Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Katedra stara się o dotację z Unii Europejskiej

Pierwsze dwa zabytkowe witraże w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeszły już konserwację. Jeden powstał prawdopodobnie w XIX wieku, a drugi na początku XX stulecia. Prace zaczęły się we wrześniu. Demontaż witraży trwał dwa dni.W kolejce czeka teraz 47 kolejnych witraży, obecnie jest opracowywana dokumentacja, która jest jednym z warunków przystąpienia do prac konserwatorskich nad nimi. Część z nich projektował Jan Bukowski, malarz i grafik z Krakowa, artysta związany z Krakowskim Zakładem Witraży Zeleńskiego. Przypuszcza się, że Włodzimierz Tetmajer jest autorem dwóch witraży.Do tej pory nie były one w ogóle odnawiane przez konserwatorów, w przeszłości ktoś jedynie uzupełniał białym szkłem brakujące szybki, lub ubytki wypełniał kitem.- Każdy z witraży, bez wyjątku, wymaga konserwacji. Prace te nie są tanie, bo za uratowanie tych dwóch witraży, świętego Michała Archanioła i mozaiki kwiatowej trzeba było zapłacić 58 tysięcy złotych. Do natychmiastowej konserwacji nadaje się witraż przedstawiający świętego Józefa - podkreśla ksiądz kanonik Zygmunt Wróbel, proboszcz parafii.Konserwację dwóch pierwszych witraży wykonał Maciej Krzemiński z Katowic.- Moja praca polegała przede wszystkim na oczyszczeniu witraży oraz konserwacji zabezpieczającej. Ponadto trzeba było wymienić siatkę na której umocowane są szybki. W przypadku poważniejszych zniszczeń, trzeba zrobić rekonstrukcję brakujących elementów i je wstawiać jako uzupełniające - tłumaczy Maciej Krzemiński.Witraże trafią z pracowni konserwatorskiej w swoje pierwotne miejsce, najprawdopodobniej tuż po Nowym Roku. Witraże nie będą jednak umieszczone po zewnętrznej stronie okna, ale od strony wnętrza katedry. Będą one dodatkowo zabezpieczone zwykłą szybą od zewnątrz. W ten sposób nie będzie im zagrażało np. gradobicie.- Już zamówiliśmy specjalne ramy stalowe, z podwójnym mocowaniem na witraż i zewnętrzną szybę - dodaje Maciej Krzemiński.Od początku prac konserwatorskich w katedrze, które rozpoczęły się w latach dziewięćdziesiątych, wspiera je gmina, co roku przyznając na nie około 50 tysięcy złotych (w tym roku było to 70 tysięcy złotych).- Niestety prace konserwatorskie w katedrze, to nie tylko konserwacja polichromii czy odnowienie elewacji. Teraz przyszedł czas również na zabytkowe witraże, które trzeba ratować. Nadają one świątyni wyjątkowości, a przecież nie zawsze tak było, bo wcześniej w ich miejscu były zwykłe szyby - mówi Paweł Dusza, miejski konserwator zabytków w Sosnowcu.Parafia ma również szanse na uzyskanie dofinansowania ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do lutego przyszłego roku właściciele zabytków mogą składać u niego wnioski na dofinansowanie prac.
Unijna dotacja pozwoli odrestaurować zabytekOgromną szansą dla katedry może być unijna dotacja o którą stara się parafia.W sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, promesę w wysokości ponad 2 mln 600 tysięcy zł. Dzięki temu jest szansa na to, żeby katedra otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Proboszcz zabiega o 21 mln zł. Za to można by m.in. odnowić posadzkę i zamontować w świątyni ogrzewanie podłogowe i ratować polichromię Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły.zródło: Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik ZachodniAutor: Piotr Dudała | 26/12/2008
Komentarze
#1 | @petunia dnia 28.12.2008 20:49
taaak dogonimy ich poziom, szczegolnie w drogach i autostradach
#2 | Petunia dnia 28.12.2008 15:03
To fajnie że Kościołowi przestały śmierdzieć judaszowe srebrniki z Unii a miasto może mieć z tego jakiś pożytek.
Faktycznie w sprawach biznesowych dużo się można od Kościoła nauczyć. Trzeba zawsze brać dużo i obojętnie od kogo. Petunia non olet. Do kasy unijnej płacimy niezłe składki. Na zadania celowe dają nam ze wspólnej kasy abyśmy szybko dogonili ich poziomem życia - już widzę jak Oni tam ryczą ze śmiechu - na co tą forse wydajemy !
#3 | anonim dnia 27.12.2008 18:53
a czeerwoni ksieza wlaza im do d..py bez wazeliny!
#4 | anonim dnia 27.12.2008 18:21
przede wszystkim KOMU ?
KOMUNIE !
#5 | anonim dnia 27.12.2008 18:03
co komu przeszkadza wizyta Karola Wojtyły w Katedrze?
#6 | @LUDEK dnia 27.12.2008 14:45
pożyjemy, zobaczymy!
#7 | ludek dnia 27.12.2008 14:31
No właśnie co z tą tablicą?
#8 | anonim dnia 27.12.2008 06:39
...to może i tą tabliczkę nad sw. Piotrem informującą o obecnosci w Katedrze Abpa Wojtyły przy okazji zrobią ???????????????
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney