Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Maria Teresa Kierocińska - kandydatka na ołtarze z Zagłębia

Grób Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej w kościele pw. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa u sióstr karmelitanek DzJ w Sosnowcu.
Matka Teresa Kierocińska była współzałożycielką Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus, które powstało w 1921 r. w Sosnowcu. Janina Kierocińska przyszła na świat 14 czerwca 1885 r. w Wieluniu jako siódme, najmłodsze dziecko w rodzinie. Wychowana została w głębokiej tradycji religijnej, popartej żywym przykładem rodziców. Habit karmelitański przywdziała w kościele Sióstr Karmelitanek Bosych przy ul. Wesołej w Krakowie, otrzymując imię Teresy od św. Józefa. Zaraz po obłóczynach wraz z 5 siostrami udała się pociągiem do Sosnowca, podejmując pracę w zakładach Towarzystwa Dobroczynności.


W 1925 roku siostry zamieszkały przy ul. Wiejskiej w obecnym Domu Macierzystym Zgromadzenia. Od początku z ogromnym poświęceniem niosły pomoc najuboższym mieszkańcom Sosnowca, prowadząc przedszkole, szkołę, kursy haftu i szycia. Podczas okupacji siostry ukrywały ludzi, którym groziło niebezpieczeństwo. Wśród ukrywanych byli również Żydzi - dzieci i dorośli. Matka Teresa zorganizowała dom dziecka i kuchnię dla potrzebujących.


Po zakończeniu wojny Matka Teresa wraz siostrami włączyła się w nowe zadania wolnej od okupanta niemieckiego Polski. Kształciła siostry głównie na katechetki, wychowawczynie, przedszkolanki, organistki, by mogły na szerszą skalę podjąć pracę wśród dzieci i młodzieży.


Zmarła w opinii świętości w dniu 12 lipca 1946 r. Jej pogrzeb, który odbył się w Sosnowcu, był manifestacją religijną i wyrazem uznania społeczeństwa Zagłębia dla jej wielkich zasług. Została pochowana na cmentarzu rzymsko-katolickim przy Alei Mireckiego. Już za życia została uznana za świętą. Sława świętości po jej śmierci ciągle rosła, co skłoniło Zgromadzenie do rozpoczęcia dochodzenia kanonicznego w sprawie heroiczności życia i praktykowania przez nią w stopniu heroicznym cnót chrześcijańskich.


Przed rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego M. Teresy Kierocińskiej, w 1982 roku przeprowadzono ekshumację, a następnie złożono jej doczesne szczątki do sarkofagu, znajdującego się w nawie bocznej kaplicy w wspomnianym Domu Macierzystym Zgromadzenia przy ul. Wiejskiej 25, a obecnie ul. Matki Teresy Kierocińskiej.W latach 1983 -1988 został przeprowadzony proces beatyfikacyjny, którego celem było udowodnienie sławy świętości i heroiczności cnót Sługi Bożej przy pomocy świadków i dokumentówW dniu 17 lutego 1989 r. akta procesu zostały złożone w Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. W kwietniu tegoż samego roku Kongregacja zatwierdziła ważność tegoż procesu. W 1994 r. dnia 9 lipca w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych złożono „Pozycję o życiu i cnotach Sł. Bożej Matki Teresy”, która będzie podstawą do dyskusji dla teologów i kardynałów orzekających heroiczność jej cnót. Na podstawie ich opinii, ostatecznie dekret o heroiczności cnót wyda sam papież. Stąd już niedaleko do beatyfikacji, do której jest również potrzebny uznany przez Kościół cud.


Wierni Diecezji Sosnowieckiej wraz z Siostrami Karmelitankami od Dzieciątka Jezus modlą się, żeby stało się to jak najszybciej. W 1992 roku izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem z Jerozolimy przyznał Jej tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".1 października 2005 r. doczesne szczątki Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej zostały przeniesione z dotychczasowej kaplicy i złożone w krypcie, w konsekrowanym w tym dniu przez Biskupa A. Śmiegielskiego, nowego Kościoła p. w. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa, mieszczącego się również obok Domu Macierzystego, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego.Piotr DudałaKościół pw. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa, Sosnowiec, ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25.
Autor: Piotr Dudała | 17/08/2009
Komentarze
#1 | Omar dnia 19.08.2009 19:51
Co te wpisy mają do Matki Teresy?
#2 | Do przedmówcy dnia 19.08.2009 19:01
Pisze, że mu nie pasuje a znów tu wlazł. To chyba jakaś obsesja.
#3 | Tadeusz Nowowiejski dnia 19.08.2009 18:57
Odpowiedz dla @. Owszem, prywatny, ale jednak jako podmiot swojej działalności przedstawia misję, która można przeczytać w tzw. stopce portalowej. Więc wartości zawarte w misji są fikcją? Więc po co było ja tworzyć według takich uniwersalnych założeń, skoro ma sie to nijak do rzeczywistości? Jest to tylko wprowadzanie w błąd potencjalnych czytelników.
Odpowiedż dla Wiktora: skoro zaznaczyłem, że takie Zgromadzenie ma miejsce w Sosnowcu, to od razu wyciąga Pan wniosek, że jestem, jak Pan to napisał - Jehowitą? Panie Wiktorze, mniej toruńskiego radia, już zmienia sie Panu osobowość - wąskie myślenie z łatwościa do wysnuwania wniosków...i osadów.
#4 | Wiktor dnia 19.08.2009 18:24
Jehowita???? No, to by się zgadzało!
#5 | ludek dnia 19.08.2009 18:24
Pan Piotr, ostatnio rzadko coś wycina .;-)
#6 | @Tadeusz Nowowiejski dnia 19.08.2009 18:10
Szanowny Panie, to prywatny portal. Kto chce, czyta, kto nie - nie czyta. Proste jak drut. Proponuję założyć swój portal i pisać o Zgromadzeniu Świadków Jehowy itp.
#7 | Rychu dnia 19.08.2009 18:09
bez przesadyzmu, nie same,nie same!
#8 | @patryk dnia 19.08.2009 14:46
z tego co mi wiadomo, to Dudała chyba też nie jest budową tej barki zachwycony!
#9 | patryk dnia 19.08.2009 11:40
Faktycznie redaktor Piotr Dudała przesadza z informacjami prokatolickimi, a ztego co mi wiadomo jest członkiem sosnowieckiego PO, które krytykuje m.in budowę barki na Placu Papieskim!
#10 | anonim dnia 19.08.2009 09:29
...piekne miejsce.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney