Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rycerze Kolumba witali Arcybiskupa Cieplaka w...Milwaukee

Na początku grudnia 1925r. Arcybiskup Jan Cieplak przybył z Chicago do Milwaukee, gdzie na dworcu kolejowym zgotowano mu gorące powitanie. Uczestniczyło w nim ok. 2000 ludzi, głównie przedstawiciele amerykańskiej Polonii. Wśród nich byli Rycerze Zakonu Kolumba. Dziś jest to największa w świecie katolicka organizacją świecka o charakterze charytatywnym. Zrzesza ok. 1,7 mln członków rozsianych na całym świecie. Od niedawna jest obecna również w Polsce.Ks. Franciszek Rutkowski w książce „Arcybiskup Jan Cieplak (1857-1926): szkic biograficzny” pisze, że: "W powitaniu uczestniczyli Rycerze Kolumba w osobach polskich radnych pp: Łassy, Drzeżdżona, Sumińskiego i Józefa Domachowskiego. Był też obecny komitet kolonji polskiej, wszyscy księża polscy w Milwaukee, cały komitet arcybiskupi i kiku członków rady powiatowej. (...)
Nazajutrz rano ks. arcybiskup odprawił Mszę św. w kapilicy sierocińca polskiego. Wieczorem odbyło się wspniałe przyjęcie w sali Rycerzy Kolumba przy ulicy Piętnastej. Dzięki inicjatywie zarządu tej organizacji, zgotowano gościowi wspaniałą owację.Gdy J.E. Jan Cieplak wszedł na salę w towarzystwie ks. arcyb. Messmera, chór Rycerzy Kolumba odśpiewał piękną pieśń, która sprawiła miłe wrażenie. Następnie ks. arcybiskup Messmer wygłosił mowę powitalną, zaznaczając, że dzięki staraniom rządów europejskich i Stanów Zjednoczonych bolszewicy zmuszeni zostali przwrócić wolność temu męczennikowi za wiarę. Jak niegdyś bł. Andrzej Bobola, Polak, zmarł za wiarę, tak teraz drugiemu Polakowi groziła śmierć w jej obronie (...).
Chór Rycerzy Kolumba odśpiewał dwie pieśni, poczem ks. arcybiskup odczytał pozdrowienie do obywateli milwauckich w języku angielskim - pisze ks. Rutkowski(...)Autor: Piotr Dudała | 01/11/2009
Komentarze
#1 | Nia dnia 17.12.2014 17:32
As Charlie Sheen says, this article is "WNGNIIN!"
#2 | anonim dnia 05.11.2009 05:42
Powoli przypominają o nim też sosbie w rodzzinnych stronach. To bardzo optymstyczne!
#3 | Zygmunt dnia 04.11.2009 21:21
Polonia USA przyczyniła się w dużym stopniu, do wstrzymania wykonania kary śmierci na Abp Jana Cieplaka przez bolszewików, był im za to bardzo wdzięczny i dlatego pragnął ich odwiedzić. Zjeździł wiele parafii w USA, witano go gorąco, chciał do wszystkich dotrzeć, a zdrowie było nadwątlone w kazamatach sowieckich, przepracował się i organizm nie wytrzymał. Spełnił jednak w USA swoją misję i dlatego do dziś o nim pamiętają.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney