Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Na rzecz osób niepełnosprawnych

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5 przy ul. Bohaterów Monte Cassino 46, w Sosnowcu-Zagórzu powstał z połączenia Szkoły Podstawowej Nr 38, Ośrodka Szkolno-Rehabilitacyjnego oraz Gimnazjum nr 8. Wśród sosnowieckich szkół wyróżnia się tym, że funkcjonują w nim klasy integracyjne i specjalne dla uczniów niepełnosprawnych.Ideą utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 było odejście od nauczania indywidualnego dzieci młodzieży niepełnosprawnej i kontynuowanie szkolnej nauki w grupie rówieśników połączone z wieloprofilowym usprawnianiem - mówi Alfreda Broda, Dyrektor Zespołu Szkół. Misją naszej szkoły jest wychowanie dziecka akceptującego siebie i innych, potrafiącego odnaleźć swoje miejsce w życiu dodaje.


Szkoła obejmuje wszechstronną opieką dzieci i młodzież niepełnosprawną w zakresie edukacji dostosowanej do indywidualnych możliwości uczniów, ich rehabilitacji i rewalidacji. Na terenie ZSO Nr 5 w bieżącym roku szkolnym funkcjonują 2 oddziały przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych, w zakresie których organizujemy opiekę i wychowanie oraz edukację od 2,5 do 10 lat /przy odroczeniach od obowiązku szkolnego/. W szkole podstawowej jest 8 oddziałów integracyjnych oraz 4 specjalne i 3 terapeutyczne dla 12 osób leżących, głęboko upośledzonych. W gimnazjum funkcjonuje 7 oddziałów integracyjnych.
Liczba uczniów niepełnosprawnych wynosi w SP 38 i GIM 8 ogółem 92 oraz 14 w oddziałach przedszkolnych . Nasza szkoła stwarza warunki do nauki uczniom z różnymi niepełnosprawnościami w oddziałach specjalnych, integracyjnych oraz funkcjonującym prawidłowo w oddziałach ogólnodostępnych.Prowadzimy rekwalifikację uczniów z klas specjalnych do klas integracyjnych rokujących nadzieje do dalszej edukacji, a także mamy możliwość przenoszenia uczniów z klas integracyjnych do specjalnych - wyjaśnia Pani Dyrektor.W placówce realizowany jest program szkoły masowej dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dzieci. Uczniowie niepełnosprawni ruchowo, upośledzeni w stopniu głębokim objęci są zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi opartymi na wielozmysłowym poznaniu otaczającego świata oraz terapią grupową w zespołach liczących od 2 do 4 osób. Uczniowie upośledzeni w stopniu umiarkowanym i znacznym, niepełnosprawni ruchowo objęci są zajęciami edukacyjno-terapeutycznymi opartymi na indywidualnych programach ustalanych na podstawie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Uczniowie upośledzeni w stopniu lekkim oraz z normą intelektualną objęci są edukacją szkolną w szkole podstawowej oraz gimnazjum adekwatną do poziomu intelektualnego i edukacyjnego. Kształcenie ich odbywa się w klasach specjalnych oraz integracyjnych zgodnie z ramowymi planami nauczania opracowanymi przez MENiS oraz planami rewalidacji indywidualnej. Po ukończeniu gimnazjum kontynuują naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Uczniowie niepełnosprawni objęci są rehabilitacją ruchową, połączoną z zabiegami z zakresu fizjoterapii i hydroterapii, światłolecznictwa, magnetoterapii, laseroterapii z elementami gimnastyki korekcyjnej i zmodyfikowanym wychowaniem fizycznym. Szkoła integracyjna stwarza sprzyjające warunki kształcenia umożliwiając dziecku niepełnosprawnemu pełnienie ról społecznych, daje możliwość działania i komunikowanie się w sytuacjach naturalnych, stymuluje jego rozwój. Realizacja celów i zadań kształcenia odbywa się poprzez celowo zorganizowany proces nauczania. Nabór do klas integracyjnych oparty jest na zasadzie pełnej dobrowolności i akceptacji idei integracji przez rodziców dzieci zdrowych i niepełnosprawnych.
Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna zwraca szczególną uwagę na wszechstronny rozwój swoich podopiecznych, organizując wiele zajęć pozalekcyjnych często prowadzonych społecznie. Szkoła zatrudnia 3 mgr fizjoterapii ,3 techników (terapia zajęciowa, fizykoterapia), 1 pielęgniarkę,1 higienistkę szkolna, 7 opiekunek-pomocy nauczyciela, lekarza pediatrę specjalistę neurologii dziecięcej, psychologa, 4 logopedów, 2 pedagogów szkolnych.


Szkoła otrzymała z EFS dobrze wyposażoną „Salę doświadczania świata”, wykorzystywaną w rewalidacji dzieci upośledzonych. Posiadam ponadto 4 sale do rehabilitacji wyposażone w sprzęt najnowszej generacji do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych.

źródło: ZSO nr 5Autor: Redakcja | 18/01/2010
Komentarze
#1 | Kajetan G. dnia 20.01.2010 11:09
Jaka promocja? Przecież ta szkołę właśnie wtedy zbudowano, i ta informacja znalazła się w poście...Czyli nie można napisac prawdy, bo to już jest promocja komuny? Sam chodziłem do 38, i pamietam, jaka to wtedy była nowoczesna szkoła...Przeciez to chore...
#2 | Milena dnia 20.01.2010 10:33
promocja komuny jest sprzeczna z prawem!
#3 | @uczeń dnia 20.01.2010 09:51
W jaki sposób został naruszony pierwszy punkt misji? Nie rozumiem...
#4 | uczeń dnia 20.01.2010 09:35
Naruszyłeś punkt pierwszy misji tego portalu.
#5 | Stefan dnia 20.01.2010 08:24
Dlaczego post został usuniety, na jakiej podstawie prawnej? Przeciez stwierdzał tylko fakt, że budynek szkoły został zbudowany i oddany do uzytku dzieciom z Zagórza, w drugiej połowie lat 70-tych...Czy był postem kłamliwym? Czy tego na tym forum też już nie wolno opisywać? Co sie dzieje?????
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney