Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Muzeum: aktualnie trwają intensywne badania...

Wydany w ubiegłym roku Rocznik Sosnowiecki 2008, MIASTO TURYSTYKI, REKREACJI i WYPOCZYNKU w artykule Ilony Gajdy "Muzea i galerie sztuki w Sosnowcu", przybliża nam m.in. historię powstania i działalność Muzeum w Sosnowcu. Opisana jest m.in. działalność Działu Historii i Kultury Miasta. Czytamy, że gromadzi on zabytki kultury materialnej ludności Zagłębia Dabrowskiego oraz prowadzi badania nad dziejami miasta od wczesnego średniowiecza do czasów obecnych. Liczy ponad 2500 eksponatów. Wkrótce będziemy mieli możność je bliżej poznać.Czego tam nie ma! Mamy archiwalia, druki, ikonografię, realia. W zbiorach znajdują się obiekty obrazujące proces powstawania miasta i jego przemiany urbanistyczno-przestrzenne, materiały dotyczące przemysłu, handlu i rzemiosła oraz warunków życia i pracy mieszkańców, eksponaty ilustrujące dzieje społeczno-polityczne, a także ukazujące rozwój kultury, oświaty i sportu. Znaczącą grupę obiektów stanowią widokówki sprzed I wojny światowej i z lat międzywojennych. Na uwagę zasługują stare fotografie portretowe, pamiątkowe zdjęcia rodzinne i pracownicze. Wśród zgromadzonych archiwaliów znajdują się m.in.: dokumenty osobiste, dokumenty z czasów okupacji hitlerowskiej, ulotki, obwieszczenia, afisze, plakaty, programy teatralne, świadectwa szkolne, dyplomy. Do cennych obiektów należą także mapy Królestwa Polskiego i plany miasta z początku XX w. Realia to m.in. sztandary organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, pamiątkowe medale, plakietki sportowe, odznaczenia wojskowe, historyczne mundury i sprzęt górniczy. Na uwagę zasługuje również zbiór judaików, w tym wspaniała Tora.


Wszystko to pięknie, ale niestety dotychczas te prawdziwe skarby, były "wykorzystywane" albo do badań naukowych albo do tymczasowych ekspozycji. Wielokrotnie podkreślałem potrzebę zmiany tego stanu rzeczy i...wygląda na to, że jakiś krok został w tym kierunku zrobiony.


Na str. 71 w drugim akapicie możemy przeczytać:

Aktualnie trwają intensywne badania naukowe nad opracowaniem stałej wystawy ukazującej historię i kulturę Sosnowca. Będzie ona miała na celu zapoznanie zwiedzających z historią miasta przy użyciu nowoczesnych technik ekspozycyjnych, które umożliwią odbiorcom czynny udział w odbiorze treści wystawy".


Tym staraniom można tylko przyklasnąć i mieć nadzieje, że będą one na tyle intensywne, że nie będzie trzeba czekać kolejnych 20 lat na wprowadzenie ich w życie.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 21/02/2010
Komentarze
#1 | @ludek dnia 22.02.2010 21:40
Co super, ty bezbożniku.
#2 | ludek dnia 22.02.2010 18:22
super!
#3 | sosnowiczanin dnia 22.02.2010 18:00
o wow, w końcu jakieś wiadomości z Sosnowca nie mające nic wspólnego z kościołem. oby tak dalej...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney