Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego w Starostwie

W niedzielę, 23 listopada w dniu 75 urodzin Krzysztofa Pendereckiego rozpoczął się tegoroczny XVI już festiwal "Kwartet Śląski i jego goście". Festiwal zakończy się w sobotę 6 grudnia w dniu 75 urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Właśnie tym dwóm polskim kompozytorom będzie on głównie poświęcony. Stąd podtytuł imprezy: Na urodziny Mistrzów. W piątek, 5 grudnia sławni muzycy zawitają w gościnne mury Starostwa, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się w sali sesyjnej ich koncert.Kwartet Śląski jest pierwszym polskim wykonawcą kwartetów smyczkowych Henryka Góreckiego. Wielu znawców uważa, że wykonują je nawet lepiej niż Kronos Qaurtet, dla którego powstają. Przyczyna jest prosta, muzycy mają z kompozytorem bliski, emocjonalny kontakt. Przez to nawzajem doskonale się rozumieją, czasami nawet bez słów. Poza utworami jubilatów program będzie obejmował również dzieła Franza Schuberta, twórcy przez obu polskich kompozytorów szczególnie cenionego.
Festiwal "Kwartet Śląski i jego goście" odbywa się w tym roku po raz pierwszy w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Posiada on jednak od lat rozszerzoną formułę. W jego ramach odbywają się również imprezy dodatkowe. Jedną z nich jest właśnie koncert w Starostwie Powiatowym w Będzinie. W programie koncertu usłyszymy: Kwartet Smyczkowy d-mol D.810 ,,Śmierć i dziewczyna" Franza Schuberta oraz ,,Quasi una fantasia" (Drugi Kwartet Smyczkowy Opus 64) Henryka Mikołaja Góreckiego. To już naprawdę wkrótce - 5 grudnia (piątek), godz. 18.00. Czeka nas duchowa uczta. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Kwartet Śląski to:Szymon Krzeszowiec- skrzypce I

Arkadiusz Kubica - skrzypce II

Łukasz Syrnicki - altówka

Piotr Janosik - wiolonczelaKwartet Śląski powstał w roku 1978. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Doskonalił swe umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez członków Kwartetów LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana, Berg. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 300 pozycji literatury kameralnej, z czego około 200 to literatura XX wieku. Dokonał około 70 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest im dedykowana.www.powiat.bedzin.pl

Autor: Piotr Dudała | 26/11/2008
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney