Wydany w ubiegłym roku Rocznik Sosnowiecki 2008, MIASTO TURYSTYKI, REKREACJI i WYPOCZYNKU w artykule Ilony Gajdy "Muzea i galerie sztuki w Sosnowcu", przybliża nam m.in. historię powstania i działalność Muzeum w Sosnowcu. Opisana jest m.in. działalność Działu Historii i Kultury Miasta. Czytamy, że gromadzi on zabytki kultury materialnej ludności Zagłębia Dabrowskiego oraz prowadzi badania nad dziejami miasta od wczesnego średniowiecza do czasów obecnych. Liczy ponad 2500 eksponatów. Wkrótce będziemy mieli możność je bliżej poznać.
Czego tam nie ma! Mamy archiwalia, druki, ikonografię, realia. W zbiorach znajdują się obiekty obrazujące proces powstawania miasta i jego przemiany urbanistyczno-przestrzenne, materiały dotyczące przemysłu, handlu i rzemiosła oraz warunków życia i pracy mieszkańców, eksponaty ilustrujące dzieje społeczno-polityczne, a także ukazujące rozwój kultury, oświaty i sportu. Znaczącą grupę obiektów stanowią widokówki sprzed I wojny światowej i z lat międzywojennych. Na uwagę zasługują stare fotografie portretowe, pamiątkowe zdjęcia rodzinne i pracownicze. Wśród zgromadzonych archiwaliów znajdują się m.in.: dokumenty osobiste, dokumenty z czasów okupacji hitlerowskiej, ulotki, obwieszczenia, afisze, plakaty, programy teatralne, świadectwa szkolne, dyplomy. Do cennych obiektów należą także mapy Królestwa Polskiego i plany miasta z początku XX w. Realia to m.in. sztandary organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, pamiątkowe medale, plakietki sportowe, odznaczenia wojskowe, historyczne mundury i sprzęt górniczy. Na uwagę zasługuje również zbiór judaików, w tym wspaniała Tora.
Wszystko to pięknie, ale niestety dotychczas te prawdziwe skarby, były "wykorzystywane" albo do badań naukowych albo do tymczasowych ekspozycji. Wielokrotnie podkreślałem potrzebę zmiany tego stanu rzeczy i...wygląda na to, że jakiś krok został w tym kierunku zrobiony.
Na str. 71 w drugim akapicie możemy przeczytać:
Aktualnie trwają intensywne badania naukowe nad opracowaniem stałej wystawy ukazującej historię i kulturę Sosnowca. Będzie ona miała na celu zapoznanie zwiedzających z historią miasta przy użyciu nowoczesnych technik ekspozycyjnych, które umożliwią odbiorcom czynny udział w odbiorze treści wystawy".
Tym staraniom można tylko przyklasnąć i mieć nadzieje, że będą one na tyle intensywne, że nie będzie trzeba czekać kolejnych 20 lat na wprowadzenie ich w życie.
Piotr Dudała