Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Hurtownia Manufaktury i ...herbata z cukrem!

Inicjatywa Brama Cukermana zaprasza w dniu 13 grudnia na inaugurację projektu Hurtownia Manufaktury oraz... jednodniową herbaciarnię. Miejsce: dawny Dom Modlitwy Cukermanów w Będzinie, al. Kołłątaja 24/28 (I piętro). Start: godz. 11.00, zakończenie: godz. 17.00
Hurtownia Manufaktury, to projekt, który ma na celu zamocowanie na fasadach kamienic w Będzinie tablic upamiętniających przedsiębiorstwa, które działały tam w okresie międzywojennym. Opierając się na źródłach historycznych odtworzyliśmy hipotetyczny wygląd tablic reklamowych z przed wojny. Treść "szyldów" jest autentyczna, czasem zaskakująca, jak ta z nieistniejącego już KINO-TEATRU CORSO, przy ulicy Małachowskiego 15: "stale zakontraktowana pierwszorzędna produkcja filmowa, europejska i amerykańska".
Wybraliśmy około trzydziestu sklepów, składów, spółek, zakładów rzemieślniczych, po których zostały tylko wzmianki w liczących ponad 80 lat książkach teleadresowych. Obok takiego tematu nie sposób przejść obojętnie! Z tych tablic wynika jednoznacznie wielokulturowy charakter miasta.
Nazwa projektu Hurtownia Manufaktury zaczerpnięta została z tablicy przy ulicy Sączewskiego 21.
Naszym celem jest przypomnienie tamtych miejsc, a także zainteresowanie mieszkańców i turystów kulturą i historią miasta, sprowokowanie ich do dalszych poszukiwań historycznych. Chcielibyśmy, aby tablice zwiększyły atrakcyjność turystyczną Będzina. W niedalekiej przyszłości mamy nadzieję podjąć analogiczne działania w innych miastach.


Oprócz tablic, na projekt składają się mapa informacyjna oraz www.hurtowniamanufaktury.pl, w których przywołanych zostało około 100 miejsc wraz z ulicami i numerami kamienic.13 grudnia uruchamiamy herbaciarnię oraz kino z filmami z lat międzywojennych (do wyboru m.in. Metropolis, Pancernik Potiomkin, Światła wielkiego miasta, Gabinet doktora Caligari). Będziemy też rozmawiać, planować, i rozdawać mapę do projektu Hurtowania Manufaktury.Wszystkich serdecznie zapraszamy!!!!wstęp wolny!Hurtownia Manufaktury, to projekt, który powstał z pomysłu Inicjatywy Brama Cukermana (c http://www.bramacukermana.com współpracy ze Starostwem Powiatowym w Będzinie i Urzędem Miejskim w Będzinie. Na wiosnę 2009 roku planowany jest drugi etap projektu.Kontakt:

Karolina Jakoweńko

bramacukermana@gmail.comźródło: www.powiat.bedzin.pl
Autor: Piotr Dudała | 10/12/2008
Komentarze
#1 | nikka dnia 18.12.2008 07:39
mnie sie ta inicjatywa bardzo podoba. Oby w Sosnowcu tez to chwycilo (nie tylko tablice, ale tego typu dzialania co herbata z cukrem). Jest jakis obiekt historyczny w Sosnowcu, w ktorym moznaby wytworzyc taki klimat miasta z przed II wojny?
#2 | Krzysztof Korn dnia 13.12.2008 20:04
Ten świat nie powróci już nigdy i mnie go żal, bo był naszym nierozłącznym polsko - żydowskim kolorytem. To, co Hitler rozpaczął dokonał Stalin. Reprezentacyjne żydowskie kamienice przy ul. Kołłataja w Będzinie w wyniku antysemickich działań władz niemieckich Stadt Bendzburg zostały opróżnione, gdyż zamieszkujący tam żydzi "przenieśli się" do mniej reprezantacyjnej cześci miasta, czyli getta. Potem władze stalinowskie (wywodzace się w głównej mierze z polskiego i sowieckiego żydostwa) w ramach prowadzonej akcji antypolskiej, postanowiły wyburzyć część polskich miast w ramach odwetu. Jednym z nim był Będzin. Z dzieciństwa pamiętam ul. Kołłątaja, tetniącą życiem jeszcze na początku lat 70-tych. Za Gierka poszła w pień, tak jak inne ulice Zagłębia. Nie rozdrapujmy więc ran, bo jest to pozbawione najmniejszego sensu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney