Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Historyczna koronacja

1 czerwca bp Grzegorz Kaszak dokonał aktu koronacji papieskimi koronami kopii obrazu Czarnej Madonny. Uroczystość odbyła się na placu kościelnym przy ołtarzu polowym w parafii św. Barbary w Będzinie-Koszelewie.


Publikujemy zdjęcie Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wydanego 25 października 2008r., który zezwala na koronacje obrazu na prawach papieskich. Podpisali go: Prefekt Kongregacji, J.E. Kardynał Francis Arinze oraz J.E. Abp Albert Malcolm Ranjith, Sekretarz Kongregacji.
Nawet kapryśna aura nie była w stanie zakłócić radosnej atmosfery przeżywania historycznej chwili, której świadkami byli przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych i parlamentarnych, pielgrzymi z Warszawy, Wrocławia, Radomia, wierni naszej diecezji oraz będzińskiej wspólnoty, wśród których od ponad półwiecza Pani Jasnogórska odbiera miłości cześć, a ludzie doświadczają łask i cudów.
To piąta koronacja w 16-letniej historii diecezji sosnowieckiej, trzecia papieskimi koronami, ale pierwsza, której dokonał bp Grzegorz Kaszak.
W 8. roku istnienia naszej diecezji, 14 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej apostolskiej wizyty w Stolicy Zagłębia, dokonał nałożenia papieskich koron na skronie Matki Bożej i Dzieciątka w cudownym obrazie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, pochodzącej z sanktuarium maryjnego w Jaworznie-Osiedlu Stałym. Trzy lata później, 20 maja 2002 r. Ordynariusz sosnowiecki bp Adam Śmigielski SDB nałożył diademy na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus w sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu. Niezapomniana uroczystość koronacyjna odbyła się też 15 czerwca 2003 r. na pilickim rynku, kiedy to Pasterz Kościoła sosnowieckiego ukoronował papieskimi koronami łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Śnieżnej. 17 czerwca 2005 r. we franciszkańskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzwono-Sierbowicach odbyła się kolejna koronacja, która przeszła do historii jako koronacja figury Matki Bożej Szypowskiej.


Szczególnym miejscem w Zagłębiu, które niejako przewodzi wszystkim późniejszym aktom koronacyjnym na tej ziemi jest sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a w nim łaskami słynąca figura Matki Bożej, która skupia naszą uwagę, nadaje rangę temu miejscu i otwiera na Boga. Stale rosnący kult przyczynił się do podjęcia starań o przywilej koronacji papieskiej, której dokonali 19 maja 1968 r. Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński, metropolita krakowski Karol kard. Wojtyła oraz biskup częstochowski Stefan Bareła.


1 czerwca 2009 r. to dzień, który przejdzie do historii naszej Małej Ojczyzny jako dzień wspólnego spotkania oraz modlitwy dziękczynno-błagalnej, dzień wielkich przeżyć i radości związanych z historyczną koronacją kopii wizerunku Królowej Polski. Jak podkreślił w słowie Bożym Biskup Ordynariusz, korony nałożone na skronie Matki Bożej i Jej Syna, będą tym piękniejsze i bogatsze, im głębsze będzie nasze życie duchowe i im więcej będzie podjętych zobowiązań w naszych rodzinach, miejscach pracy i wszędzie tam, gdzie urzeczywistnia się ludzkie życie.

źródło: Agnieszka Lorek, wwww.niedziela.plAutor: Piotr Dudała | 23/06/2009
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney