Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jan Paweł II znał sprawę... Arcybiskupa Cieplaka

Wciąż dowiadujemy się o nowych faktach o osobie, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej, Sługi Bożego, pierwszego metropolty wileńskiego Arcybiskupa Jana Cieplaka. Okazuje się, że opatrzność Boża szczególnie związała go zarówno za życia, jak i po śmierci z polską Parafią Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, w stanie New Jersey. Na jej terenie spędził ostatnie chwile swojego życia, tam odbył się Jego pierwszy pogrzeb. Tam też w 50 rocznicę śmierci Arcybiskupa w dniu 6 sierpnia 1976 modlił się za pokój Jego duszy...Kardynał Karol Wojtyła wraz z polskimi biskupami.Złoty Jubileusz ParafiiJuż w początkach 1967 roku rozpoczęto przygotowania do obchodów Złotego Jubileuszu Parafii. W związku z tym zostało zaplanowane odnowienie kościoła, zgodnie z wymogami Soboru Watykańskiego II. Prezbiterium kościoła zostało całkowicie zmienione, zostały zakupione nowe ławki, nowe dywany i zainstalowana klimatyzacja. Również audytorium zostało odnowione przez nowy sufit i wykładziny ścian. W dniu 3 marca 1968 roku odbyła się uroczysta Msza Św., związana z 50-leciem parafii. Nastrój przygotowania i radości został nagle przerwany niespodzianą śmiercią Księdza Prałata Kowalczyka w dniu 8 marca 1968.Ks. Proboszcz Joseph DucasW dniu 26 marca 1968 roku Ks. Biskup Lawrence B Casey mianował Ks. Józefa Ducasa proboszczem Kościoła Matki Boskiej Różańcowej w Passaic. Nowy proboszcz prowadził wszystkie przygotowania do uroczystości jubileuszowych poszczególnych towarzystw. Wreszcie, w dniu 17 listopada 1968 została odprawiona Msza Św. dziękczynna przez Ks. Biskupa Caseya, a następnie odbył się bankiet na sali parafialnej.W czasie 10-lecia pracy duszpasterskiej, pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Ducasa, trzeba wspomnieć o dwóch większych wydarzeniach w parafii.Pierwsze - to zamknięcie szkoły parafialnej w czerwcu 1974 roku. Wśród najważniejszych przyczyn zamknięcia to trudności finansowe, zmniejszająca się liczba dzieci w szkole (w chwili zamknięcia było około 130 dzieci), jak również sugestie Diecezjalnego Wydziału Szkolnego o utworzeniu Szkoły Regionalnej w Passaic, w celu ocalenia Katolickiego Wychowania. Po dłuższych dyskusjach postanowiono zamknąć szkoły: Matki Boskiej Różańcowej , św. Józefa, Św. Marii i Św. Stefana i na ich miejsce powołać właśnie szkołę regionalną, która istnieje do dziś. Jest ona prowadzona przez Siostry Felicjanki, oraz wspierana finansowo przez wszystkie wyżej wymienione parafie.Drugim, historycznym momentem parafii był przyjazd do Kościoła Matki Boskiej Różańcowej w dniu 6 sierpnia 1976 roku, 19 Biskupów Polskich, na czele z Kardynałem Karolem Wojtyłą, biorących udział w Eucharystycznym Kongresie w Filadelfii. Biskupi Polscy przyjechali do kościoła, by odprawić Mszę Świętą w 50 rocznicę śmierci Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka, oraz zwiedzić Szpital Św. MArii, gdzie zmarł Arcybiskup. Nikt nie spodziewał się, że główny celebrans i homilista, Ks. Kardynał Karol Wojtyłą, zostanie po dwóch latach Papieżem Janem Pawłem II.
źródło: www.holyrosarypassaic.com

Autor: Piotr Dudała | 22/08/2009
Komentarze
#1 | anonim dnia 26.08.2009 08:00
czekamy na kolejne informacje!
#2 | zyga dnia 25.08.2009 05:46
spokojnie ! czytamy !
#3 | anonim dnia 24.08.2009 21:44
ładny tasiemiec, tylko kto to będzie czytał!
#4 | Zygmunt dnia 24.08.2009 20:29
Arcybiskup Jan Feliks Cieplak
Jednym z doniosłych wydarzeń parafii był przyjazd Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka do Passaic w dniu 10 listopada 1925, który obrał sobie za siedzibę plebanię Matki Boskiej Różańcowej. Jest to postać bohaterska i męczeńska Kościoła Polskiego. Ks. Cieplak mianowany biskupem Petersburga w początkach XX wieku niósł posługę pasterską nie tylko w swojej diecezji, ale też na olbrzymich połaciach środkowej Rosji i Sybiru, tam gdzie mieszkali polityczni zesłańcy z XIX-wiecznych powstań polskich. Po dojściu do władzy Bolszewików w 1917 Biskup Cieplak został uwięziony i skazany na śmierć. Jednakże wielkie manifestacje wiernych, jak i naciski z zewnątrz spowodowały uwolnienie Księdza Biskupa po kilku latach. Został przywieziony blisko granicy polskiej w okolicach Białegostoku i wyrzucony na śnieg. Po przedostaniu się do Polski wyjechał do Rzymu, a stamtąd przyjechał do Ameryki w dniu 10 listopada 1925 i za czasową siedzibę wybrał sobie plebanię Matki Boskiej Różańcowej w Passaic. I stąd też wizytował polskie parafie w Ameryce. Uroczystości oficjalnego powitania w parafii i bankiet z tej okazji odbyły się w dniu 24 stycznia1926 roku. W tym też czasie został mianowany arcybiskupem Wileńskim. Jednakże wszystkie plany na przyszłość przerwała choroba. Arcybiskup Cieplak zachorował 10 lutego 1926, został przewieziony do Szpitala św. Marii w Passaic, gdzie zmarł 17 lutego 1926. Pogrzeb odbył się trzy dni później w parafii Matki Boskiej Różańcowej. Mszę celebrował Biskup Shrembs z Cleveland (Ohio). Zwłoki Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka zostały przewiezione do Polski.
W dniu 25 maja 1922 - Ks. Proboszcz Kruczek gościł Prezydenta Polski - Mistrza Ignacego Paderewskiego, który z wdzięczności dla proboszcza i parafian raczył zagrać na fortepianie. Wreszcie , pierwszy syn parafii, Ks. Franciszek Kowalczyk odprawił Mszę Św. prymicyjną w dniu 11 czerwca 1922.
Figura Serca Pana Jezusa
Po ustanowieniu Święta Chrystusa Króla przez Papieża Piusa XI, Ks. Kanonik Kruczek zdecydował, by poświęcić całą parafię Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Postanowiono postawić statuę Serca Pana Jezusa z brązu, spoczywającą na masywnej podstawie z granitu, z napisem "BŁOGOSŁAW JEZU CAŁEJ NASZEJ PARAFII". Statua została ofiarowana przez rodzinę Walentego i Marii Walter, która została umieszczona w ogrodzie między kościołem i plebanią, i poświęcona w dniu 12 czerwca 1927.
#5 | Zygmunt dnia 24.08.2009 20:27
Skorzystałem skwapliwie z podanego źródła: www.holyrosarypas...
i wydobyłem ze strony internetowej Parafii Kościoła Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, stan New Jersey, następujący tekst::

#6 | Piotr Dudała dnia 24.08.2009 20:17
Sądzę, że są chętne do pomocy. O sprawie Arcybiskupa Cieplaka świetnie poinformowany jest m.in Kanclerz Kurii ks. dr Mariusz Karaś.

#7 | ludek dnia 24.08.2009 19:48
A czy władze kościelne są chętne do pomocy ???
#8 | Piotr Dudała dnia 24.08.2009 19:38
Wydaje mi się, że bez pomocy władz kościelnych więcej sami nie możemy zrobić. Jest już wiele punktów zaczepienie i światło! Niech ono prowadzi do celu!
#9 | Zygmunt dnia 24.08.2009 19:15
Polska Parafia Kościoła Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, stan New Jersey, staje się wiec kluczem do zamknięcia procesu beatyfikacyjnego Abp Jana Cieplaka.
Msza Świętą odprawiona w 50 rocznicę śmierci Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka, przez 19 Biskupów Polskich, na czele z Kardynałem Karolem Wojtyłą, w Kościele Matki Boskiej Różańcowej w dniu 6 sierpnia 1976 roku, biorących udział w Eucharystycznym Kongresie w Filadelfii, będzie od tej pory punktem zwrotnym w drodze wyniesienia Sługi Bożego na Ołtarze.
Czy można by się pokusić o zdobycie homilii wygłoszonej wówczas przez Ks. Kardynała Karola Wojtyłę - Papieża Jana Pawła II, nie mogą wszak zaginąć żadne dokumenty po naszym Ojcu Świętym ?
Może Szpital Św. Marii, gdzie zmarł Arcybiskup Jan Cieplak, a który odwiedził Jan Paweł II, ma jakieś dokumenty z tej wizyty.
Fantastyczne źródło informacji: www.holyrosarypas... nie pozostaje nic innego Panie Piotrze, jak drążyć dalej.
#10 | Robin dnia 24.08.2009 18:43
Nie wyobrażam sobie, żeby w obecnej sytuacji, skoro wiemy, że Kardynał Karol Wojtyła - przyszły papież poznał sprawę Arcybiskupa Cieplaka, można było ją teraz zamieść pod dywan i zostawić bez dalszego biegu!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney