Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Na piwo i kawę do...Będzina

Jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Zagłębia jest parafialny kościół pw. Trójcy Świętej w Będzinie, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku. W ubiegłym roku parafia obchodziła swoje 700 lecie. Najstarsza pisemna wzmianka o niej pochodzi bowiem z 1308 r. Jej mury gościły zacnych gości. Bywali tu królowie, możnowładcy, biskupi, kardynałowie, a nawet przyszły papież.


Serwis sosnowiecfakty.pl zgłosił również kandydaturę tej świątyni w konkursie "Perły w Koronie" oraz kandydaturę Zamku w Będzinie.Kościół był mały, drewniany. Około roku 1385 r. powstała świątynia murowana w stylu gotyckim, później wielokrotnie przebudowywana. Związanych z nią jest wiele ciekawych historii, ba! gościła ona nawet późniejszego papieża. Otóż w roku 1589 roku w będzińskiej parafii przy okazji paktów będzińsko-bytomskich o zrzeczenie się roszczeń Maksymiliana Habsburga do tronu polskiego gościł kardynał Hipolit Aldobrandini, późniejszy papież Klemens VIII.
Klemens VIII był papieżem od 30 stycznia 1592 do 3 marca 1605 roku. W 1600 roku zatwierdził wyrok inkwizycji rzymskiej skazujący na spalenie na stosie Giordana Bruna. Przed wyborem na papieża w latach 1588-89 przebywał w Polsce jako nuncjusz apostolski.


Władysław Kopaliński w "Słowniku mitów i tradycji kultury" napisał, że papież Klemens VIII, w czasach kiedy był nuncjuszem apostolskim w Polsce, bardzo zasmakował w wareckim piwie. Podobno na łożu śmierci, jak mówi anegdota, wzdychał w gorączce: "O sancta piva di Polonia! O sancta biera di Warka". Otaczający go dostojnicy myśleli, że przywołuje jakąś świętą osobę i przyłączyli się do tych westchnień mówiąc: "O Sancta Piva, ora pro eo" (łac. O Święta Piwo, módl się za niego").
W czasie jego pontyfikatu biskupi postulowali, aby papież ogłosił zakaz picia kawy. Obawiano się, że napój ten może skłonić część wiernych do zbyt długiego przesiadywania w kawiarniach. Nie dość, że kawa zdawała się wymysłem pogańskim – wszak smak i aromat małej czarnej odkryli Arabowie – to na dodatek jej kolor wskazywał, że to iście „diabelski napitek”. W krajach muzułmańskich – gdzie głoszono, że Mahomet otrzymał ją od Archanioła Gabriela w chwili, gdy przysypiał podczas długich modłów – w domach kawy przesiadywały tłumy, a meczety pustoszały.


Klemens VIII zwołał więc „sąd nad kawą”, jednak wcześniej postanowił jej osobiście spróbować. A wówczas zachwycił się nią. Jak podają źródła, pobłogosławił kawę słowami: „Ten szatański trunek jest tak smaczny, że szkoda by go było tylko dla niewiernych. Szatana trzeba wypędzić, a kawę uczynić napojem chrześcijan”. I tak zostało do dziś.Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 27/06/2009
Komentarze
#1 | ludek dnia 29.06.2009 20:32
O! jaka tutaj panuje przyjemna atmosferka ?
No brawo ! Gratuluje!
#2 | BODZIO II wejście dnia 28.06.2009 19:34
P...j się ty stara g...to z K...ów sosnowieckich
#3 | @Bodzio dnia 28.06.2009 19:13
Bodzio, stary komuchu, daleko mu do waszych idoli, Lenina, Stalina, czy Bieruta!
#4 | BODZIO dnia 28.06.2009 14:46
Klemens VIII. Taki sobie milutki piwosz, kawosz i współmorderca filozofa Giordano Bruno, jednego z największych umysłów tamtych czasów...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney