecydowała o koronacji koronami papieskimi Matki Boskiej, obecnej w kopii obrazu w kościele p.w. Św. Barbary DM w Będzinie – Koszelewie. Dekret podpisali: Prefekt Kongregacji, J.E. Kardynał Francis Arinze oraz J.E. Abp Albert Malcolm Ranjith, Sekretarz Kongregacji.
Dekret Stolicy Apostolskiej jest konsekwencją wzrastającego kultu Matki Bożej, obecnego w będzińskim kościele św. Barbary. W obszernej dokumentacji, jaką zebrano w tej sprawie, znajdowały się liczne świadectwa osób, które otrzymały tutaj szczególne łaski, w tym przypadki uzdrowień, a także cudownego ocalenia ponad stu górników z istniejącej do niedawna KWK Gen. Zawadzki. Obok bocznego ołtarza kościoła, w którym znajduje się obraz, widoczne są liczne wota dziękczynne zostawiane tutaj przez wiernych, którzy doznali tych szczególnych łask. Całość materiału przekazanego do Watykanu obejmowała także bogatą dokumentację zdjęciową, szczegółową historię obrazu oraz opis wzrastającego kultu maryjnego w tej parafii. Po zbadaniu wszystkich dokumentów i okoliczności oraz przeprowadzeniu określonych stosownymi procedurami kościelnymi czynności, Stolica Apostolska zadecydowała o wydaniu dekretu. Ksiądz Kanonik Stanisław Sarowski, proboszcz parafii odebrał go podczas specjalnej wizyty w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie 21 listopada 2008r, w święto Ofiarowania NMP. Kilka tygodni wcześniej Papież Benedykt XVI pobłogosławił będzińskie korony dla Matki Bożej podczas audiencji na Placu Św. Piotra. Dekret obecnie znajduje się w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Wkrótce zostanie ogłoszony w specjalnym okólniku i trafi do rąk wszystkich księży w diecezji.


Kiedy koronacja?


Pierwotny termin (25października 2008 roku) wyznaczył Ks. Bp. Ordynariusz Adam Śmigielski, który podkreślał, iż aktu koronacji chciałby dokonać osobiście. Po jego śmierci dekret Stolicy Apostolskiej został przekazany na ręce Administratora Diecezji, Ks. Bpa Piotra Skuchy. – Wszystkie decyzje dotyczące koronacji podejmujemy w ścisłym uzgodnieniu z Administratorem Diecezji, Ks. Biskupem Piotrem Skuchą, Ks. Kanclerzem Zbigniewem Książkiem i przedstawicielami Kurii – mówi ks. Stanisław Sarowski. Po śmierci Biskupa Śmigielskiego pragnieniem wspólnoty stało się, by koronacji dokonał nowy Biskup Sosnowiecki, który też określi jej najwłaściwszy termin. – Już nie możemy się wprost doczekać tej wspaniałej uroczystości – podkreślają parafianie – Musimy się do niej dobrze przygotować duchowo. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że doświadczamy tego właśnie tutaj, w tym naszym koszelewskim Sanktuarium – mówią.
Wizerunek łaskami słynący


Parafia św. Barbary w Będzinie Koszelewie to druga najstarsza wspólnota w Będzinie, erygowana w 1938 roku. Obecny obraz pochodzi z 1955 roku i wykonany jest przez anonimową siostrę zakonną z Częstochowy farbą olejną na desce. Zajął on miejsce wcześniejszego wizerunku, który od początku istnienia parafii obecny był w świątyni. Pierwsze, w większości ustne świadectwa cudownych łask uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej, w tym uzdrowień, pochodzą jeszcze z okresu II wojny światowej. Jednym z wydarzeń, które utrwaliło kult Matki Boskiej w tutejszym kościele, był tragiczny wypadek, jaki wydarzył się w pobliskiej kopalni. 24 lipca 1969 roku do chodników, w których pracowali górnicy, przedostało się 90 tys. m3 wody zmieszanej z mułem. Ponad stu górników zostało zalanych. Na pomoc pospieszyli ratownicy, a przed kościołem św. Barbary zaczęły gromadzić się rodziny górników. Szczelnie wypełnili oni świątynię i plac przykościelny. Leżąc krzyżem, prosili Matkę Bożą o pomoc i ratunek w nieszczęściu. Ksiądz Roman Jaros odprawiał msze błagalne w intencji górników i ratowników. Niepewność i modlitwy trwały nieustannie, w dzień i w nocy, przez cztery doby. 27 lipca 1969r, a więc czwartego dnia stała się rzecz niezwykła. Mimo, iż wypadek wydarzył się kilka kilometrów dalej, bo w Dąbrowie Górniczej, ponad stu żywych górników wydostało się na powierzchnię szybem Koszelew, dosłownie... u stóp kościoła Św. Barbary! Łzy wzruszenia rodzin i dziękczynne modlitwy wypełniły ponownie świątynię. Tę historię doskonale pamiętają starsi parafianie. Od tego momentu kult Matki Bożej, obecnej w kopii Cudownego Obrazu w tym kościele wykroczył na trwałe poza parafię, a w świątyni zaczęli pojawiać się coraz liczniej, zanoszący swoje intencje i dziękujący za wysłuchanie próśb, wierni spoza granic administracyjnych parafii. Tak jest po dziś dzień. O łaskach, w tym uzdrowieniach, czy też niezwykłych nawróceniach, świadczą wota dziękczynne, widoczne obok obrazu. Część ze świadectw ma formę pisemną i to właśnie spośród nich wybrano te, które przesłane zostały do Kongregacji watykańskiej. Na uwagę zasługuje również fakt, że stale wzrasta liczba wiernych, którzy odwiedzają Kościół św. Barbary w Będzinie, powierzają tu Matce Bożej swoje troski i dziękują za wysłuchanie ich próśb.

tekst: Krzysztof Kozieł


zdjęcia: Piotr Dudała
Autor: Redakcja | 22/11/2008
Komentarze
#1 | katolik dnia 24.11.2008 18:08
Dlaczego pozostali księża nic z tym nie robią tylko milczą ???Ja tego nie mogę zrozumieć !!!!
#2 | anonim dnia 24.11.2008 17:44
sprawa tej barki to wielka kompromitacja "czerwonego" kleru!
#3 | katolik dnia 24.11.2008 17:24
Bo knują,jak omamić nowego Biskupa tym ołtarzem barką.Nie mają czasu na zajmowanie sie sprawami Kościoła.Przykre.
#4 | anonim dnia 24.11.2008 16:54
a na stronie Kurii nic na ten temat nie piszą???
#5 | G.D. dnia 24.11.2008 16:50
To jest naprawdę niesamowita historia!!!
#6 | anonim dnia 24.11.2008 14:36
Powiat Będziński górą!!!!
#7 | Karolina dnia 23.11.2008 23:02
To poważna sprawa. Wielka sprawa! Módlmy się o jej powodzenie!
#8 | PiD dnia 23.11.2008 21:45
W Będzinie mamy teraz Zagłębiowską Częstochowę:-)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney