Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wieże ks. Szkoca w konkursie


Kościół św. Tomasza Apostoła został zgłoszony przez gminę do XII edycji ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja roku 2008". Konkurs jest współorganizowany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Naturalnego. W 2004 r. rozpoczęto budowę dwóch wież. Dodały świątyni 46 metrów. Kościół ma teraz 70 metrów wysokości. Wieże zbudowane są z konstrukcji stalowej, uzupełnionej szkłem.
Rozpoczęcie po 100 latach istnienia świątyni i ukończenie nadbudowy 2 brakujących 70 – metrowych wież Kościoła św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni jest zasługą jej byłego proboszcza ks. Prałata Jana Szkoca, zgłoszonego przez nasz portal do nagrody Prezydenta Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechnienia kultury. Budowa wież została w sfinansowana przy udziale środków finansowych z Unii Europejskiej.źródło: DZAutor: Piotr Dudała | 05/12/2008
Komentarze
#1 | anonim dnia 12.12.2008 21:16
"Episkopat" nie jest widać znawcą architektury, a ja jestem. A szklana piramida na dziedzińcu Luwru też zapewne się interlokutorowi nie podoba? A mnie tak. Kościół jest żywy, to nie muzeum, jak wielu by chciało.
#2 | @anonim | 08-12-2008 | 22:46 dnia 10.12.2008 16:20
de gustibus non... Panie ładny, mamy calkowicie odmienne zdanie. Tak wykonane wieże pasuja tam jak pięść do nosa. Jest to rzeczywiście język współczesności, wręcz nawet ryk i krzyk współczesności. Nie wiem czy zauważyłeś, znawco stylów, że ostatnio w sprawie tej "nowczesności" w architekturrze obiektow sakralnych, wypowiedział się dość krytycznie Episkopat.
Brawo dla księdza Jana Szkoca za inicjatywę "dokończenia" budowli. Ale należalo być do końca wierny pierwotnym koncepcjom.
#3 | anonim dnia 08.12.2008 21:46
Metalowe wieże są ostre i prawdę mówiąc to najlepszy projekt w realizacjach budowy czy przebudowy kościoła jaki widzałam w Polsce. Niestety większość projektów jakie powstały od lat osiemdziesiątych, to bardzo przeciętne realizacje. Tu jest zachowana jedność estetyczna, a jednocześnie widoczne zaakcentowanie innej epoki, w której wieże powstały. Kto by w renesansie budował na modłę romańską rozbudowując budowlę? Każda epoka ma własny język i w nim powinna się manifestować. Brawo dla księdza Jana Szkocaza odwagę i świeżość myślenia. Starość ciała i młodość ducha, jak nasz Jan Paweł II. Wielki szacunek!
#4 | @kiuta dnia 07.12.2008 22:27
- cóż za chamskie poczucie humoru.
Chodzi oczywiście o ks. Pralata Jana Szkoca
#5 | kiuta dnia 07.12.2008 10:28
może stolca Pfft
#6 | anonim dnia 06.12.2008 21:22
jakiego ks. Szolca??????????
#7 | Sztuciec dnia 06.12.2008 20:28
Wybaczcie, mnie sie to nie podoba, ten rodzaj nadbudowy wież koscielnych. Można to bylo zrobić klasycznie bez takiego udziwniania. Bryła Kościoła zachowałaby swą powagę i dostojność. To nie kwestia wiary ale gustu. Ale widać że ktoś miał dużą siłę przekonywania i przekonał ks. Szolca do tej nowocześności.
#8 | Spostrzegawaczy dnia 06.12.2008 20:26
Spaliła się żarówka w reflektorze oswietlającym krzyż na frontonie kościoła św. Tomasza Apostoła (u góry)
#9 | Pieprzyk dnia 06.12.2008 17:31
Odważnie i nowocześnie. Świetny projekt. Gratulacje dla architekta i ks. Szkoca za doprowadzenie projektu do końca. Kiedy nas już nie będzie pozostanie znak czasu zapisany w architekturze.
#10 | rob dnia 06.12.2008 14:41
super
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney