Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kilka tysięcy osób na Dożynkach Powiatowych i Diecezjalnych w Wojkowicach

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w słoneczne, niedzielne popołudnie w Dożynkach Powiatowych i Diecezjalnych, które odbyly się 30 sierpnia na Stadionie Milenium w Wojkowicach.Czego tam nie było: gwiazdy estrady, loterie fantowe, kiermasze, konkursy z nagrodami, poczęstunki, panie z kół gospodyń wiejskich w strojach ludowych, kolorowe wieńce, strażacy w galowych mundurach, muzyka, taniec i śpiew, a nawet kabriolety w dawnym stylu. Mówiąc najkrócej, po prostu było fantastycznie.

Wszystko zaczęło się barwnym korowodem rolników z całej diecezji sosnowieckiej, który poprowadzili gospodarze dożynek: Biskup Grzegorz Kaszak z diecezjalnym Duszpasterzem Rolników ks. Arturem Przybyłko, Starosta Będziński Adam Lazar wraz Burmistrzem Wojkowic Andrzejem Cembrzyńskim oraz starostowie Dożynek. Trzy białe kabriolety, z ukrytymi pod maską koniami mechanicznymi, z tak zacnymi gośćmi, prezentowały się rzeczywiście szykownie i dostojnie.

Po korowodzie Mszę św. na stadionie Milenium w Wojkowicach odprawił gość szczególny, nowy biskup sosnowiecki ks dr Grzegorz Kaszak, dla którego były to Jego pierwsze diecezjalne dożynki. Biskup zaapelował o godne warunki życia rolników. - Łaskawym się okazałeś Panie, że dałeś zdolności paniom, które mogły przygotować tak piękne wieńce dożynkowe - modlił się w czasie Mszy św. bp Grzegorz Kaszak. - Choć żniwa zakończone, to czas rolników nadal jest cenny. Niech więc go nie marnują w długich kolejkach w punktach skupu, stając się dodatkowo ofiarami tzw. „zmowy cenowej”, dostając niską zapłatę za owoce swojego trudu - powiedział. A ci, którzy jeszcze wierzą w mity o bogactwie rolników, niech idą zobaczyć, jak ciężko pracują i ile dostają za kwintal pszenicy czy kilogram sprzedanego żywca - apelował kaznodzieja. - Głośno wołamy do Ciebie, wszechmogący Panie, bo byłeś dla nas łaskawy. Za zebrane owoce ziemi dziękujemy. A za ugory, które mogły by owocować, przepraszamy – modlił się biskup sosnowiecki.

Liturgiczne czytania przygotowali pod kierunkiem duszpasterza rolników ks. Artura Przybyłko przedstawicie władz powiatu będzińskiego. M.in. jedno z czytań odczytał starosta będziński, Adam Lazar. Były to słowa z Księgi Joela.

Starostami Diecezjalnych i Powiatowych Dożynek w Wojkowicach byli, pochodzący z Wojkowic rolnicy, Grażyna Trzcionka i Mieczysław Januszewski. Uczestniczyli oni w obrzędzie dożynkowym, który przygotował Zespół Folklorystyczny „Jaworznik” z Wojkowic.
Zgodnie z tradycją gospodarze miasta i powiatu Będzińskiego otrzymali chleb, aby go sprawiedliwie dzielili pomiędzy mieszkańców. Starosta Będziński Adam Lazar w okolicznościowym słowie powiedział m.in.: Dzięki pracy ludzkich rąk możemy cieszyć się tym powszednim darem, jakim jest zwykły, codzienny chleb. Wartości szczególnej nabiera on właśnie wtedy, gdy można się nim dzielić z drugim człowiekiem - podkreślił Starosta. Ten gest dzielenia chleba stanowi wyraz solidarności, jest oznaką braterstwa i pojednania. Był też obrzęd obtańczenia dożynkowych wieńców. Wziął w nim udział także bp Grzegorz Kaszak, któremu nie obcy jest taniec, a przede wszystkim poczucie humoru.W bloku folklorystycznym zaprezentowały się zespoły ludowe: „Jasieniczanka” z Jasienicy, Zespół Regionalny z Niegowonic oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Potem było Disco Polo, czyli występ zespołu „Fanatic". Można było także zobaczyć taniec nowoczesny w wykonaniu Zespołu Tańca Nowoczesnego „ FOX”. Wieczorem na scenie wystąpił m.in. kabaret „Długi” oraz Zespół Helou! Gwiazdą wieczoru był wciąż młody i pełen dobrej energii Krzysztof Krawczyk, którem pomagała rodzina, żona i córka. Krzysztof Krawczyk zaśpiewał z okazji Dożynek swoje największe przeboje takie jak Parostatek, Byle było tak, ale były też odśpiewane z publicznością Sokoły i pieśń Abba Ojcze ze specjalną dedykacją dla Jana Pawła II. Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni.źródło: www.powiat.bedzin.plZobacz fotoreportaż z dożynek.

Autor: Redakcja | 31/08/2009
Komentarze
#1 | Arek dnia 03.09.2009 09:05
Następne dożynki powiatowo-diecezjalne odbędą się... w Czeladzi!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney