Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Uważajmy na gesty! - list do redakcji

Witam,Piszę do Państwa, ponieważ zadziwia mnie działanie promocyjne Urzędu Miasta w Sosnowcu. Jestem mieszkanka S-ca. Niedawno problemem było przeprowadzenie akcji informacyjnej na temat referendum śmieciowego. Niektórzy mieszkańcy nie wiedzieli nawet o jego organizowaniu, a wystarczyło przecież chociażby wykupić powierzchnie w gazecie i ogłosić to mieszkańcom z opisem „o co chodzi w glosowaniu”, wysłać do wszystkich (!), a nie do wybranych tylko ulotki informacyjne. Teraz wielkim wydarzeniem było zorganizowanie nowej strony internetowej miasta. Na billboardach w mieście widać młoda parę ludzi, a mężczyzna reklamuje stronę sosnowiec.pl, pokazując pewien gest. kliknij tuNie byłoby w tym nic złego , gdyby nie to, ze niedawno Sosnowiec walczył z łatka gejowskiego miasta, która przykleił sobie poprzez kampanie „tęczowe miasto”.. Robiono wszystko, aby się z tego wycofać, a teraz bezmyślnie na billboardach prezentuje się człowieka wykonującego gest, który oznacza:


- w Japonii - daj łapówkę

- w Ameryce łacińskiej czy Turcji „ty dupku”

- we Francji i Belgii - zero, nic, nic nie wart

- w krajach arabskich jest to groźba i nieprzyzwoity gest

- a w Grecji znaczy to nic innego jak nazwanie kogoś homoseksualista.Jeśli miasto wydaje pieniądze podatników na promocje, płaci profesjonalnym firmom, wypadałoby unikać takich wpadek, przeanalizować swoje dotychczasowe błędy. Tym bardziej w dobie wszechobecnego tematu UE, walki prof. Buzka o stanowisko unijne, miasto na poziomie europejskim nie może pozwalać sobie na takie gafy. To niedopuszczalne.


Od czego są pracownicy działu promocji, informacji, firmy reklamowe, którym się płaci, żeby nie umieć wypromować referendum miejskiego, a chwile później promować stronę miasta z obraźliwymi gestami w skali Europy?Chcąc zwrócić uwagę na te błędy zwracam się do Państwa jako stała czytelniczka o interwencje w tej sprawie.Z poważaniem.jw.Sprawdziliśmy, nasza czytelniczka napisała niestety prawdę. Gest na billbordzie jest dwuznaczny i nie zawsze oznacza, że jest OK!...
The “A-OK”


Mainly used by scuba divers to mean “OK” (to prevent ambiguity with the thumbs-up sign, which means “ascend”), this hand gesture is generally called ‘A-OK’, and in America and the UK is often used to tell somebody that they’ve made a great meal, as talking with your mouth would just be impolite. Essentially the meaning comes out as “great”, or “absolutely fine”.


Not so, however, in a few countries in Europe, where the numerical interpretation gives the signal an insulting overtone – essentially you’re telling them that you think they’re a ‘zero’.
Far worse, however, is the meaning in Brazil, Germany and a few Mediterranean countries: the circular shape of the gesture gives it the meaning of “anus”, and is therefore used to call somebody an “asshole”, or, by extension, a homosexual. (...)


źródło: www.languagetrainers.co.ukAutor: Piotr Dudała | 20/06/2009
Komentarze
#21 | Samsung dnia 21.06.2009 11:26
Jak się nie mylę, to w języku migowym ten gest też ma swoje znaczenie, podobne jak w Grecji, a głuchoniemych mamy również w Sosnowcu!
#22 | Napro dnia 21.06.2009 11:24
Sądzę, że kampania nie jest skierowana tylko do mieszkańców Sosnowca :-)
#23 | @Pavol dnia 21.06.2009 11:07
Czeladzki nie jest Hindusem!!!!!!!!!!!!
#24 | Pavol dnia 21.06.2009 11:05
I żeby było jasne. Autorka listu ma rację, ale Jej opinia momentami wydaje się dość skrajna.
#25 | Pavol dnia 21.06.2009 11:03
No pewnie... Więc napiętnujmy Hindusów na swastykę (j/w). Na ich stronach internetowych również ten znak widnieje.
W naszym kręgu kulturowym znak, który bohater reklamy prezentuje swoją dłonią, symbolizuje "ok".
Zgadzam się, że w pewnych krajach znak ten jest symbolem obraźliwym, czy po prostu niestosownym. Ale nie w Polsce, a kampania jest skierowana do mieszkańców Sosnowca.
Nie wiem, jak reszta, ale ja nie czuję się obrażony i nie uważam owej kampanii za "wtopę".
Jeśli budzi kontrowersje, to sądzę, że nadal tak będzie, bo moim zdaniem, zmian nie będzie, a owy znak nie jest na tyle mocno budzącym sprzeczne odczucia, żeby kampania została "cofnięta". Może się mylę.
Można było wybrać inny symbol, ale i tak znaleźliby się inni przeciwnicy. Niestety, ale niektórym nie można dogodzić... i niech tak zostanie. Może innym razem twórcom kampanii uda się podejść na tyle neutralnie, żeby nie usłyszeć od kogoś "ten jest be, a w ogóle kolory symbolizują xyz"
#26 | Tuss dnia 21.06.2009 10:54
Niemcy, Francja, Belgia, kraje śródziemnomorskie, w tym kraje arabskie, to nie jest znowu jakoś wielka egzotyka, tylko prawie tuż za miedzą!
#27 | Mario dnia 21.06.2009 10:49
internautka nie wymysliła sobie tego, tylko stwierdziła pewne fakty, w wielu krajach i kręgach kulturowych "OK" jest gestem obraźliwym, również w tych, z którymi sie przyjaźnimy. I to jest ważne. Nikt nie przesadza, wpada jest ewidentna!
#28 | Ewa dnia 21.06.2009 10:45
internet jest poza wszelkimi granicami, nie mieszkamy w grajdołku, kolego Pavole!
#29 | Roman dnia 21.06.2009 10:43
Tutaj, znaczy w Europie ... mamy podpisane porozumienia partnerskie z miastami we Francji i... w Maroku, przyjeżdzają do nas goście z Niemiec, itd!
#30 | Pavol dnia 21.06.2009 10:35
Wie Pan, że w innych krajach po obiedzie trzeba sobie zdrowo "beknąć"? To skoro my tak nie robimy, tzn. że jesteśmy chamami?

Ludzie, nie czepiajcie się... To jest przesada. W naszym środowisku dla większości osób ten znak oznacza ok i niech tak zostanie...

Czy my jesteśmy w Grecji czy Japonii? Czy w Sosnowcu? Bo chyba komuś się trochę pomyliło.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney