Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu będzie otwarta cały dzień

Pragnieniem nowego księdza proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu jest, aby katedra była otwarta przez CAŁY DZIEŃ. Musimy jednak dopilnować naszej świątyni - pisze ks. kan. Jan Gaik w ogłoszeniach parafialnych opublikowanych na nowej stronie internetowej www.katedra.sosnowiec.pl . Dlatego chcę powołać STRAŻ PARAFII KATEDRALNEJ - jak to bywa w innych katedrach - dodaje proboszcz. Bardzo prosimy Panów o zgłaszanie się do takiej straży. Wszyscy panowie będą mieć jednakowe mundury i byliby odpowiedzialni za porządek i bezpieczeństwo naszej światyni!.A jest czego pilnować. Skarbów w świątyni nie brakuje. Przypomnijmy jej piękną historię. Kościół został zbudowany w latach 1893-1901 wg projektu architekta Karola Kozłowskiego. W 1899 r. został poświęcony i ustanowiono w nim parafię. W 1906 r. zakończyła się budowa plebanii, która dziś jest domem biskupim. Pierwszy proboszczem parafii był ks. Dominik Roch Milbert. Świątynia jest trójnawową bazyliką, rozdzieloną 12 kolumnami, z transeptem, o wystroju neoromańskim. W dniach 20 - 21 maja 1967 r. w ówczesnym kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu – czyli obecnej Katedrze - odbyły się, z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, Arcybiskupa Bolesława Kominka z Wrocławia i abpa Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego oraz innych biskupów polskich, uroczystości milenijne dla Zagłębia Dąbrowskiego.W nawie głównej po prawej stronie na wysokości ambony znajduje się figura św. Piotra, wierna kopia tej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Św. Piotr trzyma w lewej ręce dwa klucze, prawą zaś błogosławi. Na postumencie figury widnieją słowa św. Ambrożego: „Gdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowy”. Ołtarz główny jest wierną kopią ołtarza z kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu z 1634 roku. Poza ołtarzem głównym są cztery boczne ołtarze: w kaplicy Matki Bożej Różańcowej, Jezusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Zyty.

Niepowtarzalny nastrój wnętrza kościoła tworzy znakomita polichromia wykonana w latach 1904-1906 przez krakowskich artystów - W. Tetmajera i H. Uziembłę oraz witraże projektu Jana Bukowskiego.Również zakrystię zdobi piękna polichromia, a w jej przedsionku znajduje się obraz Tetmajera przedstawiający postacie związane z budową świątyni.


W 1999 roku, w 100-lecie istnienia parafii, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Jana Pawła II, ogłosiła nadanie kościołowi katedralnemu p.w. Wniebowzięcia NMP tytułu bazyliki mniejszej.
Na placu katedralnym, po stronie południowej 11 października 2008 r. został pochowany pierwszy ordynariusz diecezji sosnowieckiej ks. bp. Adam Śmigielski SDB.

św. Piotr w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu


zdjęcia: Piotr DudałaAutor: Redakcja | 03/09/2009
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney